Helicobacter pylori in materii fecale

28-09-2009
denis_en
Nu este medic/terapeut
denis_en
Buna ziua,
I-am facut fiului meu testul Helicobacter pylori in materii fecale, obtinand un rezultat negativ.
Imi puteti spune, va rog, care este interpretarea acestui rezultat? A avut vreodata Helicobacter pylori sau rezultatul arata doar ca ACUM nu are?
Care este relavanta acestui test?
Neavand nici 3 ani, nu as vrea sa il chinui cu endoscopie/analiza de sange decat daca ar fi neaparat necesar.
Multumesc
1 comentarii
0
29-09-2009, ora 10:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ati facut analiza la un laborator de incredere, nu repetati analiza din sange sau endoscopic ESTE FOARTE BUN REZULTATUL! In principiu, toti avem aceasta bacterie in tubul digestiv, chiar nu dauneaza daca este in valori normale, de sub 1, 0...Din scaun reiese cel mai bine daca bacteria este prezenta, din sange ar arata ce valoare are. Deci nici nu mai conteaza acum daca a avut, conteaza ca a iesit bine analiza. Daca are probleme cu stomacul se mai pot face alte investigatii, dar tratament pentru eradicarea HP nu este necesar. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici