hepatita c s-a transmis la bebelus?

05-05-2010
savu_n79
Nu este medic/terapeut
savu_n79
in urma cu un an am fost insarcinata.facandu-mi analizele am depistat ca am hepatita c.in acel moment aveam 4 luni.dupa ce am nascut am facut punctia(fibroza 1) si viremia(490.000).
transaminazele:tgp=22;tgo=18.ce sanse credeti ca am sa scap de acest virus?credeti ca bebelusului i sa transmis virusul?momentan are 5 luni.
va multumesc.
11 comentarii
0
09-02-2011, ora 15:50
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Buna ziua, va rog sa-mi interpretati si mie niste analize facute de sotul meu, fiind suspect de hepatita c.
Alfa2 Macroglobulina 1.72
Haptoglobina 0.84
Apolipoproteina A1 1.38
Bilirubina 5.13
Gamma GT 38
ALAT/TGP 77
ASAT/TGO 38
Glicemia a jeun 4.55
Trigliceride 0.97
Colesterol total 7.47
Viremia 25 299 087 Ui/mL

Astept un raspuns cat mai repede.Va multumesc
0
09-02-2011, ora 22:15
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Pt Bianca2011

Din nefericire se pare ca nu e doar o suspiciune. Viremia confirma acest lucru, iar restul analizelor ne arata ca este o infectie activa. Primele analize postate se interpreteaza in cadrul unui test numit Fibrotest care arata gradul de fibroza ce arata gradul de afectare al ficatului( calculul se face dupa o formula complexa, rezultatul fiind dat de laboratorul in care se fac analizele).
Sfatul meu este sa mergeti la medicul gastroenterolog care v-a trimis sa faceti analizele si el are sa va explice ce e de facut in continuare.

Sanatate.
0
10-02-2011, ora 08:59
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Va multumesc mult, mai sunt si alte analize care le-a facut, dar am zis sa le dau doar pe cele care nu se incadreaza in valori, a mers la Bals si le-a facut, insa nu a vb cu un medic, doar s-a prezentat pentru analize, a primit de curand raspunsul si acum urmeaza sa ia legatura cu un medic, sper sa nu fie atat de grav si sa se poata trata, ma gandesc ca tineretea il va ajuta( 26 de ani).
O zi buna si multumesc inca odata pentru raspuns.
0
10-02-2011, ora 09:14
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Acest calcul se gaseste pe analize sau iti spune doar la laborator, acesta arata cat de afectat este ficatul?
0
10-02-2011, ora 20:50
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
In cadrul analizelor facute la anumite laboratoare scorul este dat de acestea. Nu stiu cum este la Bals.
Da, arata un gradul de fibroza(ce poate fii de la 1 la 4). Dati un search cu Fibrotest pe google si vedeti ce inseamna si aproximativ cum se calculeaza.


Sanatate.
0
10-02-2011, ora 21:27
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
OK multumesc ica odata, Fibro test scor 0.11 F0, steato test scor 0.36 S0-S1, Acti test score 0.39 A1-A2, Ash test score 0.00 H0, Nash test score 0.25.
o seara buna
0
10-02-2011, ora 22:55
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Asta e de bine...F0 fibroza adica ficatul nu e inca afectat de prezenta virusului, dar nici o veste f buna nu este deoarece nu indeplineste criteriile de intrare pe tratament cu interferon. Alte investigatii sunt necesare...fibroscan...eventual punctie hepatica...putand indeplini criteriile prin aceste investigatii. Gasiti-va un gastroenterolog, el are sa faca cele necesare.

Sanatate.
0
11-02-2011, ora 09:54
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Va multumesc, in afara de interferon, daca ziceti ca nu intra in criterii, nu mai exista un alt tratament mai usor care sa aiba efect? Daca nu e afectat ficatul, poate afecta alte organe hepatita?
0
11-02-2011, ora 13:15
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
Va mai intreb ceva, nu viremia da gradul de afectare al ficatului, si in functie de asta tratamentul?
0
13-02-2011, ora 19:01
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Din nefericire in acest moment un alt tratament, in afara de interferon+ribavirina, care sa duca la eradicarea virusului C din organism nu exista, dar exista premise.
Nu, nu viremia da gradul de afectare ci fibroza pe care acesta o produce in timp.

Sanatate.
0
15-02-2011, ora 14:29
bianca2011
Nu este medic/terapeut
bianca2011
A facut dosarul pentru interferon, l-a vazut un medic, si i-a dat si niste medicamente naturale, niste fiole foarte scumpe si inca doua feluri de pastile, este exact cum ati zis, bine ca nu i-a afectat ficatul, da viremia este foarte mare, s-a mai dus iar la buc la Victor Babes pentru a mai face alte analize, un regim foarte stric, nu prea are voie sa mance mai nimc, timp de o luna dupa care ii mai schimba.Sper sa fie bine si sa dea rezultate tratamentul, medicul i-a zis sa nu astepte aprobarea dosarului sa inceapa tratm cu interferon, da sa vedem cum si unde il gasim.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  •