HELP! tratament contra-obezitatii

02-07-2008
saitan
Nu este medic/terapeut
saitan
medicul mi-a prescris Xenical si Reductil, dieta si miscare pt a scapa de kg in plus. iata cum a decurs pana acum tratamentul meu : (am inceput tratamentul aprox. acum 2 saptamani) ~ in primele 4 zile de tratament am fost uimita ca in fiecare zi scadeam cu cate un kg. din a 5-a zi pana acum nu am mai scazut decat cu un kg (adica in a 6-a zi de tratament).Vad ca greutatea mea stagneaza de mai bine de o saptamana si nu inteleg cauza, deoarece nu fac nimic "interzis", ba din contra am redus si mai mult gramajul pe portie, iar activitatea sportiva(bicicleta +mers pe jos zilnic 3 km in pas rapid) am triplat-o. hrana mea (4 mese pe zi, 200gr/portie)se bazeaza aprox. 80% pe fructe si legume, din cand in cand lapte super slab (in portii ft mici cat sa inmoi cateva cereale) si cam de 2-3 ori pe saptamana piept de pui (sau peste)la gratar.in rest nu ma ating de nimic. Beau 2 l apa pe zi. cantaream 80 kg iar acum am 75. INTREBARI : 1. reductilul mi-a fost prescris momentan de 10 mg, iar eu iau cu concentratie de 15: poate avea asta vreo urmare de orice gen ? 2. de ce nu mai scad in contiunuare in greutate? 3. cand sa ma astept (daca este cazul) la acea perioada in care kilogramele nu mai scad(sau in cazul meu am ajuns deja in acel punct?) 4. aceste medicamente trebuiesc intrerupte din cand in cand pt a evita ca organismul sa capete imunitate in fata lor ? 5. ajuta zeama de lamaie stoarsa in cei 2 l de apa consumati zilnic la scaderea in greutate ? Va rog sa ma lamuriti si pe mine pt ca sunt ft speriata de situatia mea [mai ales ca surplusul de kg pe care acum il dobandesc l-am acumulat in numai un an jumatate-20 de kg- fara un motiv cunoscut (pot fi anticonceptionalele de vina?)]. va multumesc din suflet...si astept un raspuns. O ZI CAT MAI BUNA !
2 comentarii
0
06-07-2008, ora 00:00
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Ar trebui sa mai ai rabdare, pentru ca sa scazi zilnic cu cate un kg e prea mult. Daca iei mai mult Reductil, ar trebui sa te uiti ce efecte secundare are si cat timp trebuie luat sau sa intrebi medicul. Acelas lucru e valabil si pentru celelalte medicamente. Ce priveste zeama de lamaie stoarsa in apa pot sa spun numai ca e foarte sanatoasa pentru ca contine multa vitamina C, insa s-ar putea sa ti se faca foame dupa aceea. Poate ar fi bine sa-ti faci si analizele, pentru ca te-ai ingrasat cam mult fara motiv cum spui, si medicul ar trebui sa iti explice de ce. Deci nu fi ingrijorata ca deocamdata n-ai de ce si slabeste mai bine incet dar sigur, pentru ca sa nu pui dupa dieta aceleasi kg iar pe tine!
0
07-07-2008, ora 00:00
saitan
Nu este medic/terapeut
saitan
multumesc mult pt raspuns. Da, m-am calmat deja dupa ce am realizat ca altii abia daca dau jos in urma aceluiasi tratament 3 kg pe luna :). Eu am fost la endocrinolog(care mi-a prescris acest tratament) cu analizele potrivite (pe care le-am facut de 2 ori la 2 laboratoare diferite) si inca n-am aflat de ce atat de multe kg in asa scurt timp.Voi mai continua cu alte investigatii cred ca la un ginecolog. Multumesc inca o data, o zi buna :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.