Hai sa discutam si sa ne ajutam! Ce regim tinem? Ce mancam?

01-11-2008
roxanaudrisky
Nu este medic/terapeut
roxanaudrisky
'neata.eu sunt fan disociat[1/1/1-lactate, carne, fructe si legume]si in momentul de fata iau si capsula de slabit dar asta e un alt subiect.haide sa vb de regimul si dieta fiecaruia si sa spunem ce mancam, sa ne dam idei unu altuia si sa ne sustinem reciproc.va astept cu retetele voastre, cu idei si cu intrebari.sper sa fie un subiect care sa ne ajute si sa ne ofere raspunsuri si variante de meniuri.eu am 1, 73 inaltime si 83 kg.sper sa dau jos macar 10kg pentru inceput.azi la mine o sa fie ziua de carne ca asa am inceput de dimineata.stiu ca mai e si varianta disociatului pe mese dar nu am incercat-o, iar pe cea de 3/3/3zile nu o pot tine pt ca deja in a2a zi de acelasi aliment nu mai mananc aproape nimic.astept raspunsurile voastre.succes si sanatate tuturor.
30 comentarii
0
01-11-2008, ora 14:37
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
buna roxana.Eu am incercat aproape tot ce am auzit dar cu prea putine retete am avut succes.Mai demult am slabit enorm si m-am ingrasat dublu nu mai stiu ce sa zic...am incercat si eu disociat dar pe langa ca nu mai vreau sa vad acele produse de atunci m-am si ingrasat 3 kg dupa ce am renuntat(slabisem 2 kg).atunci demult cand am slabit m-a ajutat ceaiul de slabit de la naturavit.si ceaiul verde.In prezent am sunt la revolutionara superslim si parca am slabit ceva...Oricum sunt sigura ca ma voi ingrasa la loc si medicamentele astea sunt o porcarie dar macar si pt o luna vreau sa imbrac ceva la care am visat demult.
Singurul lucru care te ajuta este o alimentatie sanatoasa dar eu nu mai pot manca la regim pt ca am facut si ulcer intre timp de la atatea tampenii, si mai ales sportu(ceea ce nu fac).Am ineput sa ma impac cu ideea ca important este ce ascunzi in spatele infatisarii si poti fi sexi si asa mai grasuta, totul vine din interior.Sper sa aveti mai multa bafta la slabit.pupici
0
01-11-2008, ora 18:52
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
buna fetelor!si eu sunt o grasuta(zic grasuta, pentru ca am avut 114 kg, iar acum am 90 kg) eu am slabit cu regimul disociat adica cu cartea aceea dieta de 90 zile.mie mi se pare super ok.si in prezent tot la aceea dieta sint.se tine 3 luni, dupa care se face pauza 3 luni apoi se poate repeta
0
01-11-2008, ora 19:10
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
daca vreti sa aflati mai multe, pot sa va ajut
0
01-11-2008, ora 22:09
roxanaudrisky
Nu este medic/terapeut
roxanaudrisky
eu tin varianta 1/1/1exact din cauza faptului ca nu pot manca acelasi lucru mai mult de o zi.am auzit si eu ceva de dieta de 90 de zile dar nu stiu exact ce presupune-adica nu stiu cum sunt disociate alimentele acceptate.cum am zis si la inceput eu iau si capsula de slabit si sper sa ma ajute ca de obicei eu mananc si fara sa imi fie neaparat foame...mie imi plac foarte mult salatele, de carne deja m-am saturat, iar eu care eram inebunita dupa lapte acum aproape ca nu mai vreau sa-l vad plus ca ma umplu de cosuri si cred ca e de la alpte pentru ca atunci cand renunt sa mai beau lapte intr-un final dispar si cosurile.eu nu am avut astfel de probleme nici macar la varsta la care aproape toata lumea are.eu azi am zis ca o sa fie ziua de carne dar pana la urma am papat dimineata 2 feliute de pastrama si mai tarziu a venit mamaia cu coliva de la biserica si.iar acum, seara am papat o feliuta de pizza ca soacra'mea a vrut sa-i faca pofta lui fii'miu si a facut pizza, asa ca am "gustat"si eu.deci ziua de azi a fost stricata si nici curaj nu am sa ma cantaresc acum.maine o sa-mi fac salata.va pup.noapte buna si mai vb.
0
01-11-2008, ora 22:15
roxanaudrisky
Nu este medic/terapeut
roxanaudrisky
ramo 05, daca vrei sa ne spui mai multe despre dieta de 90 de zile, eu chiar te rog, sunt interesata si deschisa spre orice poate sa ma ajute sa mai scap de cateva kg.acum am 83...sau aveam inainte de"ziua de regim"de azi, dar am avut 100 asa ca ma intereseaza orice parere, experienta si dieta care a dat rezultate si a ajuntat pe cineva.si...spune-ti si voi retete de salate, mancaruri, etc.eu de exemplu as vrea sa stiu-voi beti doar apa?sucuri nu?deloc???pentru ca eu sunt dependenta de suc[am renuntat la pepsi acum de cand cu pastiluta asta]dar prigat light tot beau.ajung chiar si la 2 sticle de 1, 5 dar chiar si cu 8 kcal/100ml...la 3l se aduna destul.
0
02-11-2008, ora 09:16
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
eu sucuri beau foarte rar, dar in schimb beau numai apa minerala(2l).dieta pe care o tin eu e bazata pe disocierea alimentelor.maninci chear mincare gatita, si nu te plictisesti pt.poti in fiecare zi gati altceva.dar trebuie si vointa.o sa-ti spun in mare despre ce este vorba;
prima zi PROTEINE adica (carne slaba, oua, lactate) + LEGUME (ARDEI, ROSII, CASTRAVETI, VINETE, CIUPERCI, CONOPIDA, CEAPA, USTUROI)
0
02-11-2008, ora 09:38
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
a doua zi AMIDONURI adica mazare fasole verde, fasole uscata, cartofi, orez +LEGUME
a treia zi CARBOHIDRATE, adica faste fainoase, blat pizza, mamaliga, covrigei+ LEGUME (asta la prinz)
la cina (doar in aceasta zi) o felie prajitura, sau 3 cupe inghetata sau 3 biscuiti +3 PATRATELE CIOCOLATA NEAGRA(obligatoriu)
a patra zi FRUCTE pe toata durata zilei din 2 in 2 ore.
MICUL DEJUN ESTE IN FIECARE ZI DIN FRUCTE (din 2 in 2 ore pina la ora 12)
NU SE COMBINA PROTEINELE INTRE ELE (adica oua cu carne, sau carne cu lactate, sauoua cu lactate sau carne cu oua)maninci ori carne, ori oua, ori lactate
se pastreaza ordinea zilelor, , adica proteine, amidonuri, carbohidrate, fructe
intre masa de prinz si cina trebuie sa treaca 4 ore in ziua de proteine, 3ore in ziua de amidon si carboh.(cel putin)
in ziua de proteine se bea 300 ml supa de legume (fara paste)la sfirsitul mesei
la masa de prinz se poate servi cu o felie de paine
la prinz se maninca pina te saturi, iar seara doar jumatate din portia de la prinz
cele 4 zile se repeta, pina ajungi la 90 zile
se poate slabi intre 18 si 25 zile
dupa cele 90 zile de dieta, urmeaza 90 zile de mentinere, adica nu combini alimentele nepermise, se maninca fructe la masa de dimineata, nu mai trbuie sa maninci acelasi lucru si la masa de prinz si cina
CAM ATIT ! CRED CA AJUNGE.DACA NU AI INTELES POTI SA INTREBI.
EU AM SLABIT 20 KG IN 2 LUNI
e putin mai greu la inceput (1sapt.2...)pina te obis.
dupa 2 luni am facut analize si au iesit mai bine decit inainte
sper ca ai inteles.mai vb.pa
0
02-11-2008, ora 09:43
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
RECTIFIC. INTRE 18 SI 25 KG
0
02-11-2008, ora 15:43
roxanaudrisky
Nu este medic/terapeut
roxanaudrisky
iti multumesc mult pt raspuns.cred ca o sa incerc si eu ceva din aceasta dieta.azi am avut o zi buna de dimineata si pana acum.am fost plina de energie si m-am simtit ok in ciuda faptului ca nu prea am mancat cine stie ce mi-a fost sete si am baut o gramada de lichid[tot suc light de portocale si mi-am stors lamaie in el].de maine incep si eu dieta postat de tine si o sa va spun rezultatele.sper sa existe.succes tuturor si sanatate.
0
02-11-2008, ora 17:49
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
o sa-ti scriu si cite o reteta zilnic (daca am timp), poate te vor ajuta
PROTEINE-
PIEPT DE PUI CU SALATA
ai nevoie de: buc.piept de pui fara pielita, legume pt supa, vinata mare, rosie, catel de usturoi zdrobit, patrunjel taiat marunt, lingura ulei de masline, sare, piper negru, ingrediente pt.salata in functie de sezon
SE amesteca uleiul de masline, rozmarinul, si usturoiul zdrobit.se taie vinata felii.Se aseaza feliile de rosie deasupra si se presara patrunjel taiat.se fierbe un piept de puila foc mic(celalant se pastreaza pentru cina )in supa de legume.Se dezoseaza pieptul de pui si se rumeneste pe ambele parti in acceasi tigaie in care au fost rumenite feliile de vinete.
se prepara salata asortata.
se poate servi cu o felie de paine.
dupa prinz, bei ml supa de pui simpla
la cina servesti jumatate din preparatul de la prinz, fara supa si paine
pupici
0
02-11-2008, ora 17:51
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
SCUZE. 2 piept de pui.300 ml supa
0
02-11-2008, ora 21:53
roxanaudrisky
Nu este medic/terapeut
roxanaudrisky
ramo iti multumesc mult pt reteta.suna"apetisant"si cred ca maine o sa-mi fac salta.cu supa e mai greu ca nu-mi prea place dar o sa ma straduiesc si cu ea.te pup.
0
05-11-2008, ora 15:17
roxanaudrisky
Nu este medic/terapeut
roxanaudrisky
buna.vad ca nu a mai zis nimeni nimic pe aici...la mine merge treaba bine.azi am80 kg, ma simt excelent si sper sa fie totul asa si mai departe.daca aveti chef de scris si idei de retete va astept sugestiile.va pup.succes.
0
05-01-2009, ora 11:02
mieunici
Nu este medic/terapeut
mieunici
e ok...deci am inteles bine...3 kg..in 5 zile?
si eu...incep de astazi..o sa incerc ceva in genul dietei nicoleta luciu, nu chiar asa strict insa.
dimineata...o cafea
la pranz o sa pap o salata cu piept de pui..fiert de aseara
la cina.un grapefruit...
0
05-01-2009, ora 11:10
mieunici
Nu este medic/terapeut
mieunici
aaa...am cam 84-85 kg..
si le-am pus rapid.de prin iunie pana acum..atunci aveam 70-73:(((]
targetul..e 62 de kg
0
09-01-2009, ora 14:17
roxanaudrisky
Nu este medic/terapeut
roxanaudrisky
scuze ca am lipsit atat dar am fost plecata si cand am fost acasa numai de internet nu am avut timp.sunt fooooarte dezamagita de ce s-a intamplat cu mine de sarbatori[am ajuns de la 80 la 90]asa ca am inceput ci regimu tare, tare de marti.azi am mancat niste carne slaba de porc la gratar ca asta a vrut baiatul meu si nu am rezistat mirosului-pana la ora asta atat.mai tarziu o sa mananc niste mere si imi fac o oala mare de ceai din care nu stiu cat o sa beau dar oricum incerc sa fie macar 1l.acum am 87, dar imediat dupa revelion am avut 90.mieunici te rog sa postezi meniul tau atunci cand ai timo, poate imi dai idei ca eu le-am cam epuizat.
0
21-01-2009, ora 14:33
elenathc
Nu este medic/terapeut
elenathc
buna fetelor.sunt noua pe forum asa ca va salut pe toate si va doresc kg cat mai putine.eu acum tin disociat 3-3-3 si o sa va spun saptamana viitoare cat am slabit.am 1, 62 si 70 kg.pana in septembrie trebuie sa slabesc 20 kg.apropo de dieta de 90 zile se poate fara supa ramo 05?
0
21-01-2009, ora 19:31
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
da. se poate si fara supa, dar trebe ceva mai multe lichide in ziua respectiva, poate ar trebuii sa bei un ceai, daca nu-ti place supa.ar trebui sa incerci si supa, oricum are un gust super bun.incearca!
0
22-01-2009, ora 23:14
noemi_merei
Nu este medic/terapeut
noemi_merei
salutare, sunt noua pe forum si as vrea sa ma ajutati sa slabesc vreo 6 kg am 160 cm si 61 kg, si as vrea si ceva pt vergeturi, am nascut de curand si nu stiu ce sa ma fac cu ele!va pup
0
26-01-2009, ora 23:37
elenathc
Nu este medic/terapeut
elenathc
buna.mai am o zi din prima repriza de disociat 3-3-3 si m-am cantarit.sunt fericita sa va anunt ca am slabit 4 kg intr-o saptamana.oricum sunt foarte multumita pentru ca la haine se vede foarte tare diferenta.pe langa cura mai fac si sport vreo 2 ore pe zi.va doresc mult spor in continuare
0
18-03-2009, ora 15:25
olimpia71
Nu este medic/terapeut
olimpia71
si eu am avut 120kg si cu dieta disociata dupa 90 de zile am ajuns la 90kg si u ma opresc pana la 75-80kg merge usor dupa 180 de zile...:D
0
23-03-2009, ora 15:06
muresanrobert
Nu este medic/terapeut
muresanrobert
Fetelor, sa nu credeti ca numai voi aveti probleme cu greutatea! am intrat sa vad ce mai discutati despre ce mancati sa vad ce intentii mai are si nevasta mea care merge pe disociat. a dat destul de mult jos, cam 13 kilograme si se simte excelent. Sport nu facem ca nu ne permite timpul dar cred ca scuza nu e tocmai plauzibila pt ca daca vrei intradevar ceva, iti faci timp. Pe mine pe langa regimul disociat impus de soata, m-a ajutat foarte mult si Dieta Mintii, o carte aparuta anul asta pe piata. Am facut ceva sacrificii, ce-i drept ca mi-am rupt din timpul de tv sa citesc dar a meritat. Sunt cativa pasi simpli pe care daca ii urmezi, reusesti sa faci ordine in cosul de gunoi afectiv si sa educi mintea sa faca ceea ce doresti, in special in privinta greutatii. Pt elenathc, da poti ajunge la minus 20 de kg pana in septembrie, mai ales ca ai postat in ianuarie, dar poti incepe si de acum. ai sanse reale sa castigi in suplete, vorba autorului in Dieta Mintii.
0
31-03-2009, ora 14:50
miruna2000
Nu este medic/terapeut
miruna2000
buna ziua! intrebarea mea este adresata lui muresanrobert : de unde pot sa cumpar aceasta carte ? am tot cautat-o pe net, am cautat si editura si nimik!! te rog un raspuns! multumesc!!
0
01-04-2009, ora 16:22
mihaimes
Nu este medic/terapeut
mihaimes
miruna, cartea a aparut la editura "SAPNAA ART, am cumparat-o de la o librarie din centru si am mai vazut-o pe www esoteric-world.ro. Vad ca au mai citit-o si altii, nu numai eu. :))
0
01-04-2009, ora 18:19
miruna2000
Nu este medic/terapeut
miruna2000
Multumesc frumos pt raspuns!
0
01-04-2009, ora 18:19
miruna2000
Nu este medic/terapeut
miruna2000
Multumesc frumos pt raspuns!
0
02-04-2009, ora 21:16
sexylady6542
Nu este medic/terapeut
sexylady6542
Am gasit pe Youtube aproapte toate videoclipurile cu exercitii ale Nicoletei Luciu: http://www.youtube.com/profile?user=thinkaboutandwork&view=videos
0
05-05-2009, ora 21:32
a. carlos
Nu este medic/terapeut
a. carlos
pt ramo 05
spune-mi, te rog, in ziua de amidonuri cum se prepara fasolea verde, cartofii etc
(adica doar nu e voie cartofi prajiti, nu?)
si la proteine, cind spui "lapte" e voie lapte cu cereale?

pt. noemi: ai incercat tratamentul cu ultrasunete? (150 lei 10 sedinte a cite 15 min)
0
07-05-2009, ora 07:31
ramo 05
Nu este medic/terapeut
ramo 05
pt.carlos
cu siguranta nu este voie cartofi prajiti, dar poti pregati tocana de cartofi(fara carne), fasolea verde, tot la fel, doar ca fara carne.
iar, laptele , da merge si cu cereale, mai poti manca salata de rosii, ardei, castraveti cu bucati de telemea de vaca si iaurt
0
07-05-2009, ora 20:01
a.carlos
Nu este medic/terapeut
a.carlos
trecuse 1 luna de la ultima postare si credeam ca a fost abandonat acest subiect
multumesc de raspuns, ramo
mai am o intrebare: brinza nu e voie deloc? in nici o forma?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Factorii asociați cu succesul pierderii în greutate în dietele de slăbire
  •