Hernie de disc Si scolioza toraco-lombara

07-04-2016
AndreeaGeanina
Nu este medic/terapeut
AndreeaGeanina
Buna!Am 27 de ani, 1, 72m, 73kg si din vara anului 2015 sufar de dureri de spate e care le-am tratat superficial cu plasturi, caante si unguente.la inceputul lunii martie mi-am facut o radiografie, astfel descoperind ca sufar de o scolioza toraco-lombara pentru care mi s-a recomandat kinetoterapie si purtarea unui corset.in timpul sedintelor de kineto am observat ca mi se accentueaza durerile de coloana si astfel am decis sa fac un rmn al carui rezultat a fost: corpuri Vertebrale cu scolioza dextro convexa si osteofite posterioare L3-L5 si modificari degenerative tip II L5-S1, discuri intervertebraleL3-L5 in hiposemnal T2, protuzie circumferentiala L2 cu amprenta durala, protuzie circumferentiala L3cu amprenta durala si interesare foraminala stanga, Hernie mediana cu fragment migrat caudal L4 cu compresiune durala si radiculara stanga intracanalar, protuzie ciucumferentiala L5 cu amprenta durala si interesare foraminala stanga, fara modificari de semnal in conul medular!as dori sa stiu ce inseamna toate acestea, daca e neaparat nevoie de operatie, ce complicatii pot aparea deca nu ma operez.mentionez ca durerile din zona lombara sunt intense doar cand stau jos, iar piciorul stang il am in permanenta amortit, ma furnicaie.purtarea corsetului pentru scolioza imi poate agrava hernia?doresc sa aud cat mai multe pareri inainte de a lua o decizie!va multumesc anticipat pentru raspunsuri si rabdare!
1 comentarii
0
08-04-2016, ora 17:11
AndreeaGeanina
Nu este medic/terapeut
AndreeaGeanina
Chiar nimeni nu ma poate ajuta cu o parere, in sfat, ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  • Tratamentul în hernia de disc - medicație vs operație
  •