Hernie discala intraforminala stanga L5-S1 cu efect compresiv radicular L5 stanga

10-04-2012
Gabriela Adela
Nu este medic/terapeut
Gabriela Adela
Sunt Gabriela din Bucuresti si acesta este rezultatul RMN-ului efectuat ieri.
Deshidratare discala si pensarea spatiului intervertebral L5-S1; hernie discala intraforminala stanga ascendenta masurand 14/10/8mm, cu compresie radiculara L5 stanga; protruzia discala laterala stanga asociata are contact extraforminal cu radacina L5 stanga; discrete infiltratii inflamatorii ale platourilor vertebrale.
In rest discuri intervertebrale discret deshidratate; pensarea spatiilor intervertebrale L3-L4 si L4-L5; deborduri discale L3-L4 si L4-L5 in contact intracanalar cu radacinile L4 respectiv L5, fara efecte compresive.
Con medular in pozitie normala, in dreptul vertebrei L1, fara anomalii de semnal. Mici protruzii premarginale si osteofite anterioare L3-L5.
Concluzia: Hernie discala intraforminala stanga L5-S1 cu efect compresiv radicular L5 stanga.
Intrebare; inainte de efectuarea RMN-ului am luat Arcoxia 90mg/1zi, Ranitidina 300mg/1zi, Alanerv 1tb/zi, Mydocalm 150mg/1zi. Am rugamintea sa-mi spuneti ce este de facut de acum inainte, nu vreau sa ajung la operatie. Mentionez ca inaintea tratamentului, piciorul stang imi amortea, de durere nu puteam merge. Acum sunt ceva mai bine insa am in continuare amorteli pe piciorul stang. Toate acestea mi se intampla datorita ridicarii unui monitor de 28kg.
1 comentarii
0
10-04-2012, ora 15:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ne-ati descris cu lux de amanunte ceva inutil (interpretarea scrisa a unui RMN), insa nu ati precizat singurul element esential: concluzia examenului clinic practicat de catre neurochirurg.
Examenul RMN este extrem de valoros, insa numai ca imagine nemijlocita, in mainile neurochirurgului, in timpul examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.