hernie de disc L5-S1

22-10-2013
cojeale
Nu este medic/terapeut
cojeale
buna ziua! ma numesc Vechiu am 37 de ani si muncesc in constructi; de 5-6 ani am probleme cu spatele in zona lombara dar pana in toamna aceasta, nu am avut dureri ( nu mari ci difuze) de spate o luna jumate in fiecare zi si nici pe partea din spate a piciorului incepand cu fesa dreapta pana la genunchi. Am fost la neurolog si mia dat o reteta cu tador, midocalm, milgamna cu trimitere la RMN daca nu ma lasa durerile. Rezultatul RMN. Examinarea IRM nativa a coloanei lombare, sag T1, sag T2, sag STIR, cor T2 si ax T2 evidentiaza; rectitudinea coloanei lombare; -la nivelul inferior L5 si superior S1, benzi de hipersemnal T2 si hiposemnal T1, care nu dispar in ponderatie STIR =, cu aspect degenerativ sugestiv pentru inceput de spondilodiscita inflamatorie; -tendinta la osteofitoza anterioara si posterioara, etajata la L1 si S1; -discurile intervertebrale de la nivel L4-L5 si L5-S1 apar in hiposemnalT2 si STIR neomogen(deshidratate) -la nivel L5-S1 protuzie discala transligamentara, laterizata spre dreapta, de aprox.9/11 mm. cu traect descendent cu compresia sacului dural in jumatatea sa dreapta si a recesului lateral dreptsi conflict disco-radicular intra siextraforaminal drept a radacini S1; -absenta anomaliilor de semnal la nivelul conului medular. Nu as vrea sa ma operez(mentionez ca nu sant asigurat si operatia costa foarte mult)! am inteles ca exista o injectie cu cristale... aseara am luat un, , FLAMEXIN si nu ma mai durea nimic.astazi cand m-am trezit, nu ma durea nimic pana cand am inceput sa merg ( o durere usoara de fesa dreapta fara picior) ce sfaturi i-mi dati? multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: