gusa polinodulara

25-08-2010
bbyevee
Nu este medic/terapeut
bbyevee
Buna seara! As avea si eu o problema la care inca nu am gasit raspunsul, asa ca v-as ruga sa ma ajutati! In vara anului 2008 am descoperit un nodul la gat, am fost la parhon la control. Am facut analize de sange- toate au iesit intre limitele normale, ecografie- unde au fost descoperiti 6 noduli...unul istmic, calcifiat si 3 pe partea stanga, 2 pe dreapta, punctie- unde mi s-a zis k cei laterali sunt benigni si ca cel istmic trebuie tinut sub control, dar ca nu este malign. Am fost diagnosticata cu gusa polinodulara de catre dl-ul prof. C-tin Dumitrache de la parhon care mi-a prescris euthyrox 25 pe care il iau de atunci. Acum tocmai am refacut analizele si am fost din nou la ecografie. La ecografie mi-au iesit 8 noduli dintre care 7 calcifiati si puternic vascularizati, cel mai mare avand 3cm. Valorile din sange ale hormonilor iar au iesit bine: tsh 2, 000, ft4 1, 560, t3 1, 17 si t4 8, 89. Nu am probleme cu greutatea, am 1.70 si 51 de kg si 22 de ani, mi-a fost recomandata tiroidectomia, insa mi-e frica de repercursiuni cum ar fi problemele cu greutatea, o eventuala sarcina intr-un viitor indepartat...nu stiu! Argila ajuta in vreun fel?. Imi puteti spune va rog ce pot face? Nodulii imi apasa traheea...oare daca as lua o cantitate mai mare de euthyrox s-ar ameliora? Va rog din suflet sa imi raspundeti! Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.