hernie de disc L4-L5 si L5-S1

21-03-2014
adriansibiu
Nu este medic/terapeut
adriansibiu
buna ziua.acum un an de zile al fost la doctor cu dureri mari de picioare, partea de jos.mi-a fost frica sa nu fac varice ca lucrez numai in picioare.cand am ajuns la doctor acesta m-a intrebat daca am dureri de spate partea de jos si i-am zis ca da.am fost trimis sa fac un film la coloana si rezultatul a fost ca ami apasau inelele pe un nerv.mi-a fost dat un tratament care l-am luat pana in noiembrie anul trecut.intr-una din zile, la servici mi-a fost foarte rece la spate si am inceput sa ma misc foarte greu.a doua zi nu ma mai puteam ridica din pat am zacut cam vreo 2 zile la pat dupa care am fost la urgenta.dupa plimbari in stanga si in greapta in spital am fost trimis la privat sa ami faca RMN si de atunci m-i s-a spus ca am hernie de disc.rezultatul de pe buletinul de examinare...degenerescenta si deshidratarea discala etajata L4-L5 si L5-S1 cu protruzii discale la aceste nivele, mai accentuat la L5-S1 unde spatiul apare ingustat, platourile discale preyentand aspect degenerativ tip MODIC 2.fragmentul discal protruziv prezinta tendinta la migrare caudala, respectiv fragmentare a nucleului pulpos cu aspect exclus.canalul rahidian prezinta substenoza la acest nivel.secventele transversale evidentiaza situarea materialului protruziv pe linia mediala, fara traiect foraminal.fara modificari de semnal patologice la nivel spondilar, in canalul rahidian sau paraspinale.cam acesta a fost biletinul de analiza dupa RMN.durerile de spate nu sunt foarte mari, dar in schimb ma doare soldul stang destul de tare cate o data si durerea se duce pe piciorul stang in jos si ma doare si ma tine foarte tare in spatele genunchiului, ca tratament iau doreta, vimovo si alanerv.durerile ma lasa dar am inteles ca nu o sa-l pot lua pe timp indelungat ca unul din medicamente o sa-mi afecteze sistemul osos.doctorita mi-a zis ca numai cu operatie ma voi reface.fizioterapie mi-a zis ca nu-mi va ajuta prea mult.ce ma sfatuiti sa fac ??sincer sunt cam disperat.operatia costa la o clinica privata aici la sibiu 5.800 lei.chiar aseara am intrebat.la stat nu stiu ce sa fac ca toata lumea se vaita ca nu le-a iesit operatia.ce ma sfatuiti??
1 comentarii
0
27-10-2014, ora 16:47
unombun
Nu este medic/terapeut
unombun
Ati rezolvat cumva problema?...Acelasi lucru cred ca am si eu si nu stiu ce sa fac.dar ma doare foarte tare spatele..V-ati operat?..sau v-a trecut cu un anume tratament?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: