Heroina - dependenta - sevraj - boala grea

17-06-2011
florin001
Nu este medic/terapeut
florin001
Buna ziua..rog persoanele care stiu sa imi spuna unde se poate trata dependenta de heroina, Locuiesc in Timisoara si prefer sa merg la un centru cat mai apropiat mie.Cineva mi a zis ca exista la Sibiu, Oradea, Cluj dar eu nu am gasit asa ceva..in cel ma rau acz o sa merg la Bucuresti ptr ca acolo sunt o gramada de spitale de dezintoxicare dar as dori sa aflu care spitale sunt mai in regula sa nu am trezesc in starda dupa doua zile ptr ca nu am dat spaga cat trebuia
13 comentarii
0
17-06-2011, ora 19:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
cel mai mult si mai mult conteaza SA VREI si..vad ca TU VREI sa scapi de acest viciu.
FELICITARI!
sigur va intra cineva pe forum si-ti va da explicatii.

propunere:
INCEARCA SA TE AUTOEDUCI, SA ITI CAUTI DE MUNCA SI SA UITI CE AI FACUT.

O seara buna.
0
18-06-2011, ora 00:56
florin001
Nu este medic/terapeut
florin001
Mda..destul de greu cu informatiile pe aici.Da, stiu ca sa mai scris despre unele spitale din Bucuresti, cineva a dat chiar si o lista cu ele dar pe mine ma intereseaza tot felul de amanunte, de avntaje si dezavantaje pe care, unele doar de la consumatori le pot afla..si asta pentru ca trebuie sa fac 1600km dus/intors si chiar nu-mi doresc sa ajung acolo si sa-mi zica sa vin peste 3 zile sau ca trebuie sa dau spaga ca sa pot ramane.Problema este ca eu nu am fost internat niciodata intr-un spiatal cu toate ca am o vechime nu chiar mica, care da la ani cu doua cifre dar cu pauze.Si tocmai de-aia m-am saturat, NU mai vreau sa ma distrug pe mine si pe toti din jurul meu, vreau s atraiesc normal sa ma trezesc dimineata si sa ma bucur de soarele de pe cer, sa pot pleca de ex in Ungaria pt cateva zile la o baiecum faceam pe timpuri.Dar problema este exact cum a pus-o "sol85"(daca nu ma insel)in alt topic, noi nu stim, nu vrem, nu putem sa fim normali, asta trebuie sa invatam sa ne placa.Au trecut prea multi ani, timp in care ne-am complacut in situatia asta targica, jenanta plus ca au inceput si la mine sa vina problemele de sanatate..peste 10-20 de ani o sa fim toti bolnavi de alzheimer, parkinson, cu stomacul, ficatul, creierul...ne ramane doar sa-l rugam pe Dumnezeu sa aibe mila de noi..dar El vrea fapte...
Bine dragii mei...sper ca nu v-am plictisit foarte tare si poate imi trimiteti si vre-un raspuns ca pana Duminica seara sa ma hotarasc in ce directie o iau. Ii multu mesc lui "luciaTM" pentru raspuns si va doresc la toti cat mai multa liniste si sa fiti cat mai "curati"!!!!!! si..curajjjj!!!
V-am pupat !!!
0
21-06-2011, ora 00:10
Nuada
Nu este medic/terapeut
Nuada
Spitalul 9 Bucuresti sectia dezintoxicare, stai aproximativ 21 de zile acolo, baga in tine Levo la greu de nu mai stii pe ce lume esti si apoi pleci acasa, asta daca bineinteles au locuri libere, ca mai tot timpul este plin pana la refuz.
Spitalul Balaceanca..asemanator cu primul...
Altele de dezintoxicare nu mai stiu, ce spui tu despre Sibiu si altele, acelea nu sunt de dezintoxicare, sunt doar centre de recuperare, adica trebuie sa te duci fara sevraj acolo sa fi curat, fara droguri in organism.
Sincer nu-ti recomand nici un spital de dezintoxicare pentru ca detoxul il poti face si acasa cu tratamentul aferent.
0
16-12-2011, ora 13:39
ALY85
Nu este medic/terapeut
ALY85
AM FOST DEPENDENTA D HEROINA TIMP D 2 ANI SI LOCUIESC IN BUC...NU ITI RECOMAND NICI O CLINICA SAU CENTRU D DEZINTOXICARE...EU M AM LASAT ACS, FARA METADONA, FARA NIMIK...TOT C CONTEAZA ESTE VOINTA TA...AM 6 LUNI D ZILE D KND NU MAI AM LUAT DROGURI SI CREDE MA K IN BUC TENTATIA ESTE MULT MAI MARE...DAR TOTUL PLEACA D LA VOINTA SI AMBITIE.NU LASA DROGURILE SA TE RUINEZE MAI MULT DECAT AU FACUT O.
0
04-01-2012, ora 19:32
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
sal eu am consumat heroina 6 ani cu pauze dar nu recomand la nimeni sa intre in program de metadona sa ia cateva zile apoi sa le scada treptat altfel pune laba si metadona pe tine si credema raurile de meta nu se compara nici pe sfert cu heroina la heroina ti-e rau 2 3 zile max apoi usor iti mai trece dar meta pffff rau cine a inventat acest tratament a facut mai mult rau decat bine va multumesc dar la meta am aflat de la un prieten care a fost arestat si in arest sevrajul a dura 14 15 zile apoi a inceput sa se simta putin mai bine in final a zis ca dupa 3 saptamani esti din nou om 21 zile de rauri ganditiva ffffff bine cei care vor sa intre pe meta dona eu personal nu recomand metadona suboxona o recomand multi prieteni ai mei sa-u lasat cu ajutrul suboxonei.
0
04-01-2012, ora 19:44
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
vrea sa scap de metadona fara sa sufar foarte rau.
0
04-01-2012, ora 19:50
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
e adevarat cu tratamentul ala din israel ?
poate sa-m spuna cineva care sa tratat acolo pls sunt disperat mi-am imbolnavit parinti nu mai vb de mine si altele pe care si dependenti le cunosc.ms
0
04-01-2012, ora 20:17
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutorajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutorajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutorajutor ajutor ajutor ajutor ajutor ajutorajutor ajutor ajutorajutor ajutor ajutorajutor ajutor ajutor




Nu mai suport mai bine mor si gata ajutor ajutor ajutor
0
05-01-2012, ora 15:09
florin001
Nu este medic/terapeut
florin001
parerea mea este sa iti faci rost de medicamente:levo, diazepam, carbamazepina eventual..sa te inchizi in casa si sa asteptzi sa treaca zilele grele care urmeaza...iti dai cu levo care sa iti de a somn..la mine, in timpul zilei merge bine diazepamul(ma scoate din starile aiurea cat de cat). si eu fac acelasi lucru acum
"mai bine mori"? fi serios..chiar in ahlul asta daca ajungem suntem ultimii oameni..asa ca..inchidete in casa starnge din dinti cateva zile si peste o sapamana o sa radem impreuna aici
0
10-01-2012, ora 21:00
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
N-ai ales tu sa faci asta? Vezi acum in ce te-ai bagat? Oare cand o sa inteleaga oamenii fara sa 'experimenteze'?

Fa ca mai sus, cum a spus florin. Trebuie sa induri. Ia-ti eventual si o persoana apropiata care sa te ajute, dormi cat mai mult si nu iesi deloc din casa.
0
11-01-2012, ora 00:48
popiTXA
Nu este medic/terapeut
popiTXA
am incercat cum spuneti voi stii ce am pati am stat 3 zile a 4 zi a inceput sa-mi fie fff rau a 5 zi mai rau si a 6 zi nu mai puteam nici sa merg la toaleta ma dureau toate incheieturile toti muschi ma furnica pilea frig tremuram ca piftia si era vara si nu mai suportam asta e dependenta de metadona. NU DE HEROINA la marfa ti-e rau 3 4 zile maxim si apoi ti- din ce in ce mai bine e la metadona este invers ti-e din ce in ce mai rau pe zi ce trece ti-e mai rau am inteles ca sevrajul de metadona tin 21 de zile si tu tic tac tu cred ca nu ai avut rauri adevarate adica genul care iti vine sa te urci pe pereti ai dreptate trebuie sa indur dar cand m-am apucat nu stiam in ce ma bag frate intelegi poate stii cum te aghata heroina tu ai stiut de la inceput in ce te bagi ? eu nu cred.
0
12-01-2012, ora 20:40
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Si de ce nu ai continuat? Incearca sa tragi de tine, gandeste-te ca dupa 10-20 de zile, o sa fi alt om.
Eu nu am stiut in ce ma bag, au fost doar niste copilarii, dar am iesit cand trebuia. O experienta care m-a facut sa ma gandesc de doua ori si sa ma documentez inainte sa fac ceva.
0
15-06-2012, ora 13:18
georgiana grf
Nu este medic/terapeut
georgiana grf
nici o clinica din bucuresti nu te va face bine decat pe termen scurt.Cat despre tratamentul din Israel, nu este decat o aberatie.Ma-am informat inainte sa scriu, plus ca am un caz similar tiein familie.Tot ce pot sa-ti recomand este sa ai o vointa de fier, si sa iti doresti.Anturajul trebuie eliminat definitiv.
Nicidecum metadona nu face bine, ba mai mult, da o dependenta mult mai severa ca orice alt drog.
Cat despre substitutele gen diazepam, levo..etc...nu te fac decat sa fii o leguma, si nici nu iti rezolva problemele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccin împotriva dependenței de heroină testat cu succes pe maimuțe
  • Consumul de droguri şi dependenţa
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •