HELP ME PLEASE!!Sunt nebuna!!!

16-03-2009
sweety_kitty
Nu este medic/terapeut
sweety_kitty
Salutari pt toata lumea!
Am 20 ani, studenta, nu chiar cu capul pe umeri, o"nebuna" cum imi zic prietenii si.sincer...cred k am nevoie de un psiholog:)) dar...inainte de a apela la unul sper sa ma ajutati voi cu un sfat, ceva.
Problema mea e ca sunt foarte indecisa!Sa o iau cu inceputul:am avut o relatie de aproximativ 4 ani cu o pers mai mare decat mn(are 31 ani acum, eu 20), ne-am cunoscut cand eram eu la liceu, in cls a9-a, am avut o relatie frumoasa, cel putin primii 2 ani, dupa care a plecat in exchange pt un loc de munca mai bn platit.Toate bune si frumoase pana acum un an si ceva, cand in cls a12-a eu m-am transferat la alt liceu, in orasul natal(primii 3 ani ii facusem in alt oras).Relatia noastra incepuse sa fie foarte stresanta pt mn k eu aveam de invatat pt bac etc si prietenul meu era f.posesiv, gelos si uneori facea faze exagerate(ne dadeam non-stop beep-uri si daca nu ii rasp in 2 min la beep ma suna sa vada ce fac, dc nu ii rasp, intro seara m-a sunat p mobil si nu i-am rasp...dupa care m-a sunat pe fix, mama ii spusese k sunt la o vecina si a ajuns sa ma sune la vecina respectiva sa vada daca sunt acolo etc)..
Avusesem planuri k dupa terminarea liceului merg si eu acolo...k fac o facultate la id etc...pana intro zi knd vorbind la tel.mi-a demonstrat din nou k e exagerat de gelos(el statea cu kirie si ar fi trebuit ca in casa respectiva sa mai vina un baiat de cca 24 ani, iar el s-a scapat sa imi spuna"Adica...cum?sa vina un baiat in casa?el singur acasa k nu munceste, u o sa vii si o sa stai si u acasa.nu...vb cu proprietarul k ii platesc eu camera aia si sa nu mai vina nimeni".
In fine...ideea e ca mi-am dat seama k nu are incredere in mn etc...si ca nu pot sa continui cu planurile noastre pt ca nu pot pleca acolo la o pers care a devenit f.posesiva si nu are incredere in mn.Am facut o mare prostie:m-am culcat cu altul ca sa vad daca o pot face(in mintea mea era ceva de genul:daca il pot insela inseamna ca nu il iubesc sufcient de mult si ca stau cu el doar din obisnuinta>mentionez k prietenul meu fusese singura pers cu care intretinusem rel sexuale>).dupa...m-am detasat oarecum de el.idila mea cu cealalta pers a continuat cam o luna si cva.Intr0un final m-am despartit de prieten, i-am zis k nu sunt pregatita pt o astfel de relatie(sa ne mutam impr...ca nu il mai iubesc...ca distanta a distrus tot etc..)
Omul ma iubea enorm.a avut un soc atat de mare ca din 70 si cva de kg a ajuns la 50 cand a venit acasa(dupa o luna si cva de la despartire) culmea culmilor a fost ca in ziua in care venea el acasa...eu plecam in italia la fratii mei k imi gasisera cva de lucru pe perioada vacantei.
Timpul a trecut.(cam un an de atunci)...noi am ramas despartiti.a inceput facultatea.viata de studenta.am cunoscut un baiat, ultimul an la inginerie, o pers de nota 10, foarte "speciala"...am fost impr cam 2 luni...dupa care ne-am despartit pe motiv ca"nu vine sentimentul ala din partea lui"adik tinea la mn...se atasase de mn dar nu era iubire si decat sa pun eu suflet si sa sufar dupa mai bn ne despartim.Dupa o anumita per de timp cunosc un alt baiat.a durat vreo luna si cva.am intretinut rel sexuale...a fost super ok.dar ma gandeam la "inginer".care.vezi doamne in momentul in care m-a vazut cu cnva si-a dat seama k defapt nu ii eram atat de infiferenta si k vrea sa fim din nou impr.in fine m-am despartit de asta de o luna(care nu imi prezenta incredere deloc...se uita mereu dupa altele)si m-am impakt cu "inginerul".schimbarea nu a fost asa cum as fi asteptat eu.e implicat sentimental vb dar.e felul lui de a fi mai...rece...nujt.Si tot asa.in ultima perioada m-am tot gandit la fostul de 4 ani pt k el ma cunoaste cel mai bn, stie ce imi place si ce nu.defapt ca o concluzie:de fiecare data cand incepeam o relatie cu cineva ma gandeam la el si faceam diferente mereu, Aaaa am uitat sa mentionez k in anul asta el m-a tot cautat sa ne impacam si eu nu am vrut.ca e mai mare...ca e mos.ca are riduri,...ca eu sunt studenta si am un viitor inainte si ca in mintea mea el ma tine in loc ca nu as mai avea aceleasi oportunitati daca el ar fi cu mn.dar de fiecare data cand ma simteam rau mi se facea dor de el si il sunam.acum.am vb cu el la tel.si.mi-e dor de el din nou.
In prezent sunt cu "inginerul" de 4 luni in total.mi-e bn dar nu asa bn cum imi era cu fostul de 4 ani.vorbesc cu fostul la tel si.as vrea sa fim impreuna din nou.mi-e dor de el...mi-e dor de momentele in care eram impreuna.mi-as dori sa ne mutam impreuna in orasul unde invat eu acum.sa ne luam un catzel.sa gatim impr.dar...o data cu mutarea asta ar insemna ca ii dau din nou sperante...ca reluam planurile acelea"serioase".etc.
De asta zic ca sunt nebuna, indecisa.la inceput am crezut k nu il iubesc...ca doar m-am obisnuit cu el...si ca ma simteam legata de el doar pt k e prima pers cu care am avut rel sexuale.De cand ne-am despartit.am avut 3 alti parteneri si am vazut cum e si cu altcineva.dar tot la el ma gandesc!Mi-e frica oarecum sa ne impacam pt ca eu sunt mai "nebuna" sunt energica...ma plictisesc repede si facand pasul asta ar trebui sa imi asum o multime de responsabilitati...in plus m-as certa putin cu familia ca ei nu prea au fost de-acord cu el pt ca era mai mare cu 11 ani, ca la vasta de 30 de ani sta inca cu parintii...ca fiind mai mare o sa vrea sa ne casatorim. copii repede.etc.
Ma joc cu focul mai pe scurt.oricum sunt ferm convinsa ca el ma iubeste si acum...i-am marturisit ca l-am inselat cat timp am fost impreuna..tocmai pt a vedea daca pot sa o fac.si a trecut peste.stie ca tot timpul cat am fost despartiti m-am culcat cu altcineva...si a trecut peste.
Omul asta ma iubeste sau sunt o obsesie pt el?Stiu ca ar face orice pt mn.Ma cunoaste cel mai bn.langa el ma simt in largul meu.pot face tot ce-mi trece prin cap...si orice relatie pe care am avut-o intre timp a fost superficiala.nu era acelasi lucru.
Ce sa fac?Sa incerc sa il uit si sa trec peste cu gandul ca poate intr-o zi va veni si "printul"meu sau L-am gasit deja si e el?Sunt foarte indecisa si nesigura pe mn si pe sentim mele.V-am zis acum joc la dublu...sunt cuplata cu inginerul(intr-o seara pe la 7 am vb la tel cu fostul de 4 ani.care nu v-am spus sta in alt oras.si dupa 2 ore m-am vazut cu inginerul si am dormit la el.
Adik ce fel de pers sunt ca sa imi bat joc de oameni in felul asta?Nu stiu ce vreau.si tot timpul asta pana imi dau seama imi bat joc de 2 oameni in acelasi timp?
Dati-mi un sfat.dar fi-ti blanzi va rog!!!Stiu ca nu merit, da.m-as simti si mai prost daca mi-ati vorbi si urat.
Va multmesc!
18 comentarii
0
16-03-2009, ora 21:33
sweety_kitty
Nu este medic/terapeut
sweety_kitty
Am omis sa trec si intrebarea la care as vrea un raspuns:CE SA FAC?SA MA IMPAC CU FOSTUL DE 4 ANI.SA VEDEM CUM NE E.DACA E BN DACA E RAU.CU TOATE CA EXISTA POSIBILITATEA SA ISI FACA DIN NOU SPERANTE DACA E SA NU NE FIE BN, SAU.SA IL LAS IN PACE IN SPERANTA CA POATE ISI VA GASI PE CINEVA DE VARSTA LUI.SI CA POATE I-AR FI MAI BN?
Pe de cealalta parte as avea eu nevoie de asta.adica m-as convinge o data pt totdeauna ca nu merge si asa as putea sa imi vad de viata mea ca un om normal!:((((((((
Help me please!
0
16-03-2009, ora 22:06
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
esti indecisa.. ai variantele.1-te impaci cu fostul si s-ar putea sa mearga relatia(cu toate ca sigur va aparea iar gelozia si aluziile genul.cu ceilalti cum era???aaaaaa ala era mai bun ca mine??/etc).asta va fi inceputul, dupa care vei regreta dupa inginer...2--ramai cu actualul si il vei ragreta pe primul.deci cam orice ai face tot nu e bine. eu zic sa pui in balantza variantele, riscurile, pierderile si castigurile...dupa aceea iei o decizie.in timp vei afla daca va fi buna sau proasta, dar daca nu risti nu vei afla niciodata raspunsul la intrebarea...oare cum ar fi fost daca ramaneam cu "x"?.sincera sa fiu n-as vrea sa fiu in locul tau cand iei decizia...succes.miha
0
17-03-2009, ora 00:04
sweety_kitty
Nu este medic/terapeut
sweety_kitty
ms miha :(
0
17-03-2009, ora 12:02
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Mda...miha are dreptate.Eu cred ca te agati de ceva ce nu te lasa sa avansezi.Acum nu vei pretui anumite lucruri dar peste 5 ani o sa te gandesti la ele.Nu conteaza atat de mult dragostea cat intelegerea, respectul, atentia.Sunt oameni care iubesc in diferite moduri, nu pune accent doar pe sentimente ci pe comportament, daca vrei sa-ti petreci viata cu el intoarce-te la primul daca nu, atunci lasa-l sa-si vada de viata lui, tu trebuia sa sti dupa atata timp ce vrei, nu te folosi de el pt a gasi raspunsul la intrebarile tale si inca o data, pretuieste omul pt ceea ce este, nu pt ceea ce-ti arata pt ca in final dragostea se duce in adancul sufletului si ramane convietuire intre tine si el.
Mult noroc!
P.S. nu esti nebuna deloc, ceea ce faci tu este specific varstei si aproape normal dupa o rel de 4 ani.
0
17-03-2009, ora 12:36
sweety_kitty
Nu este medic/terapeut
sweety_kitty
thk you very much!!!
0
29-03-2009, ora 23:21
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Nici un fel de indoiala. Revino la primul. Nici nu te gandi altfel. Este foarte clar.
Toata povestea s-a declansat din curiozitate, ai vrut sa vezi cum este si altfel... simplu. Cine a generat incurcatura? Ti-am spus: curiozitatea, gelozia, grandomania, ambitia, toate la un loc.
Acum, fiindca stii cum este, linsiteste-te, calmeaza-te, foloseste gandirea, onoarea si respectul, sau pe toate la un loc.
Daca spui ca te intelege, e ok.
Vino "inapoi acasa" si gata. Altfel poti ramane o viata "pe drumuri".
Primul pas este sa ai curajul sa-i arati ce ai scris aici. Trebuie sa stie cel putin cat stim si noi. Restul va curge de la sine... Ai sa vezi!
Peste zece-douazeci de ani o sa te amuze acest episod care te munceste acum. El va avea cincizeci-saizeci, iar daca-l vei intretine "corect" va fi inca in "stare de functionare" si veti glumi impreuna pe seama nebuniilor din capul tinerilor...
Succes!
0
03-04-2009, ora 12:30
lupan2maria
Nu este medic/terapeut
lupan2maria
draga mea ma cam bufnit rasu ca exact printro perioada similara am trecut si eu sunt casatorita de 3 ani in august ii fac si am gasit id-ul fostului prienten vb cu el mai una mai alta mi sa facut dor de ex si mil doream inapoi chiar si pt o aventura, incepusem sa imi dau sotu la o parte ma ceratm cu el f des gandinduma la ex si precizez ca de ex mam despartit acum 4 ani si jumate dar neam dat seama din discutii ca ne mai dorim chiar si pt o clipa un moment intre noi, gandinduma si la consecinte la avantaje si dezavantaje si saptamani la rand miam luat inima in dinti si am zis NU chiar daca cu ex am avut o relatie de 2 ani, mam maritat din dragoste enorma am facut si un copil cu sotul meu avem o familie frumoasa si nu am de ce sa caut o aventura care poate mar fi dezamagit nu ar mai fi fost ca atunci cand eram impreuna si nu lam inselat pe sotul meu ba chiar am rupt si legatura cu ex si mam schimbat si fata de sotul meu am devenit mai dragastoasa mai iubitoare si indulgenta cu el deci care e ideea nu cauta in ex ce a fost o data ca sar putea sa te dezamageasca sau poate sa te faca ami fericita decat atunci e cam grea situatia dar numai tu o poti decide asa cum am facuto eu gandinduma singura la ce e mai bine si pt mine dar mai ales pt copilul meu ca vb din batrani barbati gasesti la fiecare colt dar tata la copil niciodata si daca mar fi descoperit sotul meu garantat nu amr fi iertat niciodata cu toate ca siar da si viata pt mine
0
05-04-2009, ora 14:26
sweety_kitty
Nu este medic/terapeut
sweety_kitty
Va multumesc pt comm.!Cum am procedat pana la urma::D m-am impacat cu fostul, intentionam sa ne mutam impreuna din vara, ne e f.bn impreuna.uitasem cat de bine imi era langa el, ma cunoaste cel mai bine...Bn k mai sunt unele mici"divergente"intre noi in sensul k mai avem anu7mite discutii in contradictoriu dar sunt lucruri minore.
Inca o data ms mult pt comm.!!!
0
01-05-2009, ora 01:38
petruel
Nu este medic/terapeut
petruel
Eu zic ca prima dragoste nu se uita niciodata! Vei regreta si dupa astalalta, pt ca asa e. Consecinta prostiilor care le-ai facut... trebuie sa accepti ca ce ai bagat in sufletelul tau cu manuta ta, nu va mai iesi niciodata de acolo. Eu am fost indragostit de multe fete desi nu am avut nici o relatie cu ele, si daca mi-aduc aminte de oricare sufar, dar sunt un om cu capul pe umeri, sentimentele e una, deciziile sunte alceva, si ratiunea e alceva. Dragostea trebuie inrobita deciziilor cantarite de ratiune, si in felul asta ea (dragostea iti ramane ata) Sti poezia "S-o tai, mi-e mila, s-o las, mi-e frica, ca vien altul si mi-o ridica" Pana la urma daca nu iei nici o decizie vei pierde ambele.
Dar eu cred ca trebuie sa te gandesti la primul. Nu fi egoista sa te gandesti numai la tine. Propuneti sa faci un om fericit, asa a zis Isus: e mai ferice sa dai decat sa primesti". Eu zic sa faci si o lista in care sa scri o lista cu criterii de evaluare si sa dai nota pt ambele presoane la fiecare criteriu, si sa vezi media !!!
POate te ajuta ceva din tot ce ti-am indrugat aici. Scuze pt deranj.
Doamne ajuta!
0
01-05-2009, ora 10:08
sweety_kitty
Nu este medic/terapeut
sweety_kitty
ms tuturor pt sfaturi!!!!M-am impacat cu fostul de 4 ani pana la urma si imi e foarte bine asa.Ne intelegem nemaipomenit.Celalalt, "inginerul", nu prea mai vb cu mine de cand am luat decizia asta si sincer.nu imi pare rau pt ca era foarte rigid, rece si pana la urma tot el e de vina k m-am indepartat de el, nu a stiut sa ma inteleaga, sa ma sustina, nujt cum sa va spun.e o persoana complicata.
In fine mie mi-e foarte bine!!!Sper sa isi intalneasca si el persoana potrivita, poate ca.nici eu nu am fost in masura sa il inteleg.Cine stie.
0
03-05-2009, ora 19:04
ALEX1.1
Nu este medic/terapeut
ALEX1.1
cind vei avea 40 sar putea ca primul sa nu poata face sex
0
03-05-2009, ora 21:57
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
cam grea alegerea
0
29-08-2009, ora 04:29
dalv
Nu este medic/terapeut
dalv
parerea mea este ca tu ai sa mai zbori din floare in floare inca mult timp de acum incolo pana sa te mariti, asa ca ce te consumi degeaba. :)) E cool pentru unele sa incerce cat mai multi, dar eu sa fiu in locul la primul tau prietenas nu prea cred ca as mai prezenta vreun interes fata de tine. Adica cum vine asta, o luna esti cu mine, dupa care mai incerci pe altii dupa care te intorci la mine, ... sound stupid ! - nu pentru tine, pentru prietenii tai. Sau oricum in cazul asta, nu prea cred ca as avea sentimente de dragoste pentru tine, in nici un caz. BAFTA.
0
24-10-2009, ora 23:35
L.D
Nu este medic/terapeut
L.D
eu consider ca ai luat o decizie buna nu conteaza varsta conteaza ceea ce simtiti voi si ceea ce va doriti.mult succes pe viitor.
0
05-02-2010, ora 19:57
delia1
Nu este medic/terapeut
delia1
poti sa te impaci k fostul dar vezi ca mai tarziu diferenta de varsta dintre voi doi sa nu fie o problema mare si pe langa asta si faptul k e fffffffffffffffffffffffffffffposesiv.parerea mea e sa il lasi in pace sa nu te impaci k el caci la inceput poate o sa va fie bine dar apoi sunt sigura ca te vei satura iar de posesivitatea lui si varsta va va sta in cale.iar daca acum ii dai iar sperante cand te vei satura iar de el si il vei lasa el va suferii mult mai mult(nu va mai slabi 20 de kg cum ai mentionat tu ci mai rau poate dublu sau poate cine stie ce va mai face sau ce se va mai intampla k el)nu o zic ca sa te sperii dar ti-o zic din experienta celei mai bune prietene a mea care a avut o situatie identica cu a ta.ea s-a impacat k el intre ei fiind o dif de varsta de 9 ani si el era tot asa posesiv.ea s-a saturat la un moment dat iar de el si l-a parasit.atunci el a vrut sa se sinucida dar a fost salvat.DECI.VEZI CE FACI ORICUM DECIZIA ITI APARTINE IN TOTALITATE TIE.SUCCES
0
10-04-2010, ora 12:40
Mac
Nu este medic/terapeut
Mac
Ceau
Imi imaginez ca este greu sa iei decizia cea mai buna, dar un lucru e sigur nu e corect sa iti bati joc de tipi aia doi daca pentru nici unul din ei nu simti nimika. Eu ca si baiat din punctul meu de vedere e interesant si foarte excitant sa ai aventuri cu mai multe femei si cred ca si invers, dar atentie vine si ziua cand trebuie sa iei o decizie si in care nu mai e o joaca. Adica iti inemeiezi o familie poate ai si copii si chiar ca nu merita persoana aceea pe care cica candva o iubeai mult sa iti bati joc de ea gandindute la cei din urma cu care ai fost s-au ai avut aventuri. Si sa stii ca in multe cazuri s-a adeverit ca faci bine primesti bine e adevarat ca atunci cand faci s-au vrei sa faci un bine s-ar putea sa intampini niste piedici, dar daca vrei si asta iti doresti treci peste tot.

Succes.
0
05-12-2011, ora 12:33
anca291
Nu este medic/terapeut
anca291
Buna am 20 de ani si am o relatye k cnva d 3 ani jum. relatya mergea f bn pana knd el sia gasit d munca l bucuresty si ne vedem odata l o luna. simt k sa racit d mn iar l tel vb d 2 ori p zi. eu am inceput facultatea si aici am cun un baiat care ma atrage fizic, deoarece ink nul cun m mult. ma invitat in oras d f multe ori dar am refuzat pana knd intro seara a venit sa mancam o pizza k ink niste amici si a ramas l mn. ce a urmat regret pt k mam kulcat k el, sincer nu styu ce sa intamplat mam lasat dusa de val si sa intamplat. iar akum nu styu deloc ce sa fac, pt k eu il iubesc pe cel k kare am o rel stabila iar d el sunt atrasa fizic. nam de gand sai sp prietenului meu dar am constiinta inkarcata. ce sa fac k cn sa merg m departe? pt k k cel k kare mam kulcat el vrea sa m tynem leg. ce sa fac????
0
13-12-2011, ora 15:02
monza
Nu este medic/terapeut
monza
L-ai inselat, foarte urat.
Te-ai lasat prea usor dusa de val, nu cred ca il iubeai cu adevarat pe baiatu cu care esti acum.
De la o pizza sa se ajunga la o noapte de sex? Nasol pentru tine.
Vorbesti cu amandoi si vezi ce o sa faci mai departe, tu alegi.Pacat de relatia aia de 3 ani si cv :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.