Hernie in scrot

22-01-2014
dragonuroshu
Nu este medic/terapeut
dragonuroshu
Care sunt riscurile in cazul unei operatii de hernie coborata in scrot la un pacient de 74 de ani cu o prostata foarte mare si ultima valoare a creatininei luata la sfarsitul lunii decembrie de 1.64. In luna august am fost cu el la Iasi pentru operatia de prostata, dar in urma analizelor mi s-a spus ca din cauza valorii creatininei(2.21 atunci si a dimensiunii prostatei(76/62/82 mm cu lob median de aprox.35mmV.U. aparent fara modificari ) exista risc foarte mare de hemoragie in timpul operatiei si am optat pentru purtarea in continuare a sondei urinare. Intrebarea este daca in cazul operatiei de hernie exista acelasi risc mare de hemoragie in timpul operatiei sau riscul ca pacientul sa nu supravietuiasca interventiei chirurgicale. hernia o are de multi ani, dar in scrot e coborata cam de 1 luna si jumatate
4 comentarii
0
22-01-2014, ora 22:15
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu sunt pacient si te sfatuiesc sa discuti cu medicul daca se poate aborda aceasta operatie si laparoscopic si astfel sa nu mai fie nevoie de anestezie generala care are riscuri mai mari pt un pacient in varsta.
0
22-01-2014, ora 22:51
dragonuroshu
Nu este medic/terapeut
dragonuroshu
Ingijorarea mea nu e anestezia, ci valoarea creatininei. din acesta cauza mi s-a spus in cazul operatiei de prostataca exista risc foarte mare de hemoragie. in cazul operatiei de hernie ramane acelasi risc?
0
22-01-2014, ora 22:53
dragonuroshu
Nu este medic/terapeut
dragonuroshu
si din cate am citit operatia l;aparoscopica se face doar sub anestezie generala, diferenta fata de cea clasica fiind modul in care se ajunge la zona cu probleme
0
22-01-2014, ora 23:22
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ai dreptate atunci ramane sa intrebi medicul ce alte variante mai sunt, ce se intampla daca nu se poate face operatia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul