Harait in piept, parca nu trag suficient aer.

12-09-2012
CRobert25
Nu este medic/terapeut
CRobert25
Buna seara! Ma numesc Robert am 16 ani iar acum 3 luni am fost diagnosticat cu pneumonie. Am fost internat in spital si dupa 1 saptamana nu am mai avut probleme. Nici in urmatoarele 3 luni nu au fost semne cum ca pneumonia ar fi recidivat. De cateva zile simt un discomfort atunci cand trag aer in piept, mai ales cand inspir adanc. Parca simt ceva ca ma apasa in piept. Haraitul nu il am decat atunci cand ma fortez de exemplu cand incerc sa suflu puternic. Nu am nici un fel de tuse, nu am facut febra de 3-4 zile de cand resimt aceste simptome, nu transpir, iar pofta de mancare am.

Este posibil sa fi recidivat pneumonia? Daca nu, ce altceva ar putea sa fie? O sa incerc sa vad si un doctor cat de curand (probabil saptamana viitoare). Pana atunci, as fi mai mult decat recunoscator daca cineva de pe forum mi-ar raspunde la intrebare. Este ceva de care sa fiu ingrijorat?
2 comentarii
0
13-09-2012, ora 10:30
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

mergeti la un alerolog sau pneumolog sa va consulte la plamani si sa faceti o spirometrie, pt a vedea daca este inflamatie a cailor respiratorii sau nu. Dupa pneumonie probabil ati ramas cu o sensibilitate a cailor respiratorii si aveti nevoie de putin tratament antiinflamator de scurta durata (inhalator).

Toate cele bune!
0
13-09-2012, ora 12:24
CRobert25
Nu este medic/terapeut
CRobert25
Multumesc mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.