helicobacter pylori

14-07-2008
rotweiler25
Nu este medic/terapeut
rotweiler25
buna ziua,
am fost diagnosticata cu gastrita si colon iritabil acum jumate de an. mi s-a facut analiza sa sange pentru helicobacter pylori si a iesit negativa. am urmat un tratament cu omera, panzcebil si panangin si mi-am revenit. problema e ca am inceput sa ma simt din nou rau si mi s-a recomandat analiza de fecale pentru helicobacter pylori. a iesit pozitiva cu o depasire de 2, 34. am primit un tratament cu motilion, nexium, klacid si duomox. spuneti-mi va rog acest germen se transmite familiei? voi scapa definitiv de el?
2 comentarii
0
14-07-2008, ora 00:00
Shallow_me
Nu este medic/terapeut
Shallow_me
Da, helicobacterul se transmite. In cazul in care unul dintre membrii familiei este diagnosticat cu helicobacter este indicat ca cei apropiati sa-si faca de asemenea testul, mai ales daca au simptome asemanantoare. Desi doctorii sustin ca sansele de succes ale diferitelor scheme de tratamente sunt relativ mari, se scapa destul de greu de el, iar in cazul in care se scapa, este foarte posibil sa reapara. Atata timp cat simptomele nu sunt prezente, chiar daca bacteria este in corp, prezenta acesteia nu este extrem de ingrijoratoare, insa in momentul in care apare disconfortul, diferite simptome in urma instalarii gastritei sau ulcerului se impune tratamentul, deoarece poate duce la aparitia cancerului de stomac. Va rog sa scrieti in legatura cu evolutia tratamentului, daca v-ati simtit considerabil mai bine, rezultatele ulterioare, etc, intrucat sunt intr-o situatie asemenatoare si, deci interesata de cazuri similare. Multa sanatate!
0
14-02-2012, ora 20:44
alexandruanamaria11
Nu este medic/terapeut
alexandruanamaria11
buna ziua! sunt si eu interesata de aceasta bacterie pentru ca este foarte posibil s-o aiba si mama mea. As dori sa stiu ce simptome aveti dumneavoastra. Mama mea are o durere groaznica in partea dreapta a abdomenului superior, balonari, constipatie. Am consultat mai multi medici dar fiecare a dat un diagnostic diferit. ar putea avea legatura cu bila??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: