grupe sanguine

17-11-2007
toto
Nu este medic/terapeut
toto
este posibil ca din parinti cu grupele A si B copiii sa aiba 0?va rog sa-mi raspundeti cat mai repede.multumesc
7 comentarii
0
17-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Sigur ca da. Din parinti cu grupele A si B, in functie de bagajul genetic transmis urmasilor, pot avea copii cu grupele A, B, 0 sau AB (adica toate variantele. Problema este in alte situatii, de exemplu un parinte cu grup AB nu va avea niciodata un copil cu grup 0 sau ambii parinti cu grup 0 nu pot avea decat copii cu grup 0, etc.
0
03-01-2009, ora 21:06
Lidi@
Nu este medic/terapeut
Lidi@
Va rog daca mati putea ajuta!Sotul meu are grupa sanguina II(Rh+) si eu la fel am II(Rh+), avem posibilitatea sa avem copii bolnavi, va rog daca ati putea sami explicati ce copii vom putea avea si ce grupe de singe?
0
04-01-2009, ora 13:41
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Din punct de vedere al grupelor sanguine si a Rh-ului nu veti avea probleme.
Puteti avea copii cu grupele A II sau O I, cu Rh+ sau Rh- (aceste date depind foarte mult de genotipul fiecaruia dintre dvs., nu puteti sti sigur decat prin alte analize amanuntite care nu se fac in mod uzual).
Oricum ce v-am scris mai sus sunt toate variantele posibile din datele furnizate.
In functie de genele responsabile de exprimarea grupei si Rh-ului e posibil sa puteti avea numai copii A II, Rh+, asa cum e posibil sa aveti si A II, Rh - precum O I, Rh+ sau Rh-.
Numai bine!
0
05-01-2009, ora 20:07
Lidi@
Nu este medic/terapeut
Lidi@
va multumesc anticipat pentru raspuns, acum am sa stau cu mult mai linistita!Numai bine!
0
29-09-2014, ora 11:08
VoicuT
Nu este medic/terapeut
VoicuT
Buna ziua am si eu o nelamurire privind grupele de sange, Mama mea are 01 si Tata a2, iar copii ar trebui sa aibe una din grupele parintilor, dar numai fratele meu are a2 iar eu b3 pozitiv.
Imi puteti spune din ce cauza nu am mostenit si eu una din grupele de sange ale parintilor !?
Va multumesc in avans
0
14-10-2014, ora 12:05
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Din parinti cu grupe 0I si AII nu pot iesi decat copii 0I si AII. Sunteti sigur de toate grupele expuse?
0
14-10-2014, ora 14:04
VoicuT
Nu este medic/terapeut
VoicuT
Da mama mea are 01 si tata a2 fratele meu a2 iar eu b3 de trei ori mi-am facut analizele de sange si toate au dat acelas rezultat b3, de aceea v-am contactat sa ma lamuriti!
Va multumesc in avans
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Grupa sanguină, un potențial biomarker al riscului de AVC apărut precoce
  •