hernie de disc L4-L5 bilateral compresiva, protuzie discala centrala L5-S1

12-03-2008
florian_86
Nu este medic/terapeut
florian_86
problema ar fi urmatoarea de mult timp durerile lombare m-au tot chinuit...am ajuns la medic, am facut radiografiile ce trebuiau facute, 10 zile de fizioterapie (curenti interferentiali, ultrasunete, laser si masaj ) absolut degeaba nici o schimbare...dupa RMN am venit cu diagnosticul urmator :hernie de disc L4-L5 bilateral compresiva (mai accentuat in dreapta), protuzie discala centrala L5-S1
intrebarea mea e urmatoarea : Se poate si fara operatie ? sau in cazul in care nu ma operez care ar fi cel mai urat scenariu ?
2 comentarii
0
06-04-2008, ora 00:00
ligia bucataru
Nu este medic/terapeut
ligia bucataru
Observ ca la acest mesaj nu s-a raspuns pana azi 6.o4.2008. Si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare.La un RMN efectua pe l.o4 2oo8 s-a concluzionat ca am :"Stenoza de canal la nivel L4-L5 prin retrolistezis si modificari artrozile vertebrale. Protruzie de disc L5-S1."Ce am de facut? Ce mi se va intampla daca nu ma operez? Va rog mult dati-mi un sfat. Ligia
0
07-04-2008, ora 00:00
infomedia.consult
Nu este medic/terapeut
infomedia.consult
Exista un remediu naturist ce acţionează asupra cartilajelor articulare prin glucozamină si alţi factori activi, cu rol în reconstrucţia unui cartilaj sănătos. Glucozamină pre-formată, pură, funcţională biologic, actioneaza direct în interiorul celulelor producătoare de cartilaj. Cercetările au demonstrat că atunci când aceste celule specializate primesc glucozamina de care au nevoie, pot să:
"¢ Construiască un nou cartilaj,
"¢ Stopeze si chiar să facă reversibilă degenerarea cartilajului,
"¢ Înlocuiască cartilajul distrus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: