hemipareza

04-10-2006
lili lupu
Nu este medic/terapeut
lili lupu
Am internat pe cinevain sectia Neurologie.A primit diagnosticul de hemipareza dreapta ataxica.Clinic, nu avea control asupra miinii drepte.Trei zile a avut pefuzie cu manitol 20 %-250 ml si pina la 10 zile de internare a facut injectii subcutanate cu clexane.Dupa acest tratament persoana a fost externata cu diagnosticul de hemipareza dreapta atazica prin AVC ischemic carotidian sting, desi statrea clinica este mult inrautatita:tulburari de echilibru, dureri puternice de cap in partea stinga, greutate in vorbire, mers dezechilibrat, aproape imposibil chiar, tulburari de memorie, stare depresiva.Tratamentul prescris acasa este:aspenter, stugeron, bilobil, stimuloton.Intrebari:a fost o conduita medicamentoasa corecta, tratamentul pt acasa e suficient, cum ar trebui sa procedez ca starea sa se imbunatateasca?Am nevoie de mult ajutor
5 comentarii
0
10-01-2007, ora 00:00
adrian k
Nu este medic/terapeut
adrian k
are nevoie de trat fizi-kineto.ne gasiti la tel4140220 sau in cetatea histria nr 12(buc, sct 6)
0
25-03-2007, ora 00:00
iulianod
Nu este medic/terapeut
iulianod
asa e un kinetoterapeut bun poate rezolva. mama mea e mult mai grav dar eu mai sper.pe langa toate ii mai fac tratament cu cerebrolysin 10 ml pentru memorie. nu va pierdeti increderea. mergeti si la biserica pentru ca pana la urma raspunsul il gasim in dumnezeu care nu ne abandoneaza niciodata il avem fiecare inauntru nostru. el este tatal!
0
11-06-2010, ora 12:16
Moise M. Robert
Nu este medic/terapeut
Moise M. Robert
@ adrian k

Am un copil de 8 ani, diacnosticat cu hemipareza spastica, tulburari de mers (tendonul lui ahile). Practic tendonul copilului nu este flexibil, ci este fix. Cum ar trebui sa procedez, ce ar tratament ar trebui sa urmeze? AM nevoie de ajutor urgent.

Numarul de telefon si adresa mai sunt valabile?

Multumesc.
0
13-02-2015, ora 15:20
RADU VALERICA
Nu este medic/terapeut
RADU VALERICA
Am 44 de ani si din nastere am fost diagnosticat cu hemipareza stinga predominant brahiala.Nu am facut nici stagiul militar din cauza bolii.de recuperat nu cred ca se mai poate.Pot sa ma pensionez?
0
26-02-2015, ora 14:07
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
Ati efectuat un CT cerebral?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: