Hepatita B cronica poate degenera in ciroza?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Hepatita B cronica poate degenera in ciroza? Trebuie sa tina dieta? Daca da, ce fel de dieta?
Pe de alta parte, as dori sa stiu daca mai putem avea copii, tinand cont de virusul B al sotului. Exista riscul ca fatul sa fie infestat? Nici eu, nici fiica noastra de 17 ani nu am contactat virusul B.
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Sotul dv. se poate vindeca de hepatita B. Nu stiu de cat timp a fost identificata, daca este hepatita acuta sau cronica. Ar trebui sa consulte un medic internist sau gastroenterolog pentru un diagnostic clar si instituirea tratamentului.
Hepatita B poate degenera in ciroza daca nu este tratata la timp, dar intr-un procent destul de mic de cazuri.
Se recomanda o dieta bogata in calorii, administrata preponderent dimineata si evitarea medicamentelor care se metabolizeaza hepatic (medicul de familie va poate lamuri daca medicamentele care le ia sunt sau nu daunatoare ficatului).
Daca spuneti ca dv. si fata dv. nu v-ati infectat, atunci trebuie neaparat sa va VACCINATI impotriva hepatitei B, cu atat mai mult cu cat vreti sa mai aveti un copil. V-as recomanda mai intai insa sa rezolvati problema sotului, adica sa nu prezinte semne de infectie cu virusul B, stiut fiind ca se poate transmite si pe cale sexuala.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •