Hepatita B, C, HIV

27-07-2013
zidya
Nu este medic/terapeut
zidya
Buna ziua,
Ieri am fost la dentist si medicul a observat niste bubite pe buza, mi-a spus sa merg sa-mi fac analizele pentru hepatita B, C si HIV. Unde sa merg si ce analize sa cer?
5 comentarii
0
27-07-2013, ora 19:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
...la orice laborator, cere testul HIV, antigenul HBs si HVC ( sunt contra cost )..Sa pastrezi rezultatele originale, la cabinet sa duci doar copii xerox. daca sunt negative, repeta analizele la 3 luni dupa ce termini tratamentul stomatologic.Sau mai indicat ar fi sa schimbi stomatologul, caci un test pozitiv sau negativ nu e o certitudine ca esti infectata/ contagioasa sau nu, iar regulile/ masurile de igiena si sterilizare la nivel de cabinet sunt aceleasi peste tot..iar ceilalti dinaintea ta care s-au prezentat la cabinet fara bubite pe buza nu cred ca au fost trimisi la laborator..
0
28-07-2013, ora 11:27
zidya
Nu este medic/terapeut
zidya
la ce cabinet sa duc copiile xerox? am schimbat stomatologul si am facut toate cariile. pentru acele bubite (ganglioni mai degraba) nu am primit tratament. nu stiu daca are legatura, dar am si sub mandibula vreo 2-3 ganglioni.
0
28-07-2013, ora 14:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Era vorba de stomatolog...dar daca deja ti-ai rezolvat problema cu dintii nu mai are nici o importanta..ganglionii sub mandibula ii ai datorita infectiilor dentare, a cariilor...va trece daca te-ai tratat..
0
30-07-2013, ora 17:20
zidya
Nu este medic/terapeut
zidya
Buna ziua doamna Balcan,

Am primit rezultatele, astept un mesaj, va rog din suflet. Observ ca nu sunt acreditate rezultatele.

Starea probei : coresp/necoresp

Imunologie
AC anti HCV** rezultat 0.12, interval biologic de referinta, non-reactiv: (semn mai mic) 0.71, reactiv: (semn mai mare sau egal) 0.71 - UM - NTU/mL
AG+AC HIV 4** rezultat NEGATIV, interval biologic de referinta, NEGATIV
AG HBS (cantitativ)** rezultat 0.09, interval biologic de referinta, negativ (semn mai mic) 0.9, echivoc 0.9-1.1, pozitiv (semn mai mare) 1.1, UM - index

NOTE
* - Analiza adreditata renar
** - Analiza neacreditata renar
0
01-08-2013, ora 07:36
zidya
Nu este medic/terapeut
zidya
Nu ma poate ajuta nimeni?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.