Hernia sau apendicita? | Forumul Medical ROmedic

Hernia sau apendicita?

31-07-2008
Nikk
Nu este medic/terapeut
Nikk
Am 35 de ani si acum un an si jumatate am facut o operatie de hernie inghinala dreapta, iar anul acesta (acum cinci saptamani) o operatie de apendicita cangrenoasa. Intrebarea mea este (tinand cont ca in urma operatiei de apendicita, a aparut o mica deformare a abdomenului si uneori am mici socuri de durere) daca mai sunt si alte metode (mijloace) de diagnosticare mai sigure in afara clasicei "palpari", ca sa stiu mai exact daca a cedat vechea operatie de hernie sau o comlpicatie a operatiei de apendicita. Va multumesc.
6 comentarii
0
11-08-2008, ora 00:00
Yuri
Identitate neconfirmată
Yuri
Tomografie compiuterizata sau RMN.
0
16-08-2008, ora 00:00
drAgon_smeu
Nu este medic/terapeut
drAgon_smeu
As dori un raspuns rapid va rog frumos.Deci am o umflutura in partea de sus a penisului.Nu este nici ca o nuca nici ca un grepfruit este ca o alunita sa zicem.Eu fac sport de performanta azi m-am fortat putin mai tare si a inceput sa ma doara.Deci Simtomele..sunt asa...Cand stau nu ma doare, cand ma ridic nu ma doare, pot chiar sa fac genoflexiuni., ma doare putin, adica nu durere dar simt disconfort cand ating.. Deci acuma Vreau sa stiu..este neaparat nevoie de operatie..Daca sar putea cumva fara..Daca este mai grav decat cred si va trebui operat...Va fi dezastros pt mine..va trebui pauza un an...Cea ce pentru mine, ca sportiv de performanta ar insemna un dezastru total.va rog sa ma instiintati..daca se poate fara interventie chirurgicala..si de Gravitatea problemei mele.Va rog.Multumesc...
0
18-08-2008, ora 00:00
Yuri
Identitate neconfirmată
Yuri
Poate problema nu este atit de grava precum pare.Chiar daca va fi necesara o interventie chirurgicala recuperarea ar trebui sa fie rapida mai ales ca esti sportiv.De ce nu incerci sa-ti faci o programare la estetlaser.ro
0
18-08-2008, ora 00:00
drAgon_smeu
Nu este medic/terapeut
drAgon_smeu
da..Sper sa nu fie.uite durerea a disparut complet..umfutura s-a mai retras...dar mai este.Sper sa se poate rezolva...cu creme unguente..si altele..Nu-i vb c anu ma recuperez..Dar saptamana asta am cantonament.asta ii cel mai Puternic al anului.fata de celalalte.Si sincer as vrea sa fie ok...Dar totusi amine merg sa imi Consult medicul.
0
18-08-2008, ora 00:00
drAgon_smeu
Nu este medic/terapeut
drAgon_smeu
da si cred ca o sa imi cumpar si o tastatura noua.Oricum..Multumesc pentru sfat.
0
21-05-2009, ora 19:07
mariana_hangiu
Nu este medic/terapeut
mariana_hangiu
am un baietel de 16 ani care sufera de diplegie spastica cu elemente extrapiramidale si de vreo 2 luni i s-au ridicat ousoarele pe burtica din cauza ca tine picioarele mai mult in foarfeca. asa cred eu ca din cauza asta.am tot sperat ca vor cobora inapoi.dar nu mai coboara.sa fie oare hernie? l-o fi durand? ca nu vorbeste si nu imi dau seama daca il supara.daca trbuie operat nu stiu cum.ca el e incordat in permanenta si ma tem ca nu i se inchide cicatricea.ce ma sfatuiti? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •