hernie de disc L5-S1

22-07-2013
bogdananb
Nu este medic/terapeut
bogdananb
Am si eu o problema, in luma matrie a acestui an am fost operat de hernie de disc L5-S1 la spitalul Sf. Pantelimon. La circa 2 saptamani de la operatie au inceput dureri in solduri si in coloana. Precizez ca la externare mi sa spus doar sa nu fac miscari bruste alte sfaturi nu am primit. M am prezentat iar la spital unde mi sa facut un RMN la care am primit doar filmul fara a mi se da si CD-ul cu rezultatul acesta fiind gol. In urma citiri RMN-ului doctori au zis ca am o inflamatie din cauza curentului si am fost trecut pe antibiotic o perioada de 2 saptamani. Dupa acest timp am fost externat si la o saptamana am revenit la spital cu dureri si mai mari in coloana si solduri si fara a mai avea echilibru in timpul mersului. Ajuns iarasi la spital am primit o veste soc: ca am o infectie si ca aceasta infectie o am de la o infectie la o masea. Doctori precizand ca acesta infectie sa transmis la coloana. Precizez ca infectia am avut o cu 1 an in urma si aceasta a fost tratata. Am stat in spital inca 3 saptamani sub tratament cu antibiotic si apoi am fost redeschis pentru a mi se rearanja oasele dar defapt doctorul mi a luat o proba de tesut, proba care a scos la iveala ca eu aveam osteodiscita si infectat cu Pseudomonas Specie. Dupa ce am fost reoperat a trebuit sa stau la pat 1 saptamana apoi am fost transferat catre spitalul Victor Babes pentru un tratament corespunzator. Dupa 3 saptamani de tratament, perioada in care am stat la pat fara a avea voie sa ma ridic am fost externat si am stat acasa 1 luna si apoi am revenit la acelas spital cu dureri in soldul drept. Partea cea mai nasoala este ca analizele sunt bune dar durerile sau accentuat. Sincer nu stiu ce sa mai fac ca din luna martie si pana acum am stat mai mult in spita decat acasa.
1 comentarii
0
23-07-2013, ora 20:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
diagnosticul este sever si cu consecinte negative
evident asa ceva "o inflamatie din cauza curentului" nu trebuie sa credeti
chiar si o infectie hematogena de la o infectie de masea, desi nu este imposibila, este mai degraba aruncarea raspunderii pe pacient
daca infectia se instaleaza in primele 6 saptamani de la operatie, se poate considera dupa standardele lumii civilizate ca este vorba despre o infectie intraspitaliceasca. din pacate fiecare operatie are risc de infectie, nu trebuie sa greseasca nimeni, numai trebuie corect tratata complicatia daca se intampla
in prima faza ce operatie s-a efectuat? nucleotomie?
ce s-a facut la a doua operatie? a fost numai curatat locul sau ceva mai complex?
cat de rezistent este pseudomonasul? ce arata antibiograma? deobicei in infectiile coloanei trebuie folosite din prima antibiotice agresive si scumpe
ce evolutie arata parametrii de infectie? CRP, leucocite? s-au normalizat, sau sunt si acum crescute?
tratamentul deobicei consta in revizia discului afectat, indepartarea partilor avitale, antibioterapie si cat mai putina miscare. daca local nu se amelioreaza situatia, trebuie repetata operatia.
din pacate bacteriile distrug tesuturile din jur care produce instabilitate in segmentul respectiv, care nu permite vindecarea, de acea deseori se alege fixarea etajului respectiv cu un fixator intern si cage de titaniu. stabilitatea facilitand deseori vindecarea. din pacate sunt si cazuri unde vindecarea nu se instaleaza niciodata
trebuie sa cautati un centru de chirugia coloanei cu mare experienta in tratarea cazurilor de spondilodiscita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: