hernie de disc operata

06-03-2009
aleksuta
Nu este medic/terapeut
aleksuta
Buna seara, eu am fost operata la L5S1acum 1 an si jumatate
la 3 saptamani de la opratie am facut osteodiscita si am fost pusa in corset gipsat timp de 3 saptamani.dupa ce mi-au dat jos corsetul mi-au fac RMNsi au spus ca am o fibroza reactiva pe toata zona operata pe partea interna
m-am pus f greu pe picioare si du[pa 9 luni de medical am incep munk.Acum 3 sapt au inceput iar durerile pe piciorul stang cu intensificarea amortelii( nu mi-a disparut niciodata de la operatie ) am inceput cu antiinfl si milgamma acum fac fizioterapie si recuperare la bazin dar nu vad prea multe imbunatatiri
.Sunt speriata si disperata am stat 10 zile in medical si7 in odihna si nu vad rez ultate in urma tratament.este posibil sa fi recidivat sau aceasta fibroza care s-a format dupa operatie poate sa dea aceste dureri? nu va disparea cu nici un tratament ?Durerea este f usturatoare in calcaiul stang si mai ales cand merg si raspunde si in zona stanga in spate f aproape de operatie. Imi cer scuze ca m-am lungit dar vroiam sa fiu clara in simptome.va multumesc si astept sfatul dv
4 comentarii
0
07-03-2009, ora 02:06
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Buna alek!Medicul nu ti-a zis de ce natura este aceasta fibroza reactiva?Eu cred ca trebuie sa faci iar un RMN, durerile din piciorul stang, zici ca nu ti-au disparut niciodata, din contra ti sau accentuat, este tot mai amortit.Antiinflamatoarele pe termen lung irita stomacul dar cand e necesar trebuie luat.Daca as fi in locul tau as consulta un alt neurochirurg(nu cel care te-a operat), sigur ca dupa o operatie ramai cu sechele, dar sa ai dureri mari nu e normal, ceva este, poate acea "fibroza" s-a intins.Repaus mult si calmante pentru durere neuropatica, incearca si la un neurolog, vezi si avizul lui.Multa sanatate si numai bine!
0
14-03-2009, ora 18:02
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Aleksuta, vreau sa-ti spun ca si eu m-am operat acum 1 an si 1 luna(pe 5 feb-2008) iar pe 1 martie am facut osteodiscita.Eu sunt din C-ta si m-am operat la Buc la bagdasar-arseni, am mers aici la medici neurochirurgi si nu au vrut sa-mi faca nimic ptr ca au spus ca nu se baga(de fapt nu au zis decat sa merg la medicul care m-a operat).Eu l-am sunat pe medicul care m-a operat in seara respectiva si i-am spus ca nu am facut nimic dar m-au luat niste dureri de nu pot nici sa respir, iar el mi-a spus ca sa stau la pat si sa iau antibiotic si antiinflamator pentru ca fiind drumul lung nu pot rezista nici in salvare pana la bucuresti ca sa ajung sa ma puna in ghips.Eu nu am inceput munca nici acum si nici nu m-am pensionat pe caz de boala ptr ca am crezut ca ma voi face bine dar.stau acasa casnica.Dupa cum ti-am zis am 1 an si 1 luna si am dureri si acum, dar macar merg.Osteodiscita se formeaza in urma unei infectii contatctate din sala de operatie iar cand incepe procesul de vindecare se vindeca mai mult decat trebuie.Mie mi-a spus in urma RMN-lui ca s-a format un chist care apasa pe nu stiu ce si acolo unde s-a localizat microbul mi-a mancat din coloana(deci am niste gauri).Microbul exista si va ramane acolo toata viata si s-ar putea la urmatoarea taietura (operatie)sa recidiveze din nou.Eu am fost la recuperari la eforie nord si D-rului de acolo i-a fost teama sa nu se trezeasca iar microbul, deocamdata sunt bine, abia ieri am terminat da doamne sa fie bine ca m-am saturat de chinuri.Sfatul meu daca vrei sa ma asculti.daca ai facut osteo.nici un medic nu se baga peste altul chiar daca este in alt oras.Pe mine ma cunosteau toti neurochirurgi din oras si tot ei m-au trimis la buc dar cand au fost probleme in afara de o vorba buna si concediile med. nu am primit nimic.Sanatate si sa auzim de bine.
0
25-05-2009, ora 22:10
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimata doamna,

tratamentul modern al osteomielitei (practicat in occident insa de mai bine de 30 de ani) il reprezinta oxigenarea hiperbara (HBO sau la americani cunoscuta ca HBOT). Osteodiscita este o infectie osoasa a coloanei vertebrale, de fapt o "osteomielita" a acesteia.
In stadiile avansate de osteodiscita, care nu raspund la tratamentul antibiotic, oxigenoterapia hiperbara are un caracter imperativ! In stadiile initiale poate fi aplicata ca adjuvant, pentru o recuperare rapida si evitarea sechelelor sau a complicatiilor septice.

Centrul de Medicina Hiperbara a fost operational in iunie 2008, dar datorita tergiversarilor cu luarea terapiei in normativ, din parte Ministerului Sanatatii, a inceput aplicarea tratamentelor in aprilie 2009, fara a avea posibilitatea de a incheia contracte cu Asiguratorul din Romania.

Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld (Germania)
0
08-06-2009, ora 17:02
aleksuta
Nu este medic/terapeut
aleksuta
Buna, am tinut cont de sfatul vostru si am facut alt RMN.Daca poate cineva sa mi-l explice:status postoperator HDL5S1 PE PARTEA STANGA, CU MODIFICARI DE FIBROZA EPIDURALA CU DISCRET EFECT RETRACTIL ASUPRA SACULUI DURAL.DISCUL L5S1 PREZINTA IMPORTANTA SCADERE IN INALTIME SI HIPOSEMNALT2, DATORITA MODIFICARILOR DEGENERATIVE CU DEBORD DISCAL ASIMETRIC, MAI IMPORTANT LATERAL STANGA FARA RECIDIVA HERNIARA. ARTICULATIA INTERAPOFIZARA POSTERIOARA L5S1 PE PARTEA STANGA PREZINTA MODIFICARI ARTROZICE CU HIPERTROFIA MASIVULUI ARTICULAR, CU DISCRETEFECT COMPRESIVASUPRA RADACINII S1 DE ACEEASI PARTE. DISCURILE L3-L4 SI L4-L5 PREZINTA MODIFICARIDEGENERATIVE INCIPIENTE CU HIPOSEMNAL T2 SI SCADERE MODERATA IN INALTIME, CU DEBORDURI DISCALE FARA PROTRUZII FOCALE.PLATOURILE VERTEBRALEADIACENTE DISCULUI L4-L5 PREZINTA MODIFICARI DEGENERATIVE DE TIP MODIC1, CU HIPOSEMNALT1 SI MODERAT HIPERSEMNAL T2.EXAMENUL RMN NATIV(SAGITAL T1 T2 STIR, AXIAL, SI CORONAL T2) EVIDENTIAZA MODERAT SCOLIOZA LOMBARA DEXTRO-CONCAVA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: