Hemoroizi

19-11-2015
Denis88
Nu este medic/terapeut
Denis88
Buna ziua.
Vara ce a trecut am avut o infectie cu Candida, nu a fost severa dar mi-a provocat complicatii, aveam ba diaree ba constipatie si asa a fost cateva luni la rind.
Dupa o constipatie mai severa am avut durere anala si senzatia de imflamatie si sangerare in timpul scaunului.
Am mers la un medic proctolog din Chisinau, caci de aici sunt, si mi-a spus ca am hemoroizi si o fisura anala.
Am tot tratat atunci cu supozitoare de tot felul, efect era dar pina cind iar ma apuca o criza de cosntipatie, si atunci am inteles ca pina nu tratez digestia nu ma fac bine.

Digestia e ok acum, durerea anala a disparut si ea, fisura anala am tratat-o.
Dar citeodata parca mai simt un usor discomfort anal, nu ma doare, de parca simt ceva acolo.
Poate o zi sa persiste iar a doua zi sa nu simt nimic, se manifesta mai mult cind sunt la serviciu si stau mult timp asezat, mai simt o usoara usturime in timpul scaunului ce trece imediat dupa.

Vara medicul la care am fost mi-a propus sa operez hemoroizii, dar am renuntat din frica de aceasta operatie, i-am tratat cu ajutorul supozitoarelor, a ramas acest discomfort la care daca nu atrag atentia nici nu-l simt.

Vreau sa aflu daca este normal ca sa simt acest discomfort sau mai bine sa merg la operatie?

Toate aceste probleme m-au adus intr-o stare de depresie si ma pune pe ganduri de fiecare data cind simt acel discomfort. De aceeia deja ma gindesc la operatie ca sa scap complet de aceste probleme si sa uit de asta.

P.S sa trec peste toate aceste probleme foarte mult m-a ajutat sportul
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Discuție: cea mai bună intervenție pentru hemoroizi (ligatura, scleroterapia, capsarea, extirpare chirurgicala, etc.)
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •