hemoleucograma

13-06-2009
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
buna ziua! am facut o hemoleucograma completa "ABX" deoarece am nevoie de o fisa medicala importanta pentru angajare si de ea depinde avizul medical apt/inapt. va rog frumos sa-mi explicati urmatoarele rezultate:
urmatoarele sunt ingrosate deoarece nu corespund intervalelor de referinta:
RBC 5, 86 *1.000.000/mm cub
HGB 11, 2 g/dl
HCT 35, 3 %
MCV 60
MCH 19, 1 pg
MCHC 31, 8 g/dl
restul corespund intervalelor
RDW 15, 7
PLT 280
MPV 9, 5
PDW 0, 0 si acesta este ingrosat
PCT 0, 265
WBC 7, 0
NEU 3, 45
LYM 2, 69
MON 0, 57
EOS 0, 22
BAS 0, 03
ALY 0, 09
LIC 0, 04
INR 1, 0
timp Quick 14, 4

va multumesc foarte mult!
7 comentarii
0
13-06-2009, ora 11:47
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
mentionez faptul ca de aproximativ 3 saptamani simt amorteala si greutate in mana si in piciorul stang care dureaza toata ziua. nu o mai simt cand fac efort si sunt ocupata cu ceva dar imediat cum ma opresc din efort simt iar amorteala. in plus au inceput sa-mi apara pe picioare din ce in ce mai multe vinisoare subtiri pe care nu le-am avut niciodata.
ce se intampla? ce analize mai pot face in afara de hemoleucograma? mentionez ca am facut si biochemie serica si urinara dar nu am avut nicio problema si toate valorile au iesit in intervalele de referinta. cele de mai sus sunt singurele care ma sperie!

va multumesc foarte mult pentru orice ajutor!
0
15-06-2009, ora 16:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
RDW usor crescut, PDW scazut, MCV, MCH, CHEM si acestea scazute arata faptul ca ai o anemie. Mergi cu analizele la medicul de familie.Trebuie vazute si celelalte analize cum sunt si, dupa parerea mea, ar trebui sa faci si o ecografie abdominala. Numai bine!
0
15-06-2009, ora 17:03
melisse
Nu este medic/terapeut
melisse
va multumesc foarte mult. astazi am fost la doctorul de familie si mi-a spus ca este o lipsa de globule rosii sau ca sunt multe dar mici mascate de o anemie (cel putin asa am inteles eu) dar nu mi-a dat nimic pentru aceasta. mi-a spus ca ar fi ceva genetic... mi-a recomandat o vizita la institutul cantacuzino pentru o aprofundare a acestei situatii a globulelor rosii. practic, a ramas in coada de peste pentru ca eu acum dau licenta si nu am timp sa fac investigatii absolut deloc. puteti sa-mi spuneti ce fel de anemie sau concret care-i treaba cu globulele rosii?
in plus parul imi pica foarte mult, iar furnicaturile le simt acum si in degetele din mana dreapta, alternativ. incerc sa nu ma stresez dar nu stiu ce sa mai fac. am 21 de ani si e anormal sa am atatea probleme la varsta aceasta!
va multumesc din suflet pentru orice opinie/sfat.
0
16-06-2009, ora 14:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cred ca este o anemie hipocroma microcitara, o anemie usoara ce se poate corecta; cumpara-ti un Centrum sau un Vitamax de la farmacie pentru o luna [ 1/zi ] si vei vedea daca starea ta se imbunatateste.
0
21-07-2010, ora 11:32
dorin67
Nu este medic/terapeut
dorin67
buna ziua, de curand am facut hemoleucograma cu analizatorul automat MS9-5 Franta si in buletinul primit am la denumirea analizei IC% la rezultat 7, 7 la unitatea de masura % si la valori de referinta 0, 1-2, 5. deasemenea la denumirea analizei MRBC la treyultat 12, 3 la unitatea de masura % si la valori de referinta 0.00-12, 00. as dori sa stiu despre ce e vorba. astept interpretarea dvs multumindu-va anticipat.
0
11-07-2012, ora 16:48
Claudia Capatina
Nu este medic/terapeut
Claudia Capatina
Am facut analize si mi-a iesit netrofile 48, 8, fibrinogen 185 amandoua sunt scazute, va rog sa-mi spuneti din ce cauza si ce tratament pot urma.
0
11-07-2012, ora 16:51
Claudia Capatina
Nu este medic/terapeut
Claudia Capatina
Am facut ieri analizele si am neutrifile 47, 1, MRBC 13, 9, NEU# 2, 3, va rog sa-mi spuneti din ce cauza si ce tratament pot urma.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hemoleucograma - informații pacient
  •