Help me, please!

11-03-2018
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Buna dimineața!ce sa întâmpla dacă fumez canabis și am avut in trecut o tulburare psihotică și iau acum pastile escitalopram și abilify.e a 4 oară când fumez și ii am prezentat simptome psihotice.eu o folosesc pt ca îmi da o euforie și pt anxietatea pe care o am!
14 comentarii
2
11-03-2018, ora 09:26
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna dimineata,
Cel mai probabil este ca fumatul de canabis va va aduce alte episoade psihotice.
0
11-03-2018, ora 13:48
MamaM
Nu este medic/terapeut
MamaM
Daca faci așa e că și cum ai vrea sa stingi un foc aruncând pe el benzina.
0
11-03-2018, ora 14:57
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Mda.niște păreri bune despre iarba nu aveți și voi!
1
11-03-2018, ora 15:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cere-i doctorului medicament pentru anxietate. Nu iti mai face rau tie insati cu alte ierburi!
0
11-03-2018, ora 15:38
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Ce rău sa îmi fac??
0
11-03-2018, ora 16:13
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Pentru anxietate există tratament, vorbește cu psihiatrul.
Când știi că ai avut episoade psihotice, e nevoie să ai mai multă grijă de tine și să te ferești de orice fel de drog, pentru că acestea chiar fără antecedente, pot da episoade psihotice.
1
11-03-2018, ora 17:47
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Daca atat o duce capul, sa fumeze iarba, poate ca nici nu merita salvata...
0
12-03-2018, ora 08:38
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Sunt persoane care se pot salva singure, dar sunt și altele care odată ajunse în impas nu găsesc forța necesară să se ridice. Și-atunci cei din preajmă, familia, prietenii îi pot ajuta să conștientizeze că nu-i totul pierdut și orice ajutor e binevenit. E mult până reușești să le clatini credința că nu pot merge mai departe.
0
12-03-2018, ora 09:00
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna dimineata! Marijuana credeti ca v a provocat simptome psihotice sau sufereati dvs de manifestari specifice acestei boli nervoase? Nu putem stii sigur daca marijuana produce psihoza, o dezvolta sau o intretine ori o vindeca, din contra. Nu putem generaliza. Dvs stiti mai bine daca va ajuta sau nu. Totusi, pentru anxietate sunt si antidepresivele precum escitalopram, din cate am citit. Efectul se observa in timp.
Celalalt medicament este un antipsihotic. Ar trebui sa va ajute in timpul asa ziselor crize pe care le aveti.
Totusi, avand in vedere ca deveniti fericita aparent fara motiv de la canabis, nu ar fi indicat sa consumati, caci asta este insusi o psihoza exact ca un sentiment detasat de realitate.
Nu va ajuta mai mult decat va puteti ajuta dvs si ar fi indicat sa lucrati mai mult in ceea ce priveste viata dvs sentimentala, intima pentru a nu fi nevoita sa urmati toata viata tratament sau sa va drogati inutil. Sanatate!
0
12-03-2018, ora 09:23
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Sunt mult mai chill de la iarba decât de la escitalopram.și îl iau de 2 ani. !!!!
2
12-03-2018, ora 12:00
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, problema nu este canabisul sau escitalopramul. Problema este ca dumneavoastra utilizati evitarea, retragerea atunci cand intalniti o situatie pe care nu o puteti intelege/gestiona/accepta. Episodul psihotic ce credeti ca este?
Indiferent ce utilizati ca substanta, atat timp cat tratati "efectul" si nu cauza mare lucru nu veti obtine. Dupa ce trece efectul "dozei" va treziti in aceeasi situatie.
0
12-03-2018, ora 12:33
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Pai nu va trece efectul dozei având in vedere ca fumez zilnic!
0
12-03-2018, ora 12:38
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Iei escitalopram de atata timp, in fiecare zi, in timp ce anxietatea este inca prezenta?
Ramai pe canabis, nu cred ca ai de gand sa renunti la acesta, ori in strainatate se pare ca este folosit si da rezultatele dorite unor anumiti pacienti.
Spune-i medicului tau sa ti scoata antidepresivul caci il iei degeaba si sa ramai pe abilfy la nevoie, atunci cand crezi ca tu ca se manifesta episodul psihotic si nu te poti calma, nu poti adormi sau nu te poti concentra.
Nu mai lua medicamente care nu te ajuta! Un medicament bun se remarca intr-un timp relativ scurt.
1
12-03-2018, ora 12:47
elena55555
Nu este medic/terapeut
elena55555
Mare dreptate Cristi!!!big like!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul