hematii in urina

17-09-2006
adela
Nu este medic/terapeut
adela
buna ziua
v-am mai scris un timp in urma in legatura cu sotul meu care a avut un accident de masina si a pierut rinichiul drept si spilna si va multumesc pentru raspuns si sfaturi. Acum a aparut o problema si apelez din nou la sfatul dvs. Dupa cum v-am mai spus sotul meu a avut un accident de masina in urma caruia a avut splenactomie si nefrectomie dreapta. S-a refacut foarte bine, a trecut mai mult de un an zi nu a aparut nici o complicati. Insa acum cand si-a facut analiza de urina i-a iesit 8-10 hematii/cp si 2-4 leucocite/cp. In rest nu apar modificari iar analiza este buna. Analizele de sange sunt bune, valorile ureei si creatininei sunt normale, hemoleucograma are valori normale, totul e bine. El nu are nici un simptom, nu are nici un fel de durere si se simte bine. Insa ma ingrijoreaza aceste hematii in urina. Urina nu si-a schimbat culoarea, hematiile au fost descoperite la microscop. As vrea sa va intreb cat sunt de periculoase, si ce trebuie sa facem? Este o valoare mare 8-10 hematii/cp? Sunt disperate pentru ca este singurul rinichi pemcare il are si vreau sa il mentinem sanatos. El are 30 ani. Va multumesc din suflet pentru ajutor
adela
6 comentarii
0
18-09-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Adela, hematiile nu au ce cauta in urina...asadar, sotul tau ar trebui sa mearga la urolog
0
18-09-2006, ora 00:00
andree
Nu este medic/terapeut
andree
Buna! Iti recomand sa il duci la un consult urologic si sa bea lichide.
Sanatate!
Andreea
0
31-01-2008, ora 00:00
iuliana_gabriel_2007
Nu este medic/terapeut
iuliana_gabriel_2007
AM 40 DE ANI SI LA EXAMENUL DE URINA MI-AU IESIT HEMATII 25, IAR LA HEMATOLOGIE LARGIMEA DISTRIBUTIEI TROMBOCITARE 16, 6.LA EXAMEN SEDIMENT AU IESIT CRISTALE DE OXALAT DE CALCIU SI CRISTALE DE ACID URIC.NU MI S-A SPUS CA AR FI VREO PROBLEMA, DAR TOTUSI SUNT DEPASITE VALORILE.MULTUMESC!
0
31-01-2008, ora 00:00
iuliana_gabriel_2007
Nu este medic/terapeut
iuliana_gabriel_2007
AM 40 DE ANI SI LA EXAMENUL DE URINA MI-AU IESIT HEMATII 25, IAR LA HEMATOLOGIE LARGIMEA DISTRIBUTIEI TROMBOCITARE 16, 6.LA EXAMEN SEDIMENT AU IESIT CRISTALE DE OXALAT DE CALCIU SI CRISTALE DE ACID URIC.NU MI S-A SPUS CA AR FI VREO PROBLEMA, DAR TOTUSI SUNT DEPASITE VALORILE.MULTUMESC!
0
25-03-2008, ora 00:00
soryn
Nu este medic/terapeut
soryn
am 40 de ani si mi-au iesit hematiile in urina 50 ce pot face. doctorul de familie mi-a pus diagnostic COLICIST si sa fac un examen abdominal general. VA MULTUMESC.
0
05-08-2009, ora 14:16
adyro
Nu este medic/terapeut
adyro
buna! ma numes adi si am 15 ani...ieri mi sau facut analizele si mi-a iesit la urina- hematii 10 hem/camp ceea ce este mult prea mare ( intre 0 -3 trebuia) imi raspundetzi si mie va rog.ce inseamna aceste hematii sau..cum se poate trata...:D va rog! multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: