hernie de disc, amorteli in zona genitala si anala si nu simt cand am scaun, ma ridic f greu

10-02-2011
Anastasia1960
Nu este medic/terapeut
Anastasia1960
Am pareza spe si spi stg si sindrom coada de cal reziduale unei hernii de disc L5-S1 operate, hernie de disc L4-L5 cu sindrom radicular L4stg, hernie discalaD3-D4 postero-laterala dr, discopatie dorsalaD4-D12. Am amorteli in zona genitala si anala si nu simt cind am scaun., ma ridic f greu nu pot urca scari. ma doare piciorul cind stau in picioare, spatele...La problemele care la am se mai poate face ceva sau cu virsta se agraveaza mai tare, s-au ma pot pensiona de boala ptr ca nu mai pot sa lucrez.
6 comentarii
0
15-02-2011, ora 21:28
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
cel mai bine ar fi sa cereti ajutorul unui neurolog deoarece exista posibilitatea unei operatii!
0
17-02-2011, ora 12:03
Anastasia1960
Nu este medic/terapeut
Anastasia1960
Itimultumesc mada26 ptr raspuns dar am uitat sa scriu ca am avut deja o operatie pe coloana de hernie de disc dar acum a recidivat si am si pe partea stg.Nu as mai vrea sa ma mai operez ptr ca mi-e teama de inca o operatie.
0
17-02-2011, ora 14:32
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
oricum ar trebui sa apelezi la un neurolog pt ca eceasta problema este in domeniul sau!si dupa prima operatie ccum vati simtit?
0
17-02-2011, ora 15:42
Anastasia1960
Nu este medic/terapeut
Anastasia1960
operatia am facut-o din pacate mult prea tirziu, dupa ce am facut pareza pe picior si cu amorteli in zona genitala si anala (sindrom coada de cal), nu m-am mai recuperat iar acum nu ma simt bine ptr ca am din nou dureri si hernia e in recidiva iar o a doua operatie in acelasi loc ma pune pe ginduri.
0
17-02-2011, ora 20:38
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
si dvs acum aveti pareza?este dificil de spus...dar un medic ar sti sa va spuna cu certitudine risurile care ar exista!
1
19-02-2011, ora 14:15
Anastasia1960
Nu este medic/terapeut
Anastasia1960
mada 26, nu stiu daca si tu ai avut probleme de felul acesta dar vreau sa iti spun ca pareza am facut-o inainte de operatie in timpul crizelor dar nici dupa operatie nu mi-am mai revenit.iar medicul anestezist mi-a spus sa s-ar putea sa nu imi mai revin niciodata ptr ca dupa ce am facut pareza am mai stat asa 2 ani si numai dupa aceea m-am operat iar nervii au stat prea mult timp strangulati.Operatia am facut-o in 2004 iar acum hernia e in recidiva, ba m-i sa facut si pe partea stg iar acum daca stau si citeva min pe scaun ma ridic greu ma aplec greu ptr ca ma doare in zona operatiei si in sold imi radiaza durerea(merg si mai schiopatat) ptr ca nu am putere pe piciorul drept.Nu stiu daca cineva e in situatia mea ca as vrea sa stiu mai multe pareri.Eu sint si incepatoare in ale internetului si pot sa zic ca mai mult nimeresc decit stiu si asa ca nu pot afla prea multe despre boala mea.Va multumesc ptr intelegere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul în hernia de disc - medicație vs operație
  •