hepatita B se transmite sexual?

25-01-2009
n3rvosu4u
Nu este medic/terapeut
n3rvosu4u
As vrea sa stiu daca hepatita(B) se poate transmitere pe cale sexuala si dak poate afecta fatul.
4 comentarii
0
26-01-2009, ora 14:25
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
da la ambele întrebări
0
27-05-2010, ora 15:01
timepiece
Nu este medic/terapeut
timepiece
Buna !
Va rog frumos sa-mi explicati si mie mai pe indelete semnificatia la: HBS 2
Prietenul meu a avut hepatita insa acum din ceea ce mi-a spus, stiu ca este doar purtator insa totusi ma cam indoiesc de unele lucruri, mai ales cand il aud ca nu e transmisibil prin saliva si sex.
Acum cateva zile si-a facut analizele din nou iar i-a iesit HBs 2 dar care nu stiu exact ce si cum inseamna iar eu prefer s astiu de la surse sigure.Din intamplare i-am intalnit acele analize si va rog sa-mi spuneti ca sa stiu cum stau lucrurile, va rog.Va multumesc anticipat!
0
11-12-2010, ora 14:03
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Buna ziua, am o mare problema cu hepatita B pe care am descoperit-o acum cateva luni de zile si mi-am facut urmatoarele analize care au iesit : [ 15. 06. 2010 si 06.07.2010 ]

Ag HBs - pozitiv,
Anti HBs - Negativ ; Anti HBs [ cantitativ ] 2 UI/L [ 10 valoarea de referinta ]
Ag HBe - Negativ [ 0, 347 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]
Anti HBe - Pozitiv [ 0, 02 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]
Ac Anti HBc - Pozitiv [ 13, 87 ] - [ Negativ 1 si Pozitiv 1 ]. aici este o valoare destul de mare ceea ce indica dk e o infectie recenta sau veche dar nu stiu sigur dk asa este.
Ag HD - Negativ - [ 0, 90 ]
Ac Anti HD - Negativ - [ 0, 90 ]
HCV - Negativ
TGO - 34
TGP - 64 [ Aici e o valoare destul de mare si ma ingrijoreaza asta foarte mult, va rog sa ma lamuriti ]
ADN VHB [ cantitativ ] - 10663 UI / ml. Este o valoare destul de mare si asta ma ingrijoareaza cel mai mult in momentul de fata si nu stiu dk trebuie sa fac tratament sau nu, va rog sa ma lamuriti si pe mine.

Am fost si la doctor de boli infectioase la Matei Bals si mi-a zis ca as fii purtattor sanatos de Hepatita B si ca nu ar fii prea mari probleme dar pe mine tot ma ingrijoreaza asta foarte mult pt ca am viremia destul de mare adika 10663 UI / ml si TGP = 64 ceea ce este foarte mult consider si imi este teama sa nu fac ceva la ficat si trebuie sa tin regim alimentar, fara alcool, tutun, sare etc.D-l dr. mi-a zis ca am trecut prin boala si ca voi trece cu bine asa spera dar nu pot sta linistit in privinta asta si ma gandesc sa nu am de suferit toata viata de pe urma ei !!!!! Am citit ca se pune prea repede diagnosticul de purtator sanatos si asta nu e bine pt ca bolnavul are de suferit de pe urma asta toata viata si exista riscul de a face ciroza la ficat. Ce sfaturi imi dati cu privire la aceasta boala grava ???? Ce trebuie sa fac pe viitor ????? Astept raspuns. Multumesc frumos.
0
07-01-2011, ora 13:07
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
pt Cosmyn C.: prmtru protejarea ficatului poti lua essentiale forte n, 2-3 capsule pe zi, iti recomand sa nu mai bei alcool, sa nu consumi grasimi si nici tutun daca se poate. Valoarea maxima a TGP este 65, deci 64 este ok. Esti purtator inactiv de hepatita B. Hepatita B este o boala cu transmitere sexuala, care poate duce la ciroza si cancer, dar se poate trata cu lamivudina si alte medicamente, dar inainte trebuiesc efectuate anumite analize, ar trebui sa intrebi medicul ce analize sa faci si sa iti recomande tratamentul adecvat in functie de analize. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •