hepatita b si tbc sarcina

20-05-2010
bianca1512
Nu este medic/terapeut
bianca1512
am avut hepatita b acum 3 ani si mi a iesit negativ dupa tratament, am avut tbc acum 2 ani, la fel, m am vindecat. as dori sa raman insarcinata, vreau sa imi fac analize cat mai amanuntite inainte de sarcina. aceste boli p care le am avut, imi vor afecta copilul, sarcina?mentionez k m am vindecat d hepatita b si tbc, dar oare faptul k le am avut, imi vor afecta viitorul copil?astept un raspuns va rog si ce analize sa imi fac inainte de a deveni gravida.
2 comentarii
0
21-05-2010, ora 07:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tuberculoza odata tratata sI vindecata nu va afecta o ulterioara sarcina Repeta markerii pentru hepatita B si C, fa testul HIV si RPR VDRL. Restul de analize le vei face cand vei fi luata in evidenta ca si gravida.
0
25-03-2011, ora 13:10
aniskmaya
Nu este medic/terapeut
aniskmaya
buna, ma numesc ana, am 24 ani, am urmat un tratament pt tbc la-m terminat acum 2 saptamani si am facut analizele la sputa de 2 ori, prima data mi-au spus de la spital ca am inceput de tbc si daca nu o tratez e de rau si a doua analiza mi-au iesit negativ acum o luna mi-au dat rezultatul inainte sa termin tratamentul as vrea sa stiu oare mi-a trecut??ca dupa 3 luni de tratament am facut si raza si s-a vazut o pata mica si doctorul mi-a zis ca probabil asta e o urmare si asa o sa ramana...nu stiu ce sa zic.si am intrebare la care nu-i gasesc raspuns vreau sa fac un copil si care sunt riscurile daca raman insarcinata pt ca a facut tratamentul ??trebuie sa mai astept??multumesc mult de tot
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •