Gura uscata fara saliva, nod in gat, pioceanic, faringita

06-05-2018
chis_dx
Nu este medic/terapeut
chis_dx
Va rog ajutati-ma
In urma cu 2 luni am inceput un tratament cu antibiotice ( klacid si amoxacilina) pentru helicobacter pylori, tratament folosit 14 zile. Dupa 2- zile de cand am terminat tratamentul a inceput sa mi se usuce gura rau iar scaunul a inceput sa sufere modificari. In a 4_ a zi am avut dureri abdominale febra si varsaturi...am fost la urgenta unde in urma unui ecograf mi se spune ca am ceva la duoden ( tumoare sau inflamatie nu se stie sigur.ideea era ca trebuia operat urgent.
Cum doamna doctor de la urgenta nu a reusit sa gaseasca pe cineva in spital sa mi faca o endoscopie ( zicea ca nu au medic).mai tarziu aflu ca la gastro este tot timpul un medic...
mi-a adus chirurgul care i-mi zice ca ma opereaza imediat daca eu vreau.
Cum nu am vrut, am plecat acasa si m am dus la o clinica privata in Bucuresti
Am facut endoscopie care este ok
CT abdominal ok
Diagnosticul lor a fost de toxiinfectie alimentara.
In toata perioada asta nu am avut scaun iar gura este foarte uscata.fara saliva
Dupa 12 zile in care nu am avut scaun am facut 3 clisme pentru a reusii sa am scaun.
Dupa un consult la gastro pare ca este o constipatie pe baza de stres.
Mananc doar fibre, supe si multa apa.
Problema este ca nu am saliva motiv pentru care pot manca doar lichide si alea greu...gura este foarte uscata am un nod in gat. Daca vreau uneori pot scoate din gat sputa de culoare galbena.
La orl m au gasit cu faringita si am luat 5 zile de antibiotic dar nu mi a facut nimic.
La exudatul faringian a iesit infectie cu pseudomonas aeruginosa.
De 3 zile iau tavanic conform antibiogramei
Traiesc cu guma de mestecat...dropsuri mentolate...apa de gura, sprayuri de saliva artificiala si multa apa.
Nu mai stiu ce sa fac.Va rog ajutati-ma.
3 comentarii
0
06-05-2018, ora 18:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colonoscopie sa facut ??
ai vorbit cu un nutritionist ?
ai inceput o cura de detoxifiere ddupa 2 spatamani de antibiotice??/ cred ca realizezi ca ai strict complet flora intestinala normala
0
09-05-2018, ora 00:42
chis_dx
Nu este medic/terapeut
chis_dx
Colonoscopie am facut este ok.
Ca alimentatie mananc fructe legume si supe..apa beau in medie 3litri pe zi.iau probiotice procombo, loroblis, bifido plus, magneziu si fac badijonari cu glicerina boraxata.
Am gura foarte uscata fara saliva si un nod in gat.
Am luat 5 zile de tavanic pentru faringita. Dupa tratament simt cum se rup din gat mucozitati de culoare galbena.
La exudatul faringian mi-a iesit pseudomonas aeruginosa.
Doamna de la orl mi-a zis ca nu mai are ce sa mi mai faca ca nu mai depinde de ea.
Este posibil ca glandele mele salivare sa fi avut de suferit de pe urma tratamentului cu klacid si amoxacilina de 14 zile pentru helicobacter?
Nu mai stiu unde sa ma mai duc pentru problema cu saliva care ma necajeste foarte rau.
Ce sfat imi puteti da? Va multumesc mult.
0
09-05-2018, ora 11:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alimnete bogate in vit A si E...
si suplimente alimentare cu vit A si e
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depistarea drogurilor sintetice din salivă cu ajutorul unui test de salivă
  •