hepatita c

21-08-2007
lari_hd
Nu este medic/terapeut
lari_hd
va rog frumos sa imi spuneti daca anticonceptionalele pot influenta cresterea transaminazelor ? la analize mi-a iesit nr mare de transaminaze si GOT 51, imi este f frica sa nu am hepatita
va multumesc
5 comentarii
0
22-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, anticoncepţionalele pot creşte transaminazele.
În hepatită transaminazele cresc de regulă mai mult (cel puţin valoarea normală x 4).
Hepatita C este o boală mai degrabă de ficat decât de sânge.
0
09-04-2009, ora 13:31
betty_76
Nu este medic/terapeut
betty_76
Buna ziua. Am fost internata de urgenta la boli infectioase, cu pneumonie interstitiala.sdr.hepatocitoliza minor.In urma analizelor transaminaza este peste limita normala.mi-au recoltat markeri virali pentru hepatita b si c.Sunt foarte nelinistita sa aflu rezultatle si mi-e tare frica.Spuneti-mi va rog dipherelinul poate influenta cresterea transaminazelor??Imi este tare frica sa nu am hepatita>Va rog sa imi raspundeti cat mai urgent.cu multumiri!!
0
01-07-2010, ora 10:13
cristina_nemesis
Nu este medic/terapeut
cristina_nemesis
La vârsta de 2 ani am fost diagnosticată cu von Willebrand şi, inevitabil, am făcut câteva transfuzii la viaţa mea, mai ales după pubertate, plus multe tratamente cu crioprecipitat.
Recent mi-am început viaţa sexuală, iar la câteva luni după (2 luni mai exact) am aflat că sunt purtătoare de HCV. Mi-am făcut şi viremia şi mi-a ieşit nedetectabilă. Va rog frumos să-mi spuneţi ce şanse exista ca prietenul meu să se fi infectat - primele zile a fost sex protejat, apoi am renunţat la prezervative? Eu m-am mai documentat şi am văzut cifre cuprinse între 1 - 5% (şanse ca el să se fi îmbolnăvit) + am auzit şi cunosc destul de multe cazuri în care unul dintre parteneri este purtător iar al doilea să nu se fi infectat. Însă, oricum, am nevoie de cât mai multe informaţii până la aflarea rezultatelor.

Vă rog să nu mă ignoraţi!

Cele bune!
0
28-02-2018, ora 10:30
dany1976
Nu este medic/terapeut
dany1976
buna acum 1 luna am fost depistat cu virusul hepatic C am refacut analizele si erau tot rectivi
am facut fribroscan si a ieit F0 dar nu am primit niciun tratament cum pot sa scap de virus sunt stresat sa nu infectez si membri familie
am donat sange de 2 ori si anul acesta in luna ianuarie si analizele cica erau ok nu trebuia sa ma anunte cei de acolo ca ceva nu este ok
Cu respect Daniel
0
02-04-2018, ora 15:02
bogdanantone
Nu este medic/terapeut
bogdanantone
перевод:
Daniel, buna ziua
Cand facem analizele, medicul mi-a spus ca una din analizele de baza este genotiparea. Aceasta se face pentru a putea fi ales tratamentul corespunzator. Pentru tatarea genotipurilor 1, 4, 5 si 6 se foloseste combinatia de sofobusvir + ledipasvir, iar pentru 1, 2, 3 si 4 sofobusvir + declatasvir. Si inca din cate am inteles eu, daca nu se alege preparatul corespunzator, virusul poate deveni rezistent si sa nu mai raspunda la nici un preparat si apoi va fii nevoie sa mariti dozajul de cateva ori. De acea e mai bine sa faceti toate analizele si sa incepeti tratamentul pana ce fibroza nu a trecut in stadiul urmator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  •