helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 646566 ..... 106 107 Înainte ›
0
05-06-2010, ora 11:25
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
just_john ti-am trimis un mail!
0
09-06-2010, ora 16:48
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Ca sa vezi vesajele private, dupa ce dai logare, intri pe modificati profilul dvs. si acolo le vezi.
Pentru cei cu H.P., in ultimul numar aparut din Formula-As pe internet, nr.919/2010, este dat ca ajutor merisorul si sovarful.
Cred ca este bun pentru ca eu am luat gemoderivat de merisor (nu pentru h.p. numaidecat) cateva cure si cum spuneam, la ultima analiza mi-a iesit in limite. Ma gandesc acum ca poate fi intr-adevar si de la merisor.
0
09-06-2010, ora 23:04
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
Am reusit sa dau si de scarface, si sa citesc mesajele private (imi cer scuze numai acum mi-am dat seama dupa ce a scris mai sus imary).
Va multumesc pentru bunavointa: Jaquelinne, Bestiutza23, imary, carmiv si la toti de aici (ca sa nu zica cineva ca l-am uitat :)

Apropo am fost iar la ecografie abdominala, si...surpriza, zice madam doctor ca nu am nimic, adica nici vorba de ficat marit ?!. nici nu stiu ce sa mai zic, eu zic ca argila a facut minuni, si continui sa iau si sulforaphane din broccoli.

Acum ma simt mult mai bine, in 2 zile gat si cura cu argila, sper sa fie bine in continuare, in schimb, m-am racit (acu' in mijlocul veri :D ) si cred ca m-am ales si cu ceva candida :( de la antibioticele lu'. stiti voi cine :D... sugestii ceva ? Stiti vorba aceea: "Nu scapi bine de una' ca dai de alta ?"...

Toate cele bune !
0
16-06-2010, ora 14:03
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
vesti tare proaste pentru mine.Am refacut analiza din scaun si iar am HP!Nivelul este mic inca 3.1 u dar daca nu-l tratez iar o sa creasca.Fiului mei insa i-a iesit negativ dar la limita.Eu timp de 5 luni (m-am testat lunar) am avut valori sub 1 ceea ce se considera negativ.

Voua cand vi s-a spus ca este negativ v-au dat si valori sau doar negativ?Intreb deoarece ma gandesc acum, ce nu am faut bine de iar trebuie sa ma lupt cu bestia!Ma gandesc ca a ramas acolo o bacterie care iar s-a inmultit sau am luat-o de la mama mea, care a stat la noi o luna si nu a reusit sa se trateze.Am fost in schimb foarte atenti la posibilitatile de raspandire: fiecare cu tacamul, prosopul propriu etc.
Acum iar trebuie s-o iau de la capat si sper sa reusesc din nou s-o distrug, sa nu fi capatat rezistenta la antibiotice!
Eu asa ma simt bine, doar rar mici arsuri de stomac.Dar ma gandesc sa nu se agraveze pe urma daca nu o tratez: ulcer, cancer! asa ca de asta nu pot sa stau linistita.
0
16-06-2010, ora 15:07
alex-andra
Nu este medic/terapeut
alex-andra
Carmiv, exista si alte metode de a scapa de HP, eu acum ma lupt cu alti paraziti care mi-au facut mult rau, stari f.proaste si scadere in greutate. M-am linistit ptr. ca in sfarsit am aflat cauza, parazitii. O singura clinica specializata pe paraziti a reusit sa-mi confirme existenta lor. Tratamentul este un produs din plante PARA FREE care distruge si HP, http://www.provitanutrition.com/. si un curatator de colon.
Va doresc tuturor sanatate si numai bine!
0
16-06-2010, ora 15:37
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
asta imi suna a publicitate, dar sper sa fie cu folos, oricum eu iti recomand sa incerci mai bine cu ceaiuri si o cura de 3 saptamani cu argila, si apoi sa ne spui cum te simti.
HP-ul asta aproape toti il avem asa ca nu cred ca expresia "sa scap definitiv de el" este corecta, eu cred ca este ceva normal, doar cand corpul nu mai poate lupta cu aceste bacterii pot aparea complicatii, recomand de asemenea sa nu-ti mai faci atatea griji, nervi si analize din luna in luna iti distrugi moralul si viata fara rost !
O vacanta la munte cu familia si mult aer curat, si bineinteles mancare sanatoasa, nu toate prostiile de semi-preparate gata ambalate si mezeluri care ne distrug sanatatea !

Nu mai recomand la nimeni antibiotice, decat in cazui extrem de grave, treaba cu medicamentele este o afacere intre doctorii alopati, si CAS, farmacii pana la producatori, toti isi iau partea !

Multa sanatate !
0
16-06-2010, ora 16:17
carmiv
Nu este medic/terapeut
carmiv
merci pentru raspunsuri! just_john esti tare haios! Asta incerc si eu sa gandesc mai pozitiv si sa scap de obsesia asta!
Dar nu te poti abtine sa nu fii "acid cu unele persoane.Probabil asa esti tu: mai taios putin.
Eu o cunosc deja, cat de cat pe alex-andra si stiu ca intentia ei a fost doar de a ajuta cu o informatie, pe care ea la momentul asta o gaseste cea mai buna.Asteptam sa ne spuna rezultatele si dupa o vreme dupa ce a terminat tratamentul.
As fi vrut sa incep eu o cura cu argila, despre care am auzit numai lucruri bune pana la un moment dat cand cineva mi-a spus ca i-au murit 2 rude imediat dupa un asemenea tratament: una a facut embolie si altul ceva comlicatii de circulatie. Alticineva spune ca a folosit o crema de maini pe baza de argila si ca i-ar fi plesnit putin venele. Stiti voi ca ar fi atat de puternica, sa poata cauza asa efecte secundare?
0
16-06-2010, ora 20:26
just_john
Nu este medic/terapeut
just_john
Ceea ce am vrut sa punctez ar fi urmatorul aspect: Sa vindecat cineva complet sau macar partial cu acel tratament ?! asta e singura intrebare la care trebuie sa va ganditi, nu subiectivisme de genul: am fost rautacios ca am facut o remarca care nici macar nu era adresata vreunei persoane ci era strict legata de acea recomandare.
In alta oridine de idei oricine poate recomanda ceva, dar cat timp nu am certitudinea ca acel ceva este folositor (desi poate este) mai bine ma abtin.
Uite daca vrei iti pot recomanda si eu un tratament naturist impotriva HP http://www.tratamente-naturiste.ro/terapii-naturale/helicobacter-pilori.htm
(si da poate sa zica orice ce vrea, inclusiv ca fac reclama daca asta e parerea lui/ei eu l-am gasit pe "gogle") asta nu insemna ca esti rautacios sau rau voitor.

Cu privire la argila mi-a venit sa rad putin, adica scria pe certificatul medico-legal ca au murit din cauza la argila ?! de povesti deastea din auzite si din spuse sa te feresti, caci gradina lui Dumnezeu e mare !
Pe de alta parte uite si eu am auzit de unul care a murit "din cauza ca a baut o bere !" :)

Singurele efecte adverse pe care le poti avea de la argila ar fi usoare tulburari de trafic intestinal, asta doar la inceput (2-3 zile maxim si nu este neaparat) acum bineinteles ca trebuie sa excludem variantele de genul: de unde sa procurat argila ?, cum a fost folosita ? etc...etc.

Totul tine de vointa, nimeni nu te poate obliga sa folosesti ceva ce nu ai vrea decat doctorii alopati, care iti toarna antibiotice in prostie in tine pt. orice mica migrena de cap, pt. orice durere de burta pt. orice mica schimbare in organism.
In final cand iti distrugi sanatatea cu aceste medicamente, iar sistemul imunitar e prea slab sa mai poata lupta singur, atunci sa fi sigura ca medicii de azi poate sa trateze si acest aspect, bineinteles tot cu medicamente :)

Apropo daca azi nu am fi in anul 2010 ci in 1910 sa zicem, ce ai fi facut daca te-ar fi durut burtica si nu stiai de le ce ?! cu siguranta pe atunci nu stiam de antibiotice daramite de helicobacter pylori :)

Gandeste pozitiv ;) si nu mai da importanta la tot ce zic doctorii de azi, crede-ma ca acele valori de la analize au importanta doar pt. ei si nu pt. tine.

Cateva recomandari personale, apuca-te si fa un sport, indiferent, fa jogging :) sau dute la inot, sau pur si simplu retrage-te undeva in mijlocul naturii, si lasa problemele astea ca se vor rezolva de la sine, da-l naibii de HP (cine o mai fi inventat si termenul asta ;) ca sunt alte lucruri mult mai importante decat acesta si nu te mai gandi ca o sa fie bine ai sa vezi :)

O zi minunata !
0
16-06-2010, ora 21:31
gaviota2007
Nu este medic/terapeut
gaviota2007
Buna seara.Am nevoie si eu de un sfat din partea voastra poate asa imi mai ridicati moralul pentru ca sunt foarte speriata.Acum o luna ma durut stomacul am luat o saptamana ranitidina, apoi lam oprit si aveam o stare de agitatie ragaiam intruna si aveam impresia ca ceva misca intruna in stomac.Am fost la doctor mia dat omeran, nu stiu daca de la tableta aia sau de la altceva imi era foarte rau a venit salvarea aveam tensiunea 7 cu 4 mia pus doua perfuzi nu a putut sa spuna de la ce mia scazut si mia recomandat sa imi vad de sanatate.Ma trimis la un gastrolog mia dat sa fac barium si analiza de helicobacter mia iesit ca nu functioneaza stomacul bine e putin cam lenes si pozitiv la helycobacter pylori si negativ la intervalul biologic de referinta.Vreau sa va spun ca sunt si operata de inima cu pentalogie fallot si am tensiunea cam mica de obicei sunt pe la 10 cu 6.Stomacul nu ma doare doar ca ragai am o dispozitie proasta si sunt cam obosita.Acum mia dat tratament cu nexum 20 mg amoxicilina de 1 g si klaritromicina de 250 mg de doua ori pe zi la 12 ore.Intrebarea mea ce reactii adverse o sa am o sa pot sa suport tratamentul asta sau o sa imi fie foarte rau am inteles ca este un tratament greu de suportat imi este frica sa nu imi mai scada tensiunea sau alte complicatii si ce sanse am sa scap de bacteria asta.Va rog din suflet datimi un sfat poate reusesc sa trec mai usor peste asta.Va multumesc mult.
0
16-06-2010, ora 22:23
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna gaviota2007, si bine ai venit pe forum!!
Eu am facut tratamentul cu antibiotice pt HP si nu am avut prob cu inima sau tensuineaEu de obicei am tensiunea 9 cu 6 de cand ma stiu, daca se mareste la 10 nu imi e bine, daca imi scade la fel.Ar fi bine sa ai un tensiometru la indemana si sa iti mai iei tensiunea din cand in cand in timpul tratamentului.Daca iti scade poti sa iti faci un suc de lamie sau bei putina cafea si iti creste daca e prea marita poti sa bei un pahar de apa cu 2 lingurite de zahar sa mai scada.Eu asa fac cand am prob de tensiune.In speranta ca ti-am fost de folos..iti doresc multa sanatate!
0
17-06-2010, ora 17:28
gaviota2007
Nu este medic/terapeut
gaviota2007
Buna adara si iti multumesc ca miai raspuns.Sambata vreau sa incep si eu tratamentul inca sunt putin speriata dar o sa iau in considerare sfaturile tale si sper sa nu fie probleme.As vrea doar sa te mai intreb un singur lucru reactiile adverse care le dau aceste medicamente sunt suportabile?din cate am inteles gust de metal in gura si dureri abdominale.Daca totusi ai facut acest tratament ai reusit sa scapi de aceasta bacterie din primul tratament?Iti multumesc inca o data si iti doresc si tie multa sanatate.
0
17-06-2010, ora 23:13
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna gaviota2007, eu am facut tratamentul de 2 ori, nu mi-am mai facut analize sa vad daca am scapat.Cand eu am mers la medic nu m-am plans de dureri abdominale, eu aveam prob cu fierea, aveam colecistita pe coledoc cudat, dar medicul nici nu a vrut sa auda de fierea sau ficatul meu, mi-a facut niste analize de rutina si mi-a zis ca am helicobacter.Eu nu aveam prob cu stomacul nici nu stiam ca am stomac durerile de stomac au incepu dupa ce am inceput sa iau tratamentul.Pot doar sa-ti spun ca inainte aveam un miros neplacut in gura care mi-a disparut dupa tratament.Parerea mea este sa faci cum am facut eu sa nu iei toate antibioticele odata.De pilda o sa iti dea omeran sau ceva asemanator care trebuie luat inainte de masa cu o jumatate de ora, o sa iti mai dea sa zicem claritromicina poate si amoxicilina depinde de schema care o faci si neaparat metronidazol.Sant foarte tari antibioticele si nu o sa le poti suporta, eu zic sa iei omeranul inainte de masa, la o jumatate de ora iei claritromicina , mai stai 2 ore mananci un iaurt si iei restul ce mai ai metronidazol si amoxicilina, si tot asa...In felul asta sant mai usor de suportat, nu iti dau mari dureri de stomac ca sa poti termina tratamentulNu uita sa mananci iaurturi 2-3 micute naturale fara fructe pe zi pt protectia stomacului.Compoturi din fructe, un pic de regim fara dulciuri.Iti urez succes:))Stiu cat de greu iti este dar noi toti iti tinem pumnii.Sa ne tii si pe noi la curent cu progresele care le faci.Multa sanatate!!
0
18-06-2010, ora 09:09
gaviota2007
Nu este medic/terapeut
gaviota2007
Buna adara, multumesc din nou ca miai raspuns.Si eu am probleme mari cu fierea e lenesa alungita si plina cu mal am anumite perioade cand este plina si ma supara destul de des incat am ajuns si la urgenta sub perfuzie.Acum pe 24 luna asta sunt programata la un ecograf si sunt curioasa care mai este starea ei si bineinteles si a celorlalte organe.Eu am ajuns sa fac analiza aceea la sange prin care mia depistat microbul doar din faptul ca ragai mereu simt ca tot misca ceva in stomac si am senzatia ca mie rau de la fiere aproape de la orice mancare, stomacul ma doare foarte rar si trece imediat daca mananc ceva.Si mie mia dat esomeprozol un omeran mai tare cu o jumate de ora inanite de mancare iar apoi amoxicilina de 1 g si claritromicina de 250 mg de doua ori pe zi la 12 ore.Amoxicilina am mai luat si chiar de un gram am luat si dimineata pe stomacul gol nu ma durut niciodata stomacul si nu am avut probleme, se zice ca claritromicina de stari foarte proaste intradevar nu e o cantitate mare dar nu stiu daca amandoua combinate ce reactii dau si daca nu sunt prea tari pentru mine si daca le pot suporta sau cum ai spus tu se le iei la o mica diferenta una de alta sper sa isi faca efectul asa si sa nu am problmeme.Tot inceputul este greu poate am noroc si nu am reactii proaste si atunci nu o sa mai fiu asa speriata si sper sa imi ajuta si sa ajung sa ma simt din nou bine.MULTA SANATATE SI TIE!
0
18-06-2010, ora 22:25
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna gaviota, eu am avut prob mai demult cu fierea, era lenesa nu descarca, dar nu am tratat-o niciodata, acum vreo 20 de ani am avut o criza.Imi pare rau ca nu am tratat-o la timp.Cu colecistita am stat vreo doi ani, fara tratament, si in final am descoperit ca am hepatita b.Nu stiu daca am facut-o din cauza colecistitei netratate, de la dentist, habar nu am in ce fel am contactat-o o sa ramana un mister.
Ar trebui sa iei tratament pt fiere, intra pe internet sa vei cate chestii gasesti, care ajuta la descarcare, si tine si un regim fara prajeli afumaturi etc..Daca ai inceput tratamentul spune-ne cum te simti, oricum cam a trei-a zi de tratament incepi sa simti efectul, ai grija sa mananci bine, pt ca o sa iti pierzi un pic pofta de mancare si gustul.Iti doresc un weekend cat mai placut !
0
18-06-2010, ora 22:31
gaviota2007
Nu este medic/terapeut
gaviota2007
Maine dimineata as vrea sa incep tratamentul, sincer nici azi nu ma simt prea bine ma racaie la stomac am stari de voma si ceva stari de agitatie, am mancat niste spanac cred ca de la el.Altfel am emotii foarte mari si mam gandit si eu ca cu cat inaintezi in zile cu antibioticele o sa fie tot mai greu de suportat.Am mai luat antibiotice din alea dar fiecare separat nu impreuna, sper sa fie bine.O sa te tin la curent sper sa am puterea sa vin la calculator si iti doresc si tie un weekend placut.
0
19-06-2010, ora 12:03
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna tuturor si bun venit gaviota2007!!
Am lipsit o vreme, v-am dus dorul, insa nu am reusit deloc sa mai intru pe forum, pt ca in ultimele 2 saptamani a fost un du-te vine la noi acasa, deoarece s-a operat socrul meu la inima si aici in tara unde sunt eu se obisnuieste sa fie vizitat de toata familia cel care iese din spital.Si uite asa era o forfota pe-aici, veneau musafirii pe banda rulanta si chiar daca am avut ajutoare, noi rudele cele mai apropiate (copiii, nurorile) trebuia sa primim musafirii asa cum se cuvine.Sunt atat de obosita incat nu va inchipuiti...Dar nah, asta este, nu in fiecare zi se opereaza cineva la inima :D.Bine ca a trecut cu bine peste operatie!
aleee, bine ai revenit draguta!!Nu am mai vorbit demult pe mess, dar ma bucur sa aflu de aici ca in sfarsit ai gasit cauza starilor tale de rau.Sa ne tii si pe noi la curent in continuare!
just_john, ai reusit sa il contactezi pe scarface?Daca nu, mai ai putina rabdare, pt ca tocmai a devenit tatic si nu cred ca mai are timp sa intre momentan pe net! :)
Ma duc sa imi trag sufletul, ca s-o mai gasi careva sa ne vizitezi si azi :D.
O zi minunata va doresc!
Pupici cu sclipici :-*
0
19-06-2010, ora 19:14
imary
Nu este medic/terapeut
imary
Pentru cei care iau antibiotice, am gasit aici : http://www.formula-as.ro/2009/861/medicina-naturii-44/leurda-10896 : "Combaterea efectelor secundare ale tratamentului cu antibiotice - se recomanda cura de primavara cu salata de leurda proaspata. Se consuma minimum doua portii pe zi, in cure de 3-6 saptamani. Ajuta la refacerea rapida a florei intestinale perturbate de antibiotice, stimuleaza imunitatea afectata de aceste medicamente, previne si combate infectiile cu Candida, care apar foarte frecvent la cei care au luat in mod repetat antibiotice." Leurda proaspata a trecut, dar poate e buna si tinctura.
0
19-06-2010, ora 23:39
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Salutare tuturor.
Jaquelinne imi pare bine sa mai "aud" cate ceva despre tine si de la tine.Am primit offline-ul tau am ras copios...am vazut ca si Scarface l-a pus la el pe forum. :))

Cum te mai simti? Ai grija de tine si ma bucur ca s-a terminat cat de cat perioada asta grea si pentru tine.
Eu sunt bine...mi-am refacut endoscopia prin mai si nu mi-au mai gasit nimic la stomac...au zis ca am scapat si de HP si de gastrita...nu ma mai doare stomacul si nu mai am arsuri deloc.Doar ca am inceput sa am usor gust amar in gura...Scarface a zis ca e de la bila...mi-a dat ceva remedii si am inceput sa iau si eu o lingura de ulei de masline dimineata pe stomacul gol si am scapat de problema.

Oricum bacteria asta e destul de pacatoasa.Din pacate e frecventa si e greu sa te aperi de ea desi nu toti o au! Am inteles ca foarte importanta este imunitatea noastra si lucrez la asta.

Eu am citit ca brocoli, ceaiul verde, consumate în mod regulat pot apara impotriva gastritelor si de H P, pot chiar sa scada nr de bacterii daca chiar exista.

Sa nu uit...eu am incercat argila si chiar da rezultate...si inca ce rezultate.
Am luat argila algo...nu 3 saptamani ci o luna jumatate de 3 ori pe zi...acum iau pentru intretinere 14 zile pe luna timp de 6 luni, poate si mai mult.
Eu aveam arsuri la stomac din cauza hiperaciditatii, am luat mai multe medicamente dintre cele mai scumpe...omeran, nexium, controloc si nu am simtit nimic de la ele.Dar cu mana pe inima va spun ca ARGILA si HOMEOPATIA m-au ajutat enorm de mult.
Asa ca va recomand cu incredere sa consumati argila, nu aveti nimic de pierdut daca incercati.

Just-John: Am vazut mesajul tau si nu ai pentru ce sa imi multumesti.Chiar daca am avut noi mici neintelegeri ma bucur ca am putut sa te ajut.Sper ca a apucat Scarface sa iti dea remedii..pentru ca de acum incolo va fi cam ocupat cu baietelul lui.
Dar cine stie...chiar glumeam intr-o seara cu el, si l-am intrebat ca cine ne va ajuta o perioada cel putin cand el va fi ocupat cu bebele...si mi-a zis sa stau linistita ca si bebele stie multe despre homeopatie pentru ca in cele 9 luni cand era in burtica la mami lui i-a citit multe. :))

Carmiv: Scumpa mea...noi doua am mai vb mi se pare pe un forum...cel cu anti..sper ca tot tu esti...din Timisoara nu? Iubita mea...incearca cu incredere argila, rau nu are ce sa iti faca..nu asculta tot felul de prostii venite de la mai stiu eu cine.Daca ai indoieli citeste http://www.formula-as.ro/2008/818/medicina-naturii-44/pamantul-care-vindeca-argila-9562. Sau poti sa iei legatura cu domnul Bocan si sa vb cu el sa vezi de fapt cum sta treaba cu adevarat.

O mica informatie :"Argila elimina in mod natural Helicobacter Pylori si, fiind bazica, neutralizeaza excesul de acid gastric din stomac, are efect cicatrizant, iar rezultatele in remedierea problemelor digestive sunt absolut formidabile - procentul de rezolvare este aproape de 100% in colite, ulcere, colite ulceroase, gastrite, gastro-duodenite etc."

va pup dulce dragii mei
0
20-06-2010, ora 10:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bestiutza23 draga mea, ma bucur ca si tu ti-ai rezolvat problemele pe care le aveai si sper sa nu mai fie nevoie de acum incolo de vreun tratament, pt ca sanatatea este cel mai de pret lucru.Sincera sa fiu, daca nu mi-l scotea Dumnezeu in cale pe scarface, cred ca si acum aveam sa ma indop cu medicamente fara niciun folos :).Vreau sa spun ca si pe fetita mea Clara am tratat-o de curand prin metoda aia cu paharul, avea un ochisor rosu si ceva scurgeri galbui si dupa o zi de tratament i s-a vindecat ochiul copilului.I-am completat si ei anamneza pt ca ma ajuta scarface sa o tratez cu homeopate, are ochiul stang un pic lenes si atunci cand se sperie sau e suparata ii fuge un pic inspre exterior.Deja am inceput tratamentul si sincera sa fiu se vad imbunatatiri.Am remediul respectiv in granule si nu mai este nevoie deocamdata sa fac metoda cu paharul, cu toate ca este la fel de eficienta.Trebuie sa mai vorbesc cu scarface, ca au ramas niste lucruri nelamurite in anamneza ei, dar cand o avea timp, ca acum fiind tatic o sa fie mai ocupat :D.
Offline-ul acela l-am primit si eu de la o prietena, mi s-a parut super adevarat si am zis sa il trimit si la alte persoane.Poate ne sincronizam intr-o zi pe mess, sa mai vorbim si noi ca fetele :P.
Pupici cu sclipici! :-*
0
22-06-2010, ora 18:36
niknak
Nu este medic/terapeut
niknak
stie cineva daca exista in Romania (Bucuresti de preferat) vreo clinica unde se face depistarea HP cu testul acela respirator cu uree? multumesc anticipat de ajutor
0
22-06-2010, ora 18:55
gaviota2007
Nu este medic/terapeut
gaviota2007
Buna adara.Azi am a patra zi de tratament spre surprinderea mea nu am nici o reactie adversa dar totusi inca ma mai doare stomacul am palpitatii mai am inca simptomele care le da microbul ma intreb daca pana la sfarsitul tratamentului reusesc sa scap de acele simptome si bineinteles de microbul asta daca totusi nu imi trec palpitatiile am sa ma duc si la un cardiolog iar acum joi merg la eco abdominal.Iti doresc o saptamana minunata.
0
25-06-2010, ora 15:37
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna niknak!Nu cunosc nicio clinica unde sa se faca testul acela, insa incearca sa suni si tu la Sanador sau Synevo.Oricum daca aflu de vreo clinica am sa te anunt!
0
25-06-2010, ora 18:58
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna niknak.
De ce vrei sa faci neaparat depistarea HP cu testul respirator cu uree? Te intreb doar...nu contest nimic.Asta ca sa nu se interpreteze gresit.
Eu prima oara am facut o analiza de sange sa vad daca am HP, m-a costat 30 lei...apoi dupa vreo cateva luni bune...dupa tratament am facut antigen din fecale si m-a costat 50 lei.
Apoi dupa alte cateva luni am refacut endoscopia si la biopsie mi-a iesit negativ.
Asa ca in cazul in care nu gasesti ce cauti poti oricand sa optezi pentru alta metoda.
Multa sanatate.

P.S. Jaquelinne iubita...ai uitat sa scrii "pupici cu sclipici " :)) Pupicei
0
25-06-2010, ora 20:49
gaviota2007
Nu este medic/terapeut
gaviota2007
Buna adara.Azi am terminat tratamentul spre surprinderea mea nu am avut nici o reactie adversa lam suportat super si am respectat exact cum mai invatat tu sa iau tratamentul acum mia mai dat doctorita mea in continuare inca sapte zile de esomeprazol si ceva pentru fiere spasmoden mia iesit la ecograf ca e lenesa ma simt ceva mai bine dar ma mai supara in fiecare zi cate un pic dar e suportabil sa speram ca cu timpul o sa fie ok iar analiza sa vad daca am scapat de bacterie am sa o fac peste sase luni doar atunci se vede.Iti multumesc inca o data ca mai incurajat si iti doresc un weekend placut.
0
26-06-2010, ora 21:50
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bestiutza23 scumpa nu am uitat, numai ca nu pup pe cine nu cunosc :D.
Pupici cu sclipici! :-*
0
27-06-2010, ora 01:46
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna gaviota, ma bucur ca ai terminat tratamentul cu bine, pana la urma nu a fost chiar asa rau, si eu am avut prob cu fierea lenesa, si nu am tratat-o la timp, mare greseala am facut! Am facut colecistita pe coledoc cudat, tare rau mi-a fost!.Dar am aflat un remediu f bun naturist care ajuta fierea sa lucreze normal si curata ficatul.Se numeste armurariu.La plafar il gasesti sub forma de ceai de armurariu dar in cutie sant de fapt seminte ca alea de floarea soarelui.Le dai prin rasnita de cafea si faci ceai din praful obtinut, strecurat o lingurita de pulbere la 450 ml apa.Nu trebuie fiert mult ca isi strica proprietatile.Bei cate 150 ml inainte de fiecare masa.O sa te simti super!Dar mai intai termina tratamentul dat de dr.Eu cred ca palpitatiile de la inima tot de la fiere-ficat se trag.Si eu aveam palpitatii.Vezi cum stai si cu colesterolul si incearca un regim fara grasimi, prajeli, cat mai multe fructe, legume, iaurt, laptele nu iti face bine la fiere asa ca ar trebui exclus tot ce iti face rau cum ar fi fasolea boabe, castravetii, vinetele, etc..
Si eu iti doresc un weekend cat mai placut!!XXX
0
27-06-2010, ora 16:57
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
jaquelinne-buna, spuneai pe un totpic cuiva ca stii un dr homeopat on line, te rog mult imi poti da(pe privat)adresa.MULTUMESC ANTICIPAT.
0
27-06-2010, ora 17:31
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna rrox.Am sa-ti las adresa in mp!
0
27-06-2010, ora 18:10
rrox
Nu este medic/terapeut
rrox
iti multumesc frumos pt adresa.numai bine.
0
29-06-2010, ora 23:21
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Just John.Carmiv - ce mai faceti? cum va mai simtiti? multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 646566 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.