Buza si barbia tot amortite dupa puroi la o masea

15-11-2017
Bianca21aam
Nu este medic/terapeut
Bianca21aam
Buna ziua ! Acum 3 saptamani mi-a aparut puroi la o masea si am avut obrazul extrem de umflat, inca de atunci mi-a amortit jumatate din buza de jos, jumatatea dreapta deoarece masraua a fost pe partea dreapta si totodata si jumatatea dreapta de barbie. Am crezut ca este ceva normal deoarece oricum era amortit tot obrazul drept de la infectie. Intre timp s-a desumflat de la antibiotice obrazul, insa buza si barbia tot amortite au fost..am fost la doctor, mi-a scos maseaua ieri si totusi, barbia si buza inca imi sunt amortite ca dupa o anestezie. Este ceva grav? Ce ar trebui sa fac? Ce pot sa iau? Multumesc.
4 comentarii
1
15-11-2017, ora 11:42
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Ar fi utila radiografia facuta inainte de extractie pentru a vedea cat de mult era afectat osul.
Trebuie un consult minutios pentru a depista cauza anesteziei obrazului, barbiei si buzei.
I-ati spus medicului care v-a extras maseaua ca sunteti amortit?
1
15-11-2017, ora 13:31
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, dupa cum a spus si colega mea, o radiografie preextractionala ne poate da mai multe detalii. In primele zile dupa extractie poate sa fie aceasta senzatie de la edem, umflatura, dar ar trebui sa se remita de la o zi la alta. Altfel, pot fi anumite filete nervoase care au fost atinse si senzatia de amorteala poate dura o perioada lunga de timp. Poate ajuta un tratament cu multivitamine ( tip Milgama ), dar trebuie discutat cu medicul dumneavoastra daca considera necesar.
0
18-01-2019, ora 06:30
Danuteftimie
Nu este medic/terapeut
Danuteftimie
Buna ziua, am luat antibiotice(fara prescriptia medicului) pentru un abces, o infectie.
Initial mi-a trecut dar a recidivat, nu asa dureros dar inca doare!
De 4 zile tine aceasta durere, la care a mai venit o problema..
Mi a amortit buza, dar doar in partea stanga, unde sunt si durerile, si barba putin.
Este ceva de ingrijorat, sau mai bine zis ce trebuie sa fac, este ceva grav? Multumesc anticipat
0
18-01-2019, ora 08:31
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Trebuie sa mergeti urgent la stomatolog pentru tratament de specialitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •