hernie de disc?

03-11-2008
danutza_26
Nu este medic/terapeut
danutza_26
de aproape o saptamana ma doare si imi este amortit piciorul drept si ma doare cu sold cu tot ??
4 comentarii
0
26-11-2008, ora 09:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Aveti perfecta dreptate, dar trebuie sa va adresati urgent unui neurochirurg, in caz contrar sechelele va pot urmari toata viata.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-03-2011, ora 12:13
Rotari
Nu este medic/terapeut
Rotari
Buna ziua! Ma numesc Oxana si am 25 ani, in momentul de fata stau in concediu crestere copil si de cateva zile am o durere la piciorul drept, la inceput ma durea spatele dar cate un pic durerea a coborat in picior, ma doare doar partea inferioara a piciorului si am si furnicaturi in talpa si calcai. Durerea imi dispare cand stau asezata sau culcata, iar cand merg nu ma doare asa de tare. Durerea cea mai insuportabile este in momentul cand stau in picioare pe loc, daca incep miscarea imi trece un pic. Ce puteti sa ma sfatuiti?
0
10-03-2011, ora 13:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise de D-voastra se poate regasi un sindrom compresiv lombar (de tipul herniei de disc). Daca sunteti supraponderala este imperios necesar sa va normalizati greutatea, ca prima conditie pentru limitarea suferintei.
Trebuie sa evitati la maximum eforturile de ridicare (mai ales ridicarea copilului) si sa efectuati un consult clinic la NEUROCHIRURG.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-03-2011, ora 17:39
Rotari
Nu este medic/terapeut
Rotari
Va multumesc mult!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: