her 2 +

09-05-2013
lifequest
Nu este medic/terapeut
lifequest
in atentia D-lui doctor Raul Duke
buna ziua! prietena mea a fost diagnosticata cu cancer la san fiind operata(sanul in totalitate plus ganglioni axiali). a primit urmatorul diagnostic: carcinom ductal invaziv, stadiu 1, diametrul tumorii 1, 3 cm, HER2 +. GR III, componenta intraductala 85 %, nu sunt prezenti emboli tumorali limfatici si vasculari, nu este prezenta infiltrare perineurala.A fact 4 serii de citostatice, iar acum urmeaza tratamentul cu herceptin.
Va rog sa-mi spuneti, stiind ca este o forma foarte agresiva, cat de mare este riscul sa se fi transmis in organism celule bolnave.Totodata as vrea sa stiu opinia dvs, despre acest diagnostic si despre tratament. Va multumesc.
13 comentarii
0
11-05-2013, ora 10:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
riscul ca alte celule sa fi plecat din locul respectiv, in cazul in care ganglionii axilari au fost neinvadati de tumora (totusi, cati au fost scosi, cati au fost studiati ?) este foarte mic; minim as putea spune. totusi, el nu este chiar egal cu 0, de aceea se indica tratamentul acesta suplimentar, cu chimioterapie si herceptin, si nu stiu daca si cu terapie hormonala, ulterior. opinia mea este aceea ca lucrurile stau foarte bine atunci cand cancerul de san este surprins in stadiul 1, adica foarte mic, lucru care ofera sanse maxime de vindecare, probabil de peste 90%, cu tratament adecvat. ce nu imi este foarte clar, cati ani are prietena ta si daca a fost stadiu I, de ce s-a scos sanul in totalitate si nu s-a incercat o chirurgie conservatoare ?
0
13-05-2013, ora 15:13
lifequest
Nu este medic/terapeut
lifequest
D-le doctor, in urma operatiei au fost scosi si studiati 20 de ganglioni, prietena mea are 47 de ani si ea a optat pentru acest gen de operatie, fiind influentata de rezultatul primei biopsii: HER 2 pozitiv si GR. III.Face si tratament cu tamoxifen.
0
13-05-2013, ora 21:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tumora a fost mica, stadiul ei mic; lucrurile arata deci favorabil, cu tratament adecvat. exista o mica sansa de recidiva, dar as descrie sansele ei de vindecare ca fiind foarte mari, cu tratament adecvat si urmarire pe termen lung.
0
15-05-2013, ora 11:31
lifequest
Nu este medic/terapeut
lifequest
d-le doctor, cand spuneti tratament adecvat va referiti la tratamentul cu herceptin?
0
16-05-2013, ora 20:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, si nu numai. acesta se asociaza si cu chimioterapie (o perioada), si ulterior eventual si cu hormonoterapie. de asemenea urmarirea pe termen lung este esentiala.
0
22-05-2013, ora 12:47
lifequest
Nu este medic/terapeut
lifequest
Multumesc mult d-le doctor pentru raspunsuri.Imi puteti spune daca lucrati in oncologie, pentru ca dupa raspunsuri se vede ca sunteti super avizat. Mai completez cu faptul ca prietena mea are receptorul hormonal E pozitiv.Va multumesc inca odata.
0
22-05-2013, ora 23:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere! da, sunt oncolog.
0
06-06-2013, ora 14:40
lifequest
Nu este medic/terapeut
lifequest
buna ziua, d-le doctor.am inteles ca in situatia prietenei mele riscul de recidiva este mic, dar as vrea sa-mi raspundeti daca recidivele apar doar la cancerul care are GIII? cum influenteaza GIII evolutia bolii?
0
06-06-2013, ora 23:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
teoretic G3 = "cancer nediferentiat" si asta presupune o agresivitate relativa mai mare a tumorii, cu risc ceva mai mare de recidiva, decat G2 sau G1. totusi recidivele apar si la G2 si la G1, nu doar la G3.
0
17-06-2013, ora 11:39
lifequest
Nu este medic/terapeut
lifequest
d-le doctor, luand cazul concret al prietenei mele, va rog sa-mi spuneti daca GR.III este extrem de relevant in riscul de recidiva?insist pe acest aspect deoarece a intalnit la spital un caz al unei femei care neavand nici un ganglion afectat, stadiu incipient, dar acelasi grad de agresivitate, are recidiva la ficat destul de recent dupa terminarea tratamentului.multumesc.
0
17-06-2013, ora 13:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este relevant. totusi nu "EXTREM" de relevant.
0
05-07-2013, ora 13:48
lifequest
Nu este medic/terapeut
lifequest
buna ziua.revin cu o intrebare, si anume daca G3 presupune o agresivitate mai mare a tumorii, dar in cazul prietenei mele a fost scos sanul in totalitate si ganglionii, riscul de recidiva ramane acelasi?va multumesc.
0
05-07-2013, ora 19:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ai mai intrebat asta si ti-am mai raspuns odata cat de bine se poate. da, riscul de recidiva e mai mare la G3 ca la G2 si la G2 ca la G1. totusi diferentele sunt de ordinul catorva procente intre fiecare.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.