halena de o perioada foarte mare de timp

26-02-2013
PIonut24
Nu este medic/terapeut
PIonut24
Buna ziua,

de o perioada foarte mare de timp sufar de Halena (respiratie urat mirositoare). Am incercat sa o maschez de multe ori cu Apa de gura (are efect maxim 1 ora ) si cu guma de mestecat orbit ( consum 1-1+1/2 pachete pe zi ) dar nu am reusit sa obtin decat efecte pe termen scurt (undeva la o ora ). Acum un an am inceput sa merg regulat la dentist, mi-am rezolvat problemele ce tineau de dantura si totusi halena persista in continuare.

Sunt foarte disperat din cauza asta si nu stiu ce pot sa fac ca sa scap de. boala.

O banuiala ar fi ca problema vine de la stomac si de aceea maine voi merge la spitalul fundeni la gastroenterologie pentru consultatie si eventual niste analize.



Voi imi recomandati ceva anume? Ati avut o problema asemanatoare si ati reusit sa scapati de ea? Va rog, am mare nevoie de ajutor/sfaturi.

Multumesc
1 comentarii
0
26-02-2013, ora 15:51
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
E foarte bine ca faci investigatiile de care spui, e bine sa elimini fiecare posibila cauza.
In schimbi faci ceva foarte gresit : folosesti apa de gura! Da, stiu, se face reclama la ea, se spune ca e buna etc. Este o nenorocire pentru gura! Chiar si pentru persoanele care n-au probleme. Pe langa bacteriile nocive, ucide si din cele bune si inevitabil apare mirosul neplacut si dezechilibrul florei normale a mucoasei bucale. Deci, nu mai folosi.
Citeam undeva ca daca mesteci o frunza de patrunjel proaspat face cat toate gumele.
Dar, cauta cauza, vezi daca la nivelul stomacului, esofagului e totul in regula.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •