gust amar si iute in gura

08-01-2009
lichi19
Nu este medic/terapeut
lichi19
totul a inceput acum vreo luna cand a aparut un gust iute la nivelul intregii guri am fost la orl si au spus ca nu se vede numic la nivelul mucoasei dar de vreo 2 sapt a aparut si gustul amar care alterneaza cu cel iute sunt putine momentele in care cele 2 se intersecteaza. ce e de facut?
2 comentarii
0
08-01-2009, ora 19:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

Va sfatuiesc sa consultati un medic internist sau eventual un medic hepato-gastroenterolog pentru ca aveti unele probleme digestive.
Cel mai probabil suferiti de reflux gastro-esofagian si din cate spuneti aveti si o problema biliara...
Pt gustul amar puteti lua BILICHOL, un produs natural care restabileste o balanta sanatoasa a sistemului biliar; creste secretia si debitul biliar, avand in plus o actiune antispastica care reduce forta si frecventa spasmului ductelor biliare.
1-2 cps gelatinoase de 3 ori pe zi inainte de masa cu 30 de minute cu un pahar mare de apa. (In cazul in care atunci cand faceti scaun, aveti o senzatie de "racoare", nu va speriati, de vina este extractul de mentol).

Precautii: Folosirea concomitenta a anticoagulantelor orale orale. Este recomandabila o reducere in continutul de grasimi al dietei. De asemenea, este recomandabil ca medicamentul sa nu fie administrat femeilor gravide in cursul primului trimestru de sarcina.

In cazul in care se va dovedii ca suferiti de reflux gastro-esofagian, medicul va va prescrie un Inhibitor de pompa de protoni (IPP - patoprazol, omeprazol, esomeprazol etc) sau un antagonist H2 precum ranitidina sau famotidina!

Numai Bine si nu uitati: nu amanati, consultati un medic internist sau hepato-gastroenterolog!
0
21-08-2017, ora 16:02
cristi 2010
Nu este medic/terapeut
cristi 2010
Buna ziua, ati mai aflat ceva noutati in legatura cu aceasta stare ?
Eu am fost diagnosticat acum cateva luni cu boala de reflux pe care zic ca in parte am linistit-o cu Controloc. Acum nu mai simt refluxul dar am o senzatie permanenta de arsura piperata la gura, nari si gat.
Ati reusit sa rezolvati cumva ?

Cu respect,

Cristi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.