hematom sever sold stang

20-04-2011
cristina terinte
Nu este medic/terapeut
cristina terinte
Mama mea, in varsta de 70 de ani, a fost ieri dimineata lovita de o duba de marfa si s-a lovit la cotul stang si are un hematom mare pe soldul stang. Abea astazi la pranz am fost cu ea la ortopedie-traumatologie -Spitalul Judetean Bacau, i s-a facut radiografie si la cot si la sold si ni s-a spus ca nu are rupt nimic, dar domnul doctor i-a facut internare si a spus ca el crede ca e caz de operatie.Eu nu am mai auzit de operatie in cazul unui hematom pe care deobicei il "tratam"cu o fleica de porc sau cu gheata tinuta mai mult timp(zile).
Va rog sa-mi spuneti daca e imperios necesara o interventie chirurgicala la 70 de ani doar pentru un hematom.
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra si va multumesc pentru ajutor!
1 comentarii
0
20-04-2011, ora 22:30
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este greu de apreciat fara a consulta pacienta. insa trebuie stiut, ca un hematom suficient de mare se resoarbe greu, sau nu se resoarbe in totalitate si ramane in locul lui un serom. cealalta problema ce poate apare, este faptul ca deasupra unui hematom masiv deseori pielea se necrotizeaza din cauza ischemiei, evacuerea hematomului previne acest lucru, de o operatie in cazl unui hematom masiv nu este o raritate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul