heliobacter pylori si fumatul

28-06-2008
adryenutza29
Nu este medic/terapeut
adryenutza29
ma numesc adriana siam si eu o intrebare
prietenul meu are helicobacter pilori, fumeaza mult cam un pachet de tigari pe zi si are dureri mari
doctorul ia prescris omeprazol o pastila la 2 zile
ce ar trebui sa facadaca se poate prescrie un alt tratament sau altceva naturist pe baza de plantesi daca aceasta bacterie e contagioasa sau periculoasa
risca sa faca ulcer el sau sa iau si eu bacteria in cauza?
va multumesc
4 comentarii
0
28-06-2008, ora 00:00
adryenutza29
Nu este medic/terapeut
adryenutza29
tot eu mai scriu ca ia omeprazol de aproape 2 ani si cred ca incepe sa nu isi mai fac efectul
adryana
0
28-06-2008, ora 00:00
IceAge
Nu este medic/terapeut
IceAge
Ce il sfatuiesc eu sincer pe prietenul dumneavoastra este sa-si caute alt medic si sa faca investigatiile necesare pentru a vedea daca nu are deja ulcer...
0
28-06-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa consulte un gastroenterolog pentru un examen amanuntit al abdomenului superior:endoscopie digestiva superioara, ecografie (ficat, colecist, pancreas), investigatii biochimice; este important sa renunte la fumat( care creste riscul de cancer de pancreas);Cat despre Helicobacter pylori, jumatate din populatia planetei este infectata, transmiterea se face pe cale orala, mai ales prin apa, maini murdare, fructe, legume nespalate; evidentierea infectiei se face prin determinarea anticorpilor serici Ig G si Ig A anti Helicobacter pylori; Doar 15-20% din persoanele infectate cu Helicobacter pylori dezvolta forme grave de ulcer; tratamentul se face sub supravegherea unui medic si consta si in administrarea de antibiotice pentru eradicarea infectiei(initial omeprazol, claritomicina si amoxicilina timp de 14 zile);Eficienta tratamentului este controlata prin dozarea cantitativa a Ig G anti Helicobacter pylori(Ig G persista aproximativ un an);numai bine
0
28-06-2008, ora 00:00
IceAge
Nu este medic/terapeut
IceAge
Deasemenea, m-as bucura sa fie cunoscut si numele acelui medic care trateaza helicobacter pilory cu Omez la 2 zile...
Nu de alta, dar a cam venit timpul sa se afle cine isi face meseria cu adevarat si cine se foloseste doar de dreptul de practica...pararea mea...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Helicobacter pylori are o atracție pentru clor
  • O nouă cercetare poate duce la dezvoltarea de terapii împotriva Helicobacter pylori
  •