Hernie de disc?

14-11-2013
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Buna ziua, acum 4 ani in timpul unui meci de fotbal dintr-o data m-a apucat o durere foarte ciudata la spate, in partea lombara, de o parte si alta a coloanei.Era o durere care nu imi permitea sa alerg, sau sa fac efort.Dupa 10 sedinte de electroterapie mi-a trecut durerea.Mi s-a facut si radiografie dar totul era ok, pe ecran s-a vazut k totul ii ok, si nu se vedea nimic concret.Dupa 1 an durerea a revenit, si iarasi am facut 10 sedinte de electroterapie si iarasi mi-am revenit, pe film totul parea ok din nou.In urmatorii 3 ani am fost sanatos din acest punct de vedere.In aceasta vara dupa un meci de fotbal am facut o baie rece intr-un rau, eram foarte incalzit.Dupa aproximativ 3 zile a revenit acea durere ca si anii anteriori, iarasi nu puteam alerga sau sa fac efort in care sa lucreze acei muschi.Am facut din nou electroterapie, iarasi 10 sedinte, dar de data asta durerea nu a trecut ci doar s-a ameliorat.Precizez ca acum durearea a reaparut mult mai intens, s-a extins pe tot corpul.Simt ca coboara si in bazin, si in picior, si urca pana aproape la ceafa pe ambele parti ale coloanei.Mai nou ma doare si coloana.Mentionez ca in ultimii 3 ani am facut sala, si asta ar putea contribui la durearea de coloana, in partea din mijloc ma doare cateodata si atunci cand stau pe scaun sau in pat, am ridicat greutati mari stand in picior, sau cand am ridicat un sac de aprox 40 kg, m-a durut foarte foarte mult colona in partea din mijloc, iar in partea de jos la lombari ma doare de la acea durere cateodata, simt cateva furnicaturi si o senzatie ciudata de durere.Acum aproximativ 4 saptamani am facut o tranta din joaca cu un prieten si mi-am fortat foarte mult spatele, si de atunci mi s-a blocat o portiune de muschi in partea dreapta lombara.Acesta se manifesta mai ales atunci cand alerg, sau daca incerc sa fac 2-3 tractiuni la spate simt ca ma doare fff mult.Acum am intrerupt antrenamentele dar ma simt foarte prost.Mai nou In urma unui meci de fotbal disputat recent a inceput sa ma doara partea deasupra organului, 2 zile de abia puteam merge, dar acum s-a ameliorat.A inceput sa imi trosneasca articulatiile, mai ales la umar, precizez ca aceasta durere de articulatii am avut-o inainte sa reapara durearea lombara, probabil de la o suprasolicitare a organismului, trageam foarte intens la sala si des, fara sa iau vreun supliment.Imi mai trosnesc articulatiile si la picior, articulatia care face legatura dintre picior si restul corpului.
Deci acum ma doare spatele(muschii), coloana si articulatiile de la picior.Imi poate spune cineva ce am maimexact? Hernie de disc din cauza spatelui si coloanei sau reumatism.Si acea durere deasupra organului ar putea fi un alt tip de hernie?
4 comentarii
0
14-11-2013, ora 16:18
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Am uitat sa zic ca acum am 18ani, daca cumva conteaza varsta pentru identificarea vreunui diagnostic.
0
20-11-2013, ora 19:22
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@davidblueeyes

Ati fost pana acum la vreun medic? Vi s-a facut vreo investigatie?
Cand ati facut pauza de antrenamente v-au trecut durerile?
0
21-11-2013, ora 21:59
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
M-as duce la medici dar ii foarte mult de mers.Am 3 tipuri de dureri care se trateaza cu 3 medici diferiti.Acum nici timp nu prea am, si probabil pana in vara nici nu voi avea, nu mai fac antrenamente de vreo 2 luni.
0
22-11-2013, ora 10:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este nevoie de 3 medici diferiti, deoarece durerea are o singura origine, facand parte din sindromul compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg; pana atunci este evident ca trebuie sa renuntati total la eforturile fabuloase pe care le-ati descris, si care au provocat acest sindrom compresiv lombar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este diferenţa dintre hernia de disc şi protruzia discală?
  • Tratamentul în hernia de disc - medicație vs operație
  •