arsura, usturime, disconfort zona genitala

20-03-2016
Mihaela Ciocan
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciocan
De aproximativ 1an jumate am o problema fara rezolvare.Acum 1an jumate aveam o usturime externa, in zona labiilor si intre.In urma consultului ginecologic rezultatul a fost candida.M-am tratat cu nenumarate antifungice desi analizele nu arata ca mai am candida, eu am ramas cu o sensibiliate externa(arsura, usturime, un disconfort care nu e tot timpul unei zile).Am mai facut teste intre timp, am schimbat dr. mai imi apare cate un streptococ dar au fost si analize care nu indicau nimic insa senzatiile sunt la fel.La contactul sexual nu ma deranjeaza, nu folosesc sapunuri pt. spalat si nici irigatorul.Senzatiile se accentueaza dupa urinat.Am facut si urocultura, a aparut um microb, am luat antibiotice, senzatiile la fel.Am facut si testul pt clamidia, mycoplasma, ureoplasma-rezultate negative.Oare antimicoticele si antibioticele au distrus ph-ul?Am facut si teste de alergie si nimic.Acum urmez un trat.cu traista ciobanului, salvie, coada soricelului si e mai bine.Ce as mai putea faca, nu sunt rosie ci e senzatia de iritat, nu suport imbracaminte stramta.Astept un sfat!
7 comentarii
0
20-03-2016, ora 21:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incerc
0
20-03-2016, ora 21:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati unguent Nidoflor sau crema de galbenele.
Poate fi candida in cantitate f mica si sa nu iasa la analize.
Sau canensten crema.
Probiotice.

Daca nu va trece complet in 1-2 saptamani, incercati ovule naturiste Propolicium.
0
21-03-2016, ora 16:49
Mihaela Ciocan
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciocan
Am folosit nidoflor extern, hyaginol, gynotisol care sunt naturiste si au propolis.Nu a trecut in totalitate.Nush ce sa mai fac!
0
21-03-2016, ora 19:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi si o tulpina de virus HPV. Incercati o serie de ovule Propolicium. Merg si pe candida si pe HPV.

Va trimit un mesaj privat. Apasati Modificati profilul dv, caseta verde dreapta sus, apoi Mesaje.
0
21-03-2016, ora 20:11
Mihaela Ciocan
Nu este medic/terapeut
Mihaela Ciocan
Fac anual papanicolau si nu e nimic.Sotul nu are semne.Ce inseamna o serie de propolicium(21) zile?Iar la sot minimum de tratament cat si cu ce?De unde se cumpara si cat costa?
0
21-03-2016, ora 21:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anumite tulpini din virusul HPV ies la Genotiparea HPV care e 350 lei. La Pap iese doar daca aveti celule modificate.

Sa faca si sotul un tratament pentru candida. Sa ceara de la farmacie.

O serie de ovule P. are 3 luni. 21 ovule x 3 = 63 ovule. Se excepteaza doar perioadele de menstra. Intrati pe site-ul lor si cititi acolo amanunte.
0
18-04-2019, ora 22:39
Mariasss
Nu este medic/terapeut
Mariasss
Buna, mi as dori sa mi spui mihaela care a fost solutia, prin aceeasi situatie trec si eu, si cum ai reusit sa scapi de aceste senzatii. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Iritație în zona genitală - cauze și tratament
  •