Hernie de disc

31-08-2018
pisicutza20062002
Nu este medic/terapeut
pisicutza20062002
Buna ziua.anul acesta in ianuarie...eu fiind la lucru brusc ma luau niste junghiuri de la spate care coboreau pana la genunchiul piciorului stang.asta s-a intamplat de cateva ori pana ce la insistentele colegelor mi-am facut un RMN.a iesit ca am HDL L5-S1.pe interpretarea scrisa de medicul care a facut RMN-ul mai apare si ceca in genul :" fragment migrat caudal"...durerile de spate au continuat si ma durea
foarte tare si piciorul stg.daca faceam cumva o miscare mai brusca ma lua un junghi de numai.
Am fost la 2 neurochirurgi care s-au uitat pe CD cu RMN si mi-au zis ca hernia nu este mare...avea 3-4 mm si ca sa fac fizioterapie si tratament cu Mydocalm.nici unul nu m-a consultat si nici unul nu a pomenit ceva de fragmentul acela migrat.am facut fizioterapie in aprilie dar fara efect.acum la 8luni de cand am aflat de HDL parca e tot mai rau.Nici nu stiu cum sa explic.piciorul stg nu il pot folosi normal.mai tot timpul schiopat chiar daca discret.asta cand nu am dureri.Insa cand am dureri la nivelul spatelui.care mi se lasa in fesa stg(probabil acolo e undeva hernia).simt o greutate mare pe piciorul stg.schiopat tare pt ca simt ca nu pot calca pe el...am impresia ca fuge de sub mine.ma doare.ii amortit(fara furnicaturi) de la coapsa in jos pana dedesubtul genunchilor si cateodata ma doare intr-o linie pe care o pot desena pe picior pana pe fata interna a labei piciorului.in momentele astea urc scarile cu foarte mare greutate.nu prea pot sa umblu...si daca ma intind dupa putin timp(ca si acum) jumatate din laba piciorului...la degete mi-e rece de zici ca a inghetat.parca nici nu imi simt partea aia.am incercat sa imi ridic piciorul.nu pot decat pana la un punct ca nu ma lasa din coapsa.am incercat sa imi misc degetul mare.dar nu pot realiza decat o miscare foarte mica.am incercat sa merg in calcai si pe varfuri.pot cat de cat dar tot schiopatand.si am rugat pe cineva sa imi tina contra la picioare ca eu sa imping si sa trag cu laba piciorelor simultan dar asta nu pot sa fac decat cu piciorul sanatos.cu cel stg nu pot.tot ce am scris in ultima parte se intampla cel msi des cand ma doare.
Nu stiu ce sa fac...sa ma duc din nou la neurochirurgie de data asta la privat.Asistenta fiind stiu cs nu trece de pe o zi pe alta...dar avand 28 ani doar cu doi copii mici credeti-ma ca de multe ori plang din cauza durerii in picior.a senzatiei de greutate.de disconfort.si cedez psihic.multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: