HELP!!!Durere in zona anusului

02-05-2012
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
Buna seara,
Sotul meu sufera de cateva zile de o durere in zona anusului.Totul a inceput cu o diaree pe care la inceput am pus-o pe seama unei mancari condimentate ceva mai mult. Apoi am aflat ca in zona in care ne aflam este un fel de epidemie cu virus care ar provoca atat guturai cat si tulburari intestinale.
Diareea s-a remis relativ repede(dupa o noapte ) si un oarecare regim alimentar.Insa imediat dupa aceea a inceput sa aiba dureri in zona anusului ca si cum ar fi fost lovit.Am suspectat ca e vreo iritatie datorata diareei prea acide.Dupa 2 zile cu igiena stricta si unguent cicatrizant pe baza de plante nu am observat nici o schimbare.Aspectul local nu lasa de inteles ca ar fi o infectie, nu e inrosit atat cat se poate vedea, nu sunt umflaturi...A reusit insa sa-si dea seama ca durerea vine mai precis de undeva deasupra anusului. Nu stim ce sa mai credem, mai ales ca are si niste dureri musculare, iar azi dupa 2 zile a facut si febra 38.5...Posibil ca febra sa fie tot din cauza virusului sau sa aiba legatura cu durerea din zona anusului?Va puteti da seama ca nu-si mai poate desfasura normal nici o activitate, caci are tot timpul o jena in zona respectiva si nu prea se poate aseza normal... Va rog sa ma ajutati, ca nu mai stim ce sa facem!!
Sper sa nu fie vreo infectie undeva inauntru...
2 comentarii
0
05-05-2012, ora 19:43
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Sa mearga imediat la un gastroenterolog. Probabil a facut o infectie intestinala si ii trebuie tratament.
Poate este nevoie sa faca si un examen coproparazitologic, pentru a vedea exact cu ce s-a contaminat.
Sa nu se trateze singur si lasa unguentele externe. Nu acolo este problema.
0
05-05-2012, ora 22:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
Buna seara!
Multumesc de raspuns!
Intre timp am descopeit ca este vorba de un furuncul...Din fericire, daca pot spune asa ma temeam sa nu fie mai rau:hemoroizi sau vreo fisura interna infectata.
E destul de dureros, insa luni, cred, vom merge la doctorul cu care am vorbit sa incizeze locul si speram ca dupa aceea va mai scadea durerea si tensiunea care se simt asa de tare inca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.