helicobacter pylori

3188 comentarii 1 2 ..... 767778 ..... 106 107 Înainte ›
0
26-10-2012, ora 21:38
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Sanda uite ce scrie in cartea asta de pietre la rinichi:
Nu iti mai scriu introducerea ca nu are sens.spune ce simptome da si alte alea.iti scriu de la cauze, ce anume cauzeaza pietrele la rinichi:
Cauze:
Dieta saraca
Acumulare de oxalat de calciu
Acumulare de acid uric
Prea multa cafea
Dieta rafinata excesiva
Prea multa carne
Aport prea mare de sodiu
Prea putine fibre
Plan de actiune:Planul asta este pt prevenirea formarii de pietre si nu pt eliminarea lor.Este important sa fi monitorizata de dr de familie.
Mancare/Bautura
sa bei o cana cu apa calda dimineata cand te trezesti si inca una inainte de a te culca seara.Stoarce cateva picaturi de la o lamaie in apa pt ca ajuta la reducerea de acid uric care este principalul factor in formarea pietrelor.
Sa mananci vegetale cu frunza verde inchisa la culoare, alge de mare, tofu, hrisca, fasole alba, seminte de dovleac, seminte de in nedecorticate, si neprocesate si peste, toate contin magneziu mineral.Magneziul face oxalatul de calciu mai solubil si sa se elimine mai usor cand urinezi.
Tarate de orez, se arata in studii ca reduce calciul din urina.
Orezul maro, hrisca, avocado, semintele de floarea soarelui, blackstrap mollasess(asta ti-o trimit eu daca vrei) si legume ce contin potasiu ca sa balanseszi sodiu si magneziu pt utilizarea si distribuirea corecta a calciului.
Quinoa, fasolea mung(asta s-ar putea sa fie din aia pestrita sau rosie am sa ma uit eu in supermarket)castane de apa, fasole aduki(ma uit si de asta cum arata) si fasole kidney(rinichi), toate sant benefice pt rinichi.
Fibre, sa incetinesti digestia ca sa ramana calciul in tractul digestiv.Fibre putine inseamna mai mult calciu in fluxul sanguin.
Ridichii date pe razatoare
Suc de pepene rosu, spune sa faci juice si din coaja cu totul
aici scrie black bean juice in traducere suc de fasole neagra inainte de masa
Suc de merisor sau coacaze le mai zice asta te ajuta sa reduci calciul din urina.
Ierburi si suplimente:
Bea ceai de radacina de papadie
Patrunjelul este f bun pt rinichi
O iarba strugurii ursului a fost folosita traditional pt pietrele de la rinichi.
Spirulina si Chlorella
Ia enzyme digestive cu mancarea sa ajuti digestia ca mai tarziu sa usurezi presiunea asupra rinichilor.
Ce nu ai voie sa consumi::
Bauturi acidulate, acidul fosforic din ele creste formarea d pietre la rinichi.
Sarea.Prea multa sare creste calciul din urina si esti la mare risc sa faci pietrela rinichi.
Prea multe condimente iuti, mancaruri cu adaos de zahar, si carnea rosie, toate astea pun presiune pe rinichi.
Produsele lactate, ciocolata, si ceaiurile negre, toate contin acid oxalic
Spanacul si Rubarba, au foarte mult acid oxalic, care se combina cu calciul si formeaza cristale insolubile in rinichi care duc la formarea de pietre.
Ardeiul, Vinetele, Rosiile si cartofii albi promoveaza congestia in rinichi, datorita eliberarii de solanina.
Sfaturi:Mananca seara devreme.Nu merge in pat cu stomacul plin, pt ca faci ca rinichii sa lucreze prea mult
Fereste-te de antiacide
In cazuri severe e bine sa faci chelare, adica curatarea organismului.
Acum sa-ti spun de ce sa te uiti pe net ca sa vezi cum arata ca eu nu am gasit traducere pt ele dar sant sigura ca sant si la noi.
Uva Ursi-Strugurii Ursului
Black Bean=fasole neagra
Quinoa=?
Mung beans=fasole mung
aduki beans=fasole aduki
water chestnuts=castane de apa
lima beans=fasole lima
ti le-am scris ca majoritatea sant fasole dar de mai multe feluri, daca le bagi pe net denumirea in engleza dai pe poze si iti dai seama ce fasole e ca avem si noi in tara dar nu avem atatea denumiri.Daca nu intelegi ceva sa ma intrebi.pe mine m-a luat groaza ca nu ai voie ardei, rosii, vinete si cartofi albi, astea sant de baza la noi, nu ai decat sa te reorientezi spre cartofi rosii..si cam atat.Te pupic xxx
0
27-10-2012, ora 15:04
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Adara draga mersi mult de mesaj.Esti o draguta !!!!!
Am fost in 2004 la TG.MURES, cu bilet de trimitere din Cluj eu locuiesc in Cluj, si in urma unor analize facute acolo in spital, m-au trimis acasa ca nu pot sa-mi sfarame pietrele, ptr.ca am probleme cu coloana ( inceput de hernie de disc, discopatie etc.) am facut la Cluj aproape in fiecare an proceduri ptr. spate, adica gimnastica medicala, masaj, curenti dinamici, ionici, impachetari cu namol, parafina etc.si ma simt bine.Deci daca nu stau in pat si ma pot deplasa, si pot veni aici sa lucrez. din cand in cand, sunt ffffffff.fericita. Ma gandesc numai la cei de acasa, la parinti etc,. ca ei au nevoie de sanatate si de cate ceva ptr. supravietuire eu ma bucur ca-i pot cat de cat ajuta si in acest context, sunt cel mai fericit om si ii multumesc lui D-zeu ca ma ajuta sa merg mai departe.
Spirulina am luat de la firma Hofigal, si sa stii ca eu m-am ingrasat de la ea desi acolo in prospect scrie ca este buna si ptr.obezitate dar nu ma deranjaza, ca oricum eram prea slaba.Mai nou iau REDIGEST PLUS si ULEI TOTAL DE CATINA de 900 mg, si ma simt excelent.Nu mai am starile alea de voma sau greata si pot manca orice mai beau si cate un pahar de vin rosu din cand in cand, mai beau si cate un pahar de bere din cand in cand pot spune ca este OK: acuma sa vad cu nenorocita asta de bacterie HP ce sa mai ales eu sper ca nu o mai am.
mersi incaodata si iti doresc tie si celorlalti de pe forum, sanatate si numai bine pa pa
0
27-10-2012, ora 15:52
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Sanda draga mea, imi permit sa-ti dau un sfat, daca esti acolo la sora ta inscrie-te la medicul ei de familie, nu cred ca-ti trebuie asigurare medicala pt asta, si mai cere si o a doua opinie, in privinta pietrelor, si de ce nu si pt problemele care la ai la coloana, pt ca odata inscrisa in sistemul lor, ei au grija de tine si cred ca este gratuit.Profita de ocazie, ca in tara te costa o gramada de bani.Eu anul asta am facut 3 tomografe gratuit, am facut o biopsie, endoscopie si cistoscopie gratuit anii trecuti.Am aici o prietena care nici nu are acte si a adus-o si pe mama ei care are vre 75 de ani, Am mers cu ea prin spital sa-i traduc, nu-ti spun ce grija au avut de ea si cate investigatii nu i-au facut de la fel de fel de tomografe, i-au bagat o camera pana la inima sa vada daca are arterele infundate si acum au tinut-o 3 sapt in spital ca facuse ceva pe la plamani.Pai la noi ii ziceau ce mai vrei la 75 de ani?Si cat ar fi costat-o.Acum au venit si ii dau si pensie sa-i complecteze pensia din tara fara ca ea sa fi cerut asa ceva.Au vrut si casa sa-i dea dar a refuzat ca sta cu fiica ei.Deci, afara sant mai multe drepturi, astia au grija de oameni, te duci doar si te inscri si dupa asta vin toate de la sine.Te faci ca et dor rinichii si nu sti ce ai si ii lasi pe ei sa descopere.Uleiul de catina este foarte bun pt intarirea sistemului imunitar, am luat si eu Redigest dar nu stiu de ce nu l-am suportat.Un pahar de vin rosu iti face bine si oric fel de bautura cand bei in moderatie dar ai grija cu carnea de vita evit-o, mananca pui, curcan, peste, si la vegetale vezi ce ti-am scris mai sus.fa-ti tu o dieta ca sa balansezi sa nu se mai formeze pietre.Sper ca toti am scapat de bacterie, Doamne ajuta ca asa m-am bucurat de radu, am fost vesela toata ziua, de parca eu scapsem de bacterie:-)
Te pupicXXX
0
28-10-2012, ora 09:12
zsolti26
Nu este medic/terapeut
zsolti26
Ma bucur ca vad ca unii s-au vindecat din helicobacter eu o am de 2 anii si ceva deja imi pierdeam orice speranta de a ma vindeca de el m-am obisnuit cu durearea de stomac cu acididatea cu mancaruri care nu am voie sa mananc dar cu stressul de la locul de munca nu pot scapa si nici de cafea si tigari ! Tratamentele cu antibioice la inceput m-au scapat de bacterie au iesit testele negativ dar nu inteleg cum intotdeauna reapare bacteria ca normal toti o avem aceasta bacterie doar nu la toti se dezvolta in culturi si in stilui de veata pe care o traiesc stress si nervi tot reapare o sa incerc si eu acest tratament cu "otrava " dade scap macar pentru o perioada urmaresc forumul in continuare dade cineva gaseste o solutie de vindecare mai naturista
0
28-10-2012, ora 09:48
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
zsolti26, e pentru prima data cand aud ca bacteria HP sa revina dupa ce o distrugi. Medicii spun ca sunt sanse de 1%.
In caz ca ai aceasta bacterie, te simteai bine de la Omez ca iti proteja stomacul, bacteria a supravietuit antibioticului. Iar dupa ce ai terminat Omezul, ai simtit din nou efectul bacteriei.
Dar, daca zici ca testele au iesit negative inseamna ca tu nu ai aceasta bacterie si confunzi gastrita generata de stres cu prezenta bacteriei.
Nu o sa scapi niciodata de gastrita atata timp cat nu scapi de stres. Stresul e principala cazua a gastritei, iar aceasta la randul ei poate dezvolta si intretine bacteria HP.

Perhidrolul nu e 'otrava', ci peroxid de hidrogen H2O2. Apa oxigenata este o excelenta solutie antiseptica, dezinfectanta si hemostatica folosita in orice cabinet medical. Mama mea a fost doctorita, acum e pensionara, n-am cum s-o contrazic.
Normal ca daca pui un pic de apa oxigenata, alcool sau iod pe o rana, o va dezinfecta, dar daca insisti sa torni fara minte atunci va ataca pielea, pentru ca o va arde. Toate au o masura. Si medicamentele luate fara masura provoaca moartea.

Adara, ce frumos, sa te bucuri de bucuria altuia e un dar. Acum si eu ma bucur de bucuria ta :)
Ce bine ca in sfarsit avem solutia ieftina si eficienta impotriva bacteriei HP.

Se pare ca am scapat de gastrita, ca de cateva zile nu a mai aparut nici o jena la stomac. Aloe Vera si-a facut treaba.

Multa sanatate!
0
29-10-2012, ora 15:38
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Buna tuturor!


Adara ce mai faci cum te mai simti? pe Matrixradu nu il mai intrebam, ca daca a scapat de HP, precis ca nu il mai doare nimic si este fericit. De Biulica nu mai stim nimic sper ca s-a hotarat sa se opereze de chist ovarian nu e chiar asa greu daca numai asta are.
Danutzu tu ai reusit sa-ti faci rost de perhidrol? in dec.cand o sa fiu in tara in Cluj, o sa vad daca nu pot eu face rost ca am cateva cunostinte la farmacie daca pana atunci nu gasesti.
ADARA am fost si aici in Germania la medic dupa o criza puternica de rinichi, cu pietrele mele ca era sa mor de durere practic asa am aflat ca am pietre ca in Cluj nu mi-a spus nimeni niciodata ca le am indiferent ce analize sau ecografe am facut. Am facut un tratament numai cu antiinflamatoare si calmante ptr.ca incepusem deja sa le elimin. Dupa aceea mi-a dat URALIT cu teste ptr. PH in urina, si m-am simtit mai bine.Tot aici in Germania medicul mi-a zis sa beau foarte multa bere daca pot chiar si 2 litri pe zi ca elima piatra de la rinichi.Iti dai seama ca eu deabia beau din cand in cand cate un pahar sau o bere de 300 ml.Dar le fac in continuare asa cum am scris, nu stiu de la ce.
pupici si multa sanatate la toti.
0
29-10-2012, ora 15:48
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
olas.astazi am facut rost de 100 de ml de perhidrol :) vedem ce o sa iasa si la analize, daca nu mai am nimic il dau cui vrea :).
0
29-10-2012, ora 17:00
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
am uitat sa va spun, eu am renuntat la tratamentul naturist de aprox 3 saptamani si se pare ca nu am absolut nici o jena la stomac, sper sa fie de bine :)
0
29-10-2012, ora 20:05
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
adara imi poti da o adresa de contact?
0
30-10-2012, ora 10:51
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
revin. am pus mana pe perhidrol dar am o mica nelamurire. persoanei caruia i a inmanat perhidrolul i s a spus sa aibe grija cu el pt ca este toxic. acum nu inteleg ce a vrut sa spuna cu asta este toxic, sau substanta perhidrol este toxica si ca nu tb inchitita? lamuriti ma plsssss
0
30-10-2012, ora 12:58
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna!Danutzu ti-am lasat un mesaj in privat cu id-ul meu de mess,
Perhidrolul este toxic luat in cantitati mari, in general la noi concentratia de 30% este folosita pt decolorarea parului.Nu cred ca te-ai vindecat cu tratamentul naturist, bacteria este foarte puternica, de-abia antibioticele ii fac fata.
Sanda, e diferenta in a te duce la dr sa spui ca esti in vizita si nu te simti bine cu a te duce sa zici locuiesc la sora mea si nu am medic de familie.Tu trebie sa spui ca locuiesti permanent la sora ta si ca vrei sa te inscrii la un medic de familie, doar atat fara sa spui ca ai probleme.Odata inscrisa, or sa te cheme la un control de rutina, iar mai tarziu le spui problemele care le ai si care devin responsabilitatea lor.Tu inca nu esti inscrisa la ei, ei te-au considerat o urgenta atunci cand s-au ocupat de tine.Te-au tratat ca pe un turist.De pilda sistemul santiar aici la mine se numeste NHS, la voi nu stiu cu se numeste.Trebuie sa mergi la clinica unde apartine sora ta si sa intrebi, mai luati pacienti prin (NHS?sau cum se numeste la voi)Iara mai stiu ca acolo la mare cinste este homeopatia, poate si medicii homeopati stiu ceva si au tratamente pt pietrile astea.Nu este o solutie sa bei 2 L de bere pe zi, este stiut ca la ei berea e la mare cinste dar ca sa bei 2 L pe zi devii alcoolic:-)Mi se pare ca ai zis ca ai luat Urovalidin ala din cate stiu eu este pt infectie urinara.nu face nimic la pietre.Eu ma simt foarte bine, vad asta pe fata mea in fiecare dimineata cand ma trezesc, vad ca ceva s-a schimbat in bine, am zis ca o sa mai tin regim, dar m-am apucat din nou de inghetata, ciocolata si alte prostii, Duminica am avut niste musafiri, am gatit pt ei si eu am uitat sa mai mananc in schimb am baut un pahar de vin rose, dar am fost ok, doar niste crampe la stomac, a doua zi.Am mai multa energie, seara daca stau mai tarziu si nu adorm la timp, nu mai am probleme ca inainte cand trebuia sa apelez la ceaiul de lemn dulce acum adorm normal, deci nu mai am simptomele care le aveam, am decat o usoara jena la stomac, depinde ce mananc.Si da, Radu chiar ma bucur de bucuria ta, crede-ma umblu pe forumuri de ani de zile si citesc sa vad daca s-a vindecat careva cu ceva, si toti spun ca faca asa, iau asa, dar n-am citit pana acum sa se intoarca cineva sa spuna uite eu m-am vindecat cu asta.Tot ce am gasit a fost reclama la mastic gum cu broccoli, si miere de manuca parca, care dupa parerea mea e apa de ploaie, si varianta care am incercat-o si eu cu monolaurinul, dar care nu a dat rezultate, si bineanteles terapia cu antibiotice care a adat rezultate in unele cazuri.Cum sa nu ma bucur cand aud ca te-ai vindecat cu ceva mult mai simplu si fara dureri de cap?E ceva gen Evrika!:-)))De Biulica nu mai stim nimic, ce o fi facut?
Va pupicXXX
0
30-10-2012, ora 15:18
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
salut!

Adara mersi de mesaj. Ma bucur mult ca te simti bine. si eu ma simt bine sper ca si ceilalti.
O sa mai scriu.
Pupici la toti.
0
04-11-2012, ora 11:31
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
salut!

care ce mai face? Adara sper ca esti OK. saptamana care vine.ma inscriu aici la medicul de familie.
incaodata mersi de informatie si de sfat.esti o draguta!!!!
pupici la toti si sanatate multa.
sanda
0
05-11-2012, ora 17:01
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
salut, eu pot sa zic ca momentan fac bine :), nu am ajuns sa mi fac analiza dar ma simt super :).
0
13-11-2012, ora 16:52
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Ce mai faceti dragii mei?Cum va mai simtiti?Sanda te-ai inscris la medicul de familie?
Eu dupa ce v-am scris atunci ca ma simt bine am avut o saptamana de cosmar, am mancat nuca de cocos trei sferturi din ea si am crezut ca dau coltu era e ce sa ajung la spital cu niste crampe ingrozitoare la stomac de la ora 2 la 9.30 seara si toata saptamana aia m-am simtit groaznic.Am facut si candida si am luat un difulcan de 150mg si mi-a trecut.Incet, incet vad ca imi mai revin cu stomacul si nu mai am parca asa alergii la mancare ca inainte.Am tot citit de perhidrol si vad ca multi s-au vindecat de hepatita cu el.Am comandat de 35% grad alimentar astept sa vina acuma, dar nu stiu cu ce sa-l iau.Radu daca mai esti spune-mi il pot lua cu apa plata sau trebuie neapatrat apa distilata, nici nu stiu de unde sa o fac rost.Si ce schema de tratament imi recomanzi?
De cateva zile am probleme si cu sinusurile dar de astazi am inceput sa fac sauna si sper sa scap cat mai repede.
Danutzu tu cum mai esti?
Va pupic XXX
0
15-11-2012, ora 14:50
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
HAY!

Adara ce bine ca ai scris.Sincer mi-am facut griji si am mai intrebat despe tine si particular., de la cineva de pe forum.
Da m-am inscris aici la medicul de familie, dar acum nu am timp de analize ca in 30 Noi.plec acasa si sa vad cand mai pot veni inapoi si atunci o sa-mi fac niste analize complete.
Adara perhidrolul, spitrul medicinal etc, se folosesc numai pentru uz extern.Tu ai destule probleme de sanatate simplu intreaba-te de ce nu stiu si medicii despre aceste tratamente? ei studiaza de toate in 5 sau 6 ani sau in strainatate. Parerea mea este probabil ca pentru moment sau o perioada de timp iti face bine dar cu certitudine nu stii mai departe sa zic in timp, ce organe ti-a afectat sau ce ti-a distrus.Toate medicamentele se testeaza o perioada de cel putin 20 ani, pe animale si chiar si pe oameni, si pe urma sunt distribuite pe piata, dupa avizul si atestare medicala, cu recomandarile, indicatiile si containdicatiile specifice.Ca si la medicamente iti face bine la ceva, si iti strica altceva. Adara tu decizi. Eu m-am lecuit cu tratamentele dupa auzite.
Oricum eu iti doresc sanatate si mai analizeaza putin situatia si ma bucur ca ai scris.
Te pup pa pa
0
15-11-2012, ora 16:24
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Adara poti fierbe apa plata 30 minute, o lasi la racit, si are acelasi efect ca apa distilata.
pa pa
0
17-11-2012, ora 01:29
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Buna Sanda, ma bucur ca mi-ai scris, eu nu am mai primit pe mail mesaje cand a postat cineva de ceva timp, m-am uitat asa din curiozitate si am vazut acum ca au schimbat site-ul, si mi-am activat din nou alerta, de-aia nu mai raspundeam.Ma bucur ca te-ai inscris la medicul de familie, daca te cheama acuma pana pleci sa-ti faca analize, sa stai de vb cu doctorul, du-te daca poti si o sa ai rezultatul cand te intorci.Nu le spune ca pleci in tara si nu sti cand vi, spune ca mergi sa-ti vezi parintii dar ca tu lcuiesti cu sora ta aici.Poate pe viitor iti faci si acte, cand ai acte sti ca iti gasesti mai usor de munca.O sa vezi cat o sa iti foloseasca ca te-ai inscris si cati bani o sa salvezi, si oricum ei sant mai avansati in tehnologie ca noi.Aici la mine ma cheama din 3 in 3 ani sa imi faca testul de cancer cervical, este gratuit, si acolo cred ca este la fel.Deci o sa ai multe avantaje.Sanda sant disperata sa scap de hepatita asta nenorocita, daca nu ma ocup de ea mai tarziu se ocupa ea de mine, hepatitele astea virale distrug ficatul incet incet, faci ciroza si dupa aia cancer, aici e numita moartea silentioasa.Desi cronica, eu am redus viremia la zero prin regim, si cateva produse naturiste.Nu am luat tratament ca altii interferon sau ceva..s-au mirat toti doctorii de mine.Daca reusesc sa scap de virus, e o speranta pt toti bolnavii, cineva trebuie sa se sacrifice.Ce se spune pe forumuri este ca tratamentul costa atat de putin incat industria farmaceutica ar avea de pierdut.
Vad ca in cartea asta zice sa incep cu 3 picaturi nu mai tin minte dar ajungi pana la 28 de picaturi i, eu o sa iau cate o picatura la inceput, o sa cresc in prima saptamana pana la 7 picaturi o tin asa cu 7 inca o saptamana si dupa aia descresc.Fac pauza vreo 2 luni si dupa maresc doza incep cu 3 picaturi.Zice in cartea asta ca depinde de ce boli ai suferit cica toate relele ti se intorc, durerile etc.etc.imi e si frica pt ca eu am dat mana cu moartea de nu stiu cate ori si n-as vrea sa mai trec prin ce am trecut.Cred ca o las dupa anul nou, numai bine vine Craciunul si pe 15 dec ma duc sa-mi fac controlul de hp, vreau sa vad daca m-am vindecat cu antibiotice, ca daca le amestec nu stiu ce m-a vindecat.Te las Sanda, mai scrie-mi ca acum vad cand scri vreun mesaj ca am activat alerta.Te pupicXXX
0
17-11-2012, ora 01:39
adara
Nu este medic/terapeut
adara
A..si mai scrisesm dar nu stiu unde a disparut de apa distilata, se zice ca trebuie sa fie 99, 9% pura adica distilata cum trebuie, nu cred ca e suficient sa o fierb si gata, aici nu am gasit decat in garaje care e de pus la motor, nu cred ca e de baut..Am gasit aparate speciale de distilat la vreo 130 de lire cam scump sau am gasit pe net 25 L apa distilata la 25 de lire, ma mai gandesc, poate pana la urma imi iau un aparat din ala ca o sa repet terapia de mai multe ori si probabil ajung tot la suma aia, Cand termin cu el il vand si eu si-mi scot o parte din bani.Dar ma apuc de tratament dupa anul nou cum ti-am zis.Tu cand te mai intorci din tara?
Pupici
0
18-11-2012, ora 15:40
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Adara nici eu nu mai primesc pe mail nimic.Eu cred ca din cauza ca mi-am scris adresa pe forum, si pe langa faptul ca a disparut, dispar toate mesajele mele in legatura cu comentariile mele despre produse.
Si eu ma uit des pe net si numai asa stiu ca cineva scrie.
Cum te mai simti? eu stau in tara cred ca pana la sfarsitul lunii februarie.
Adara draga eu am cumparat de pe net apa distilata, si vreau sa-ti spun ca era apa de la uscatorul de haine.bine ca nu am folosit-o inainte de ai face o analiza. De atunci cand vreau sa am apa distilata, fierb apa plata 30 minute, si o folosesc ptr.ce am nevoie.
O SA-TI MAI SCRIU:
TE PUP PA PA
0
20-11-2012, ora 13:12
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Sanda au schimbat site-ul si nu mai primim alerte, cred ca o sa-l bag la favorite si o sa ma mai uit din cand in cand.Cred ca pana la urma asa fac o sa fierb apa daca nu gasesc.Ce ma mira faptul, e ca hidrogen peroxidul care l-am cumparat are instructiuni cum sa-l iei si pipeta deci, se fofolseste pentru uz intern.de-abia astept sa treca luna asta sa-mi fac analiza la hp sa vad daca am rezolvat ceva cu antibioticele.Te pupic XXX
0
20-11-2012, ora 16:05
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Sanda am intrat sa-ti spun ca am gasit o clinica nu departe de mine care se ocupa cu ozon terapia si oxiterapia este un austriac cred, care a iesit la pensie dar traieste in Franta si mai vine din cand in cand.I-am trimis un email si l-am intrebat daca in clinica lui se poate trata hepatita mea, Il cheama Fritz Shellander.I-am trimis mailul respectiv pt ca am aflat ca la clinici specializate iti ia un pic de sange il trateaza cu ozon cu nu stiu ce atomi si cu nu stiu cati volti de curent si ti-l introduce in vena la loc tratat si are acelsi efect ca si cum ai bea peroxidul dar fara prea multe riscuri, fara sa-ti distruga si celulele bune de sange.Si am gasit ceva si pentru pietrele tale de la rinichi si pt cele ale lui Jaquelinne de fiere daca mai intra pe forum sa citeasca.Iti dau linkul aici si poti intra si pe willkipedia:
-----------*
Te pupic XXX

(*modificat de admin)
0
21-11-2012, ora 10:31
matrixradu
Nu este medic/terapeut
matrixradu
Buna buna!
Nici eu n-am mai primit nici o alerta pe mail si abia acum vad ca s-au scris multe.

Mama mea e medic, pensionara acum, si a folosit apa oxigenata ani de zile pentru tratarea ranilor externe. Tocmai a facut si ea terapia cu perhidrol si se simte bine. Nu a avut nici o obiectie.
Inainte de terapie am vorbit cu cativa yoghini si.mi-au zis ca foarte multi au facut terapia cu perhidrol pentru purificarea organismului si nu a fost nici o plangere despre vreun efect negativ.

Ca sa eliminam ideea de otrava asociata cu perhidrolul: apa + oxigen H2O2. Fara oxigen supvravietuiesti cateva minute, iar fara apa maxim 3 zile.
Apa oxigenata arde. Totul depinde de cantitatea folosita. In cantitati mici arzi bacteriile, in cantitati mari e logic ca afecteaza tractul digestiv.
Tata a murit din cauza tutunului (stop cardiac), fostul meu profesor de matematica a murit tot din cauza tutunului (stop cardiac). Pe bunicu l-a ucis alcoolul. Cel mai bun mecanic auto din orasul meu a murit de la alcool.
Ce are de spus ANM-ul in privinta asta ? Bauturile alcoolice si tutunul sunt atestate, dar terapia cu perhidrol nu. Patetic.

Daca cineva crede ca ANM-ul contribuie 100% la protejarea si promovarea sanatatii publice si nu este subordonata masoneriei sau industriei farmaceutice, atunci se inseala amarnic.
Ce interes ar avea sa vanda un produs panaceu (cum ar fi perhidrolul) cu 3 lei cand ei incaseaza sume enorme de bani prin vanzarea medicamentelor chimice ? Si dupa cum stim chimicalele trateaza ceva si distrug altceva sugerand impresia de vindecare.

Tu cum te mai simti Adara ? Eu pot manca orice acum si ma simt bine atata timp cat nu ma stresez si respect programul de somn.
0
21-11-2012, ora 12:29
Alexandra25
Nu este medic/terapeut
Alexandra25
Salut!
Am citit aici cateva dintre postarile voastre, si daca pana acum credeam ca sunt singura din lume careia problemele de sanatate in loc sa se rezolve, se accentueaza, ma bucur (intr-o maniera inocenta, si nu din rautate) sa stiu totusi ca mai sunt si altii in situatia mea, si ca au supravietuit, caci eu in ultima vreme am impresia ca n-o sa mai trec in veci peste asta!
Va povestesc pe scurt ce mi se intampla. Din iulie anul acesta am inceput sa am dureri de stomac si greturi si am mers la medic. Am facut Eco si mi-a gasit o ingrosare a peretelui stomacului, pe sectiuni. Mi s-a depistat HP cu valoare de 3, 64 si am facut tratament de o luna de zile, dupa cum urmeaza: 1 saptamana doar Nexium 20mg, apoi 1 saptamana antibiotice oxacilina 1 gr. Dimineata/1 gr. Seara si claritromicina 500mg.dimineata/500 mg. Seara + /nexium tot asa, apoi inca 2 saptamani numai nexium. Mi s-a prescris nistatina contra candida, pana aici, totul ok. Am refacut testul HP mai tarziu, negativ, valoare 0, 40. Edemul de la stomac (ingrosarea parietala) a disparut. Problema e ca nu ma simt bine deloc, poate chiar ma simt mai rau. Medicul mi-a dat inca o luna Debridat, pentru refacerea florei si a stomacului, nici un rezultat. Mi-a prelungit Debridat cu inca 2 saptamani. Mai am o saptamana de tratament, si ma simt tot mai rau. Dureri de stomac nu am, dar simt ca nu diger mesele, ma simt plina, mananc numai de regim, mentionez ca am renuntat la fumat si coca cola. De 3 zile am inceput sa iau Eubiotics, dar de capul meu, fara prescriptie. Pe medic l-am intrebat in nenumarate randuri daca sa iau probiotice sau ceva de genul, mi-a spus ca nu. Dar eu ma simt tot mai rau...si la ultimul control mi-a spus ca e doar o chestiune de timp ca sa-mi revin si practic mi-a spus ca nu mai are ce sa-mi faca...ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este ca tranzitul intestinal nu e ok, simt ca nu elimin tot ceea ce mananc (cu toate ca intotdeauna din acest punct de vedere a fost totul perfect, fara exceptii), in fiecare seara mi-e greata, destul de tare, ma simt balonata si umflata si eructez des...nu exagerat de mult, dar mult mai mult decat ar fi normal. Pentru greturi mi-am cumparat Hepato-Drainol, un homeopat fara efecte adverse, si e extraordinar de bun, ma ajuta mult. Dar as vrea si eu sa stiu daca am vreo speranta ca imi va trece odata, si ma voi simti bine, la fel ca inainte, sau mi-e destinat sa traiesc cu disconfortul acesta zilnic? Deja sunt mai mult decat satula, vorba unui utilizator, mi-a trecut cheful de viata, eu care eram o persoana activa, ieseam des cu prietenii, nu am avut in viata mea nici macar o zi de concediu medical, am ajuns sa nu ma mai recunosc, toata ziua imi sta mintea doar la asta, stau sa analizez cum ma simt, ce simt, daca am dureri sau e doar o impresie, nu mai stiu ce sa fac si ce sa mai iau, nu vreau nici sa exagerez sa incep sa ma intoxic cu tot felul de medicamente sau alte remedii, ca apoi metabolismul meu sa se dea si mai mult peste cap. Mentionez ca nu am prea facut tratamente cu antibiotice de-a lungul vietii, poate doar de vreo 4-5 ori in 27 de ani!!..acum au trecut doar 3 zile de cand iau probiotice, farmacista mi-a spus ca dupa 2-3 saptamani ar trebui sa observ o imbunatatire considerabila. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc si scz pentru postul lung ;) Sanatate tuturor!
0
21-11-2012, ora 14:53
sandy bel
Nu este medic/terapeut
sandy bel
Adara si
Alexandra draga!


Adara mersi mult de mesaj.Am citit.
Alexandra am inteles ca tu ai doar 27 de ani.Iti doresc multi ani in continuare dar sanatosi.Asta depine in mare masura, si de tine, cat de sanatoasa o sa fii. Daca gandesti pozitiv, si nu te stresezi atata cu boala ta, deci gandeste ca tu esti perfect sanatoasa, ocupa-ti timpul cu prietenii si alte activitati si ai sa vezi ca o sa fii bine de la o zi la alta. Oricum organismul tau se recupereaza foarte repede ca esti f.tanara. Poate ca antibioticele ti-au afectat putin rinichii, asta in cazul ca nu ai baut destula apa in timpul tratamentului. Si asta iti da senzatii de voma.Dar sa speram ca este numai din cauza bacteriei si cu siguranta ca te faci bine. Poti sa iei din cand in cand, cate un triferment. Si mai citeste si ce contraindicatii au medicamentele care le iei. de ex.Debridadul asta nu trebuie sa iei ceea ce nu-ti face bine chiar daca este prescriptie medicala.

Va pup si sanatate multa la toti si ma bucur ca MATRIXRADU se simte bine.
0
21-11-2012, ora 17:24
Alexandra25
Nu este medic/terapeut
Alexandra25
Multumesc pentru incurajare Sandy...Debridatul este destul de usor ca medicament, si nu are contraindicatii mare lucru...insa nici efect deosebit nu are...e asa, ca apa sfintita...nici n-ajuta, nici nu strica :))) sper si eu ca dupa probiotice sa ma simt mai bine! Stiu ca depinde mult de organism, si ma bazez pe faptul ca am avut intotdeauna o sanatate de fier ( multumesc lui Dumnezeu), poate chiar de asta ma agit eu asa acum, fiindca nu sunt obisnuita sa fiu bolnava, nu am fost in viata mea, mai mult decat o ocazionala raceala si cateva dureri de cap foarte rare, nu am experimentat alte boli.Cunosc insa persoane care s-au refacut foarte repede si bine, si nu au mai avut probleme ani de zile dupa infectii cu HP, stiu insa si alte persoane care dupa tratamentul de eradicare HP au ajuns in spital in stare grava, cu perfuzii etc.asa ca sper si eu ca in curand sa fac parte din prima categorie! Multa sanatate tuturor si am sa revin cand mai am noutati...intre timp, mai intru pe forum sa mai citesc si din experientele voastre.
0
21-11-2012, ora 18:05
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Alexandra, am patit si eu asa, mancam si ma simteam plina, aveam scaun neterminat, nu stiu cum sa ma exprim, in orice caz nu era ok, parerea mea ca ai probleme cu fierea, ea e cea care iti da starile de voma, si daca fierea nu functioneaza cum trebuie atunci nici stomacul nu functioneaza.Acidul care il elimina fierea ajuta la digestia stomacului, nu coboara acid de la fiere, mancarea iti sta intreaga nemestecata in stomac cu alte cuvinte, iti spun asa in termeni mai babesti ca sa intelegi.Atunci cand am avut probleme, la ecograf mi-a iesit pielea fierii foarte ingrosata atat de ingrosata incat, biata fiere, nu mai functiona cum trebuie.E posibil sa ai si tu la fel, eu am luat mi se pare Bilichol niste pilule mici verzi, care imi ajutau fierea sa descarce.Ce sfat iti mai dau este sa faci un pic de efort dupa mese, mersul pe jos ajuta macar o jumatate de ora.Iara ce te mai ajuta, dimineata sa iei o lingura de ulei de masline si sa stai culcata pe partea dreapta vreo 20 de minute o jumatate de ora.Si ai grija la regim, nu manca nimic gras, prajit, manaca totul natural pana iti revii.Mananca mese usoare, in loc de 3 mese pe zi manaca 5 mese usoare ca sa ajuti sa se vindece, nu trebuie sa le dai mult de lucru organelor.Bine ca ai scapt de Helicobacter, ce ai tu acum e floare la ureche.Schimba-ti medicul, si poate te trimite sa faci si o ecografie la fiere, ai sa vezi ca am dreptate.Iti doresc sanatate multe si ai grija de tine.Pana mergi la medic ia uleiul de masline dimineata cand te trezesti inainte de masa, sa vezi ca ajuta.
Radu eu ma simt binisor, uite acuma cand scriu am dat gata ditamai ciocolata, nu m-am putut abtine, mai am o usoara jena din cand in cand pe la stomac, dar am o alta problema.Mi se umfla in partea dreapta unde e apendicita, de la colon, si mi se sparg vase de sange pe piciorul drept si nu suport nici hainele sa-mi atinga piciorul simt parca ma arde si ma ustura.In rest toate bune.Am primit perhidrolul cu instructiuni si pipeta.Aici zice sa incepi cu 3 picaturi pana ajungi la 28, iar cei care au candida sa inceapa doar cu o picatura din cauza reactiior Herxsheimer.Am zis ca stau pana dupa anul nou, sau macar sa vad analiza acum pe 15 Dec merg sa o fac sa vad daca am scapat de bacterie.Am contactat un medic de la o clinica de oxiterapie si ozonoterapie de aici din apropiere.Mi-a raspuns la mesaj si mi-a zis ca el este la pensie si mi-a recomandat un alt medic care nu l-am contactat inca.Am aflat ca la clinica specializata iti ia sange il amesteca cu hidrogenul il baga la nu stiu cati volti se mai formeaza nu stiu ce molecule sau atomi si ti-l introduce in vena la loc, cica are efact ca si cum ai lua perhidrolul oral dar fara sa mai afecteze celulele de sange.Dar vroiam sa stiu mai ales daca vindeca hepatita b sau nu ca sa stiu sa mai sau sa nu mai iau tratamentul.In rest va mai tin la curent cu noutatile.Trebuie sa controlez forumul in fiecare zi acum sa vad ce mai scrieti si voi ca nu mai primim alerte.
Sanda sper ca esti bine, mai ai un pic si mergi acasa:-)
Va pupic pe toti XXX
0
21-11-2012, ora 22:23
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
olas, nici nu credeam ca s a mai postat aici ceva ca nici eu nu am primit alertele si am intrat din pura curiozitate sa vad daca s a mai intamplat ceva pe aici sau nu si surpriza :). Chiar te am intrebat adara pe mail daca esti bine si m am speriat ca nu imi raspunzi la mail, Insa ma bucur ca momentan toti nesimtim bine. Eu nu am mai luat tratament pt HP de mult timp ( sincer nu stiu, am si uitat :)) ) insa nu mi am facut analiza HP pt ca ma lupt cu o infectie urinara care nush cum naiba ( ca nici medicul nu intelege ) a dus la inflamarea epididimului ( sau cum s o spune ) si tot o tin pe antibiotic cu antimflamatoare + candida pe care iarasi nici eu nici doctorul nu intelegem cum am luat o de la prietena in conditiile in care totul a fost protejat, sau o fi o dermatita de contact ( iritandu ma si pe piele de la secretiile ei ).DAR efectiv am incercat sa fac cat mai multe teste pe stomacul meu ca sa vad daca poate poate s a intamplat ceva. Culmea este ca in fiecare seara mananc un catel mare de usturoi la masa si nu am NIMIC si asta de vreo 3 saptamani, doar ca din cand in cand imi vine usturoiul pe gat pt ca mananc foarte mult odata, in rest inafara de durerea de testicol + candida nu am nimic.

Sper sa ne auzim de bine si sa tinem legatura.
0
21-11-2012, ora 22:28
danutzu123
Nu este medic/terapeut
danutzu123
eu inca nu am luat perhidrolul pt ca nu vreau sa le iau pe toate odata si sa vad daca mai este necesar sa l iau :).
0
22-11-2012, ora 01:52
adara
Nu este medic/terapeut
adara
Danut, candida nu trebuie neaparat sa o iai de la cineva, noi toti o avem in organism, atunci cand sistemul imunitar scade candida se inmulteste, cel mai mult se face din antibiotice, dar exista tratament si nu e greu de facut.Dovada ca ai infectia urinara, asta inseamna ca ai sistemul imunitar scazut.Nu am mai vazut mesajul de la tine cred ca din cauza mailurilor multe care le primesc prin prisma jobulu meu, Scriam mai devreme ca am mancat ciocolata, uite ca n-am avut de lucru, astazi am terminat cu dentistul, mi-am pus toata dantura la punct si mi-a facut o anestezie care mi-a provocat somn, am mancat ciocolata si am adormit, m-am trezit cu asa o stare de parca aveam temperatura si nu aveam aer sa respir, mi-am facut un ceai acum si parca ma simt maii bine.Va pupic XXX
Adaugă un comentariu / răspuns
3188 comentarii 1 2 ..... 767778 ..... 106 107 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.