Helicobacter tratament

22-03-2018
Mc1213
Nu este medic/terapeut
Mc1213
Buna! Am primit acum 2 zile un tratament pentru Helicobacter, un antibiotic Klabax de 500 si Ospamox de 1000, dar problema este ca mi se face rau, greata, am ameteli si gust amar si din ce am citit, sunt reactii din cauza Klabaxului. Il pot inlocui cu Mentronidazol?
4 comentarii
1
22-03-2018, ora 23:50
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
SI eu am avut helicobacter, am luat tavanic si amixicilina 1000mg, klacidul este fff ok in comparatie cu tavanic-ul la reactii adverse :)

NU cred ca trebuie sa schimbi tu tratament, ideea e ca metronidazolul are in jur de 35% sansa de "fail". adica bacteria asta este cam rezistenta la acest medicament. dar ca sa nu iei degeaba fai o antibiograma si ti dai seama exact... :)


Oricum inaintea tratamentului cu acest 2 antibiotice aveam balonari usoare, unele dureri de stomac, cand nu mancam dar dupa ce l-am luat, 10 zile si apoi inca vreo 3-4 zile un antifuningic m-am zapacit definitiv cu, colonul, nici acum nu am scapat si au trecut mai bine de 30 zile. :)
0
23-03-2018, ora 06:45
Mc1213
Nu este medic/terapeut
Mc1213
Multumesc pentru atentie. O sa sun la medic sa vad ce spune si el, oricum, il iau deja de vreo 4 zile si nu vad nicio ameliorare, adica eu aveam dureri de stomac dupa fiecare masa, indiferent de ce mancam + greata. Nu m as fi asteptat sa nu mai am nicio problema dupa prima zi, dar macar sa se vada ca iau 2 antibiotice..
0
23-03-2018, ora 06:48
Mc1213
Nu este medic/terapeut
Mc1213
In schimb, eu am impresia ca ma doare stomacul mai mult decat ma durea inainte sa incep tratamentul
0
27-03-2018, ora 17:52
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Eu mi am mai revenit, am repetat helicobacter este negativ dar mai sunt unele probleme, usoare balonari, vagi dureri in anumite zone...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici