Hernie sau ruptura musculara?

02-07-2018
geo 200
Nu este medic/terapeut
geo 200
În ultimul an am încercat sa adopt un stil de viata sănătos și de aceea am început sa merg la fotbal cam de 3x pe săptămână și sala de forță de 3-4 ori (câteodată și în aceeași zi, dimineața sală, seara fotbal). În urmă cu trei săptămâni în timpul unui meci de fotbal la jumătatea meciului, la o contra ușoară, am căzut în mâini, iar în acel moment am auzit o pocnitura, trosnire, asemănătoare cu cea de la entorsa, în abdomenul inferior după care nu am mai putut continua fotbalul.
Am mers la urgențe și după un consult sumar mi s-a spus ca este o elongatie musculară, nicidecum hernie.
Nu am fost convins de diagnostic și mi-am e făcut o ecografie părți moi, iar la monitor nu s-a văzut nimic intrat în canalele inghinale.
Doctorița a spus ca nu este hernie, însă a spus că a găsit ceva, gen o "bila" rotund cam de 1 cm, exact sub buric, crede ca ar fi hematom, dar nu este sigură cu privire la natura acestuia, nu știe exact ce este și nu știe dacă l-am avut din naștere sau acea trosnire sa fii provocat acest lucru și mi-a zis sa merg la un chirurg ( la care încă nu am ajuns, dar o sa merg).
Tot aceasta mi-a spus sa folosesc niște antiinflamator pastile, lucru pe care l-am și făcut și pare sa dea roade.
Acum încă ma mai doare la strănutat și la plecare rapida de pe loc, sprint... Nu asa tare ca înainte ce-i drept.
Am încercat un fotbal și după cateva sprinturi nu numai că a început să mă doară în partea dreaptă și în testiculul drept, dar și în partea inferioara a abdomenului.
Despre ce este vorba poate cineva sa îmi spună? S-a mai întâmplat la cineva?
Este nevoie de operație?
11 comentarii
1
03-07-2018, ora 10:08
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din cele descrise, ar putea fi o hernie ombilicala. Este bine sa faceti un RMN de parti moi ( pentru acea "bila", care este de 1 cm diametru ), iar apoi sa va examineze un medic chirurrg.
0
03-07-2018, ora 11:31
geo 200
Nu este medic/terapeut
geo 200
Precizez ca acea bila se vede doar la ecografie, nu este un relief, și se afla în partea de jos, mijloc, sub mușchii abdominali. La limita dintre mușchi si zona pelviana.
1
03-07-2018, ora 13:24
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Prima data ati precizat "exact sub buric".
In acest caz nu poate fi h. ombilicala.
Oricum, are dimensiuni destul de mari - 1 cm -.
Aveti vreo interventie chirurgicala pe abdomen ?
0
03-07-2018, ora 14:03
geo 200
Nu este medic/terapeut
geo 200
Nu am avut nicio operație niciodată. Scuze pt prima data, am vrut sa zic sub buric ca și localizare, (mijlocul abdomen), dar mai jos, cam cu un lat de palma.
1
03-07-2018, ora 15:24
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
In acest caz ar putea fi un chist de uraca. Daca provoaca dureri, se intervine chirurgical.
0
03-07-2018, ora 17:23
geo 200
Nu este medic/terapeut
geo 200
Azi am fost la sala și trosnește ceva locul acela ( 1 cm mai sus de baza penisului)... la încordare și întindere a abdomenului.
Lucru ce mi-a s-a mai întâmplat de câteva ori pe parcursul acestor 3 săptămâni când ma așezam pe spate în pat, sau depărtarea picioarelor.
0
04-07-2018, ora 06:29
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Luati din nou un tratament antiinflamator ( ketonal, diclofenac ) pentru 7-10 zile, cu reevaluare ulterioara.
0
15-09-2019, ora 13:30
Andreea19931996
Nu este medic/terapeut
Andreea19931996
Buna ziua !acum 2 ani s-a intamplat ca dupa programul de munca.cand am ajuns acasa am intrat sa fac dush, in timp.ce faceam dush am simptit o durere in interiorul buricului si am ramas blocata nu ma puteam ridica in pozitia dreapta, am iesit m.am intins in pat, iar a doua zi nu am mai avut nimic !dupa 2 ani mi sa mai intampat ieri aceeasi chestie, facand curat prin casa am vrut sa trag o cutie de sub masa care era putin grea, dar specific prin tragere nu ridicare.pe moment n.am simptit nimic, m.am pus sa ma odihnesc, iar in pat am.simptit din nou durere in interiorul buricului si nu ma puteam misca, vreau o pareere, sa fie vorba despre o hernie ombilicala sau intindere musculara?
0
16-09-2019, ora 10:35
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Andreea19931996
Buna ziua.
O hernie ombilicala poate sa debuteze, initial, cu durere locala, pentru ca ulterior sa apara o tumefactie in zona.
Luati un trtament antiinflamator p.o. ( daca nu aveti contraindicatii ), pentru 7 zile, cu reevaluare ulterioara.
0
16-09-2019, ora 18:40
Andreea19931996
Nu este medic/terapeut
Andreea19931996
Va multumesc frumos!am apelat aici deoarece eu sunt in Spania, am fost la urgente nu mi a zis nici daca este vorba de o intindere musculara, nici ca ar fi vorba de hernie ombilicara, doar mi a dat in ziua respectiva sa beau ibuprofen si atat, nici macar o reteta, doar sa revin astazi cu o programare la medicul de familie, iar medicul de familie m.a programat tocmai pe 1 octombrie, inteleg asta, dar bun eu pana pe data de 1 octombrie ce fac?de unde pot stiii ce am??ii inteleg si pe dumnealor, ca poate asa sunt demersurile pe aici, precizeze ca nu am mai avut dureri decat in ziua respectiva, a doua zi cand m.am trezit nu am mai prezentat dureri, si nici vorba de umflatura, am sa evit efortul ca de tratament nu stiu ce sa fac pana pe data de 1 octombrie, sau macar ce as avea !oricum va multumesc fffffoarte mult !
0
16-09-2019, ora 20:24
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Dupa cum vedeti, tot un antiinflamator v-a fost recomandat.
Luati 7-10 zile ibuprofen, cu reevaluare ulterioara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul