haraiala pe piept pe care o aud cand stau instinsa

27-12-2008
otiliaS
Nu este medic/terapeut
otiliaS
Tuseam sec de ceva vreme (mai bine de 1 luna) si resimteam o lipsa de aer cand m-am dus la medic. Ma apuca din cauza unui "gadilat" in gat. Medicul internist m-a ascultat indelung la plamani si ma tot ciocanea. In final a zis ca plamanii sunt curati si ca nu are rost sa fac radiografie si sa ma iradiez degeaba.
A pus totul pe baza unor probleme cardiace (extrasistole f dese + HTA) si endocrine. Am facut si o ecografie (pentru problemele cardiace) si cu aceasta ocazie am cerut si parerea acelui medic. M-a ascultat si el la plamani si la fel mi-a zis ca nu are rost sa fac o radiografie ca nu se aude nimic.
Acum tusesc mult mai rar (cam de 3 ori pe zi de 3-4 ori maxim la fiecare "repriza" dar totusi cand stau intinsa pe spate se aude un harait ca un tors de pisica din zona pieptului mai degraba (dispare dupa ce respir de 2-3 ori profund). Am si o senzatie vaga de greutate la respiratie.
As vrea sa-mi spuneti ce poate fi acest harait si mai ales daca se poate elimina doar prin ascultat si ciocanit orice suspiciune de boala pulmonara.
Multumesc foarte mult.
8 comentarii
0
27-12-2008, ora 16:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru a elimina orice banuiala, internistul trebuia sa-ti dea sa faci si o raza la plamani, ca doar nu o faci in fiecare zi ca sa fie vorba de iradiere.Sunt intr-adevar raceli care, ascultatoriu nu-ti dau nimic de banuit, dar simptomatologia bolnavului te determina sa-l trimiti la radiologie.Mergi la medicul de familie si roaga-l sa-ti dea o trimitere la pneumoftiziologie [ nu la interne ]- asta daca stai intr-un oras mai mare si exista cabinet de aceasta specialitate.Daca nu, sa-ti dea doar o trimitere la radiologie sa faci o radiografie toracica simpla.Sarbatori fericite!
0
29-12-2008, ora 22:31
diana.s
Nu este medic/terapeut
diana.s
aceasta tuse dureaza cam de mult timp.sfatul meu este sa faci un control de specialitate mai amanuntit.
si eu am trecut prin ceva asemanator si la mine haraiala din piept pe care o aveam cand respiram s-a dovedit a ff tuberculoza.am deja 2 luni de cand iau tratament de tuberculoza
..tusea si haraiala din plamani mi-a disparut la aproximativ o saptamana de cand am inceput tratamentul.pe mine m-au contrlat 2 medici care au zis ca nu am nimic si al trei-lea mi-a facut o radiografie si mi-a pus diagnosticul
.sanatate multa si sarbtori fericite
0
27-01-2016, ora 00:30
sandaF
Nu este medic/terapeut
sandaF
Am avut o tusa timp de 10 zile. Am luat Prospan si mi-a trecut, dar cateodata simpt ca am ceva in gat si ma deranjeaza. Am tot auzit de arosol. Credeti ca ar trebui sa incerc sau ce altceva as putea face?
0
27-01-2016, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum, la Boli ORL sau simptome nas, gat, urechi
gasesti multe explicati despre faptul ca senzatiile de ceva in gat sunt date de o mucoasa faringiana iritata, arsa de acidul gastric sau de alimentele acre, acide, citrice
0
15-02-2016, ora 03:42
mihuta1965
Nu este medic/terapeut
mihuta1965
Buna seara.Dupa o raceala cu o tuse profunda (cu cat tuseam mai tare cu atat nu mai puteam respira), am ramas cu un diagnostic de astm intermitent si cu tratament cu simbicort de un an, dar si cu un harait cand stau intinsa pe spate in special, la baza plamanului stang, cu o greutate la primele inspiratii cand ma ridic.Merg periodic la control dar abia acum mi s-a recomandat o bronhoscopie.Rezultatul a fost urmatorul: bronhii largite si deformate, secretii si depozite albicioase, aspect sugestiv pentru bronsiectazii bazale, cu mentinerea tratamentului existent si sa ma feresc de raceli.Nu sunt lamurita asupra diagnosticului si asupra modului in care trebuie sa traiesc de acum in colo, pot sa spun doar ca sunt ingrozita de o raceala care ar putea fi fatala, de frica de sufocare la un episod de tuse si de tot ce mai citesc pe net.Multumesc foarte mult celor ce imi pot da mai multe explicatii si recomandari.
0
15-03-2016, ora 23:13
nicoletadruta
Nu este medic/terapeut
nicoletadruta
Am un copil care a facut bronsita tratata in special cu sirop de patlagina si siropul Prospan, recomandat de pediatru. In 10 zile zic eu ca suntem mai bine. Ar trebui sa facem vaccinul ROR. In cat timp se poate vaccinul dupa ce a fost bolnavior? Multumim
0
10-03-2021, ora 18:15
GabrielCosmin
Nu este medic/terapeut
GabrielCosmin
Buna seara,
Sunt un fost fumator, am fumat aproximativ 18 ani, m-am lasat de 2 luni, cam de 2 ani de zile simt un harait in spate (plamani) in momentul in care stau intins in pat, acesta se simte la prima inspiratie adinca, provocand si tuse in acelasi moment, dupa prima inspiratie nu se mai simte decat daca astept aptoximativ 20-30 de secunde apoi inspir iarasi adanc, mentionez ca am evectuat in februarie acest an un CT torace nativ, examenul CT iesind bun, fiind fara modificari pulmonare, medicul pneumolog spunand ca acel harait resimtit de mine in mod cert nu este de la plamani.
Mentionez faptul ca dimineata si seara am o tuse productiva in care elimin un mucus de culoare maronie.

Daca acest harait resimtit de mine nu este de la plamani (desi asa se simte), am rugamintea de a-mi spune ce alte analize aditionale as putea sa fac sau la ce doctor as sa ma mai duc ?.
0
06-04-2024, ora 16:13
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Pt gabriel, puteti face o spirometrie, haraitul poate veni de la astm, care nu se vede la CT..sputa poate fi si din sfera orl, verificați rinita/alergii..sau un reflux gastro care întreține tusea, daca ati facut CT torace, ar trebui să se vadă dacă apare cv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: