herpangina - un sfat, va rog

08-11-2005
radu-es
Nu este medic/terapeut
radu-es
Va salut!
Am gasit pagina dv. si as vrea sa va cer un sfat medical.
Acum aproximativ 20 de ani un medic O.R.L. mi-a diagnosticat "herpangina" (herpes in gat). Caut in paginile de internet si nu gasesc nimic referitor la "herpangina". Cert este caci eu am perioade mai mult sau mai putin regulare care imi dau impresia ca se manifesta ca atare ( timp de aproximativ o saptamana am dureri de gat ) si nu sunt sigur daca sa aplic un tratament antiviral (spre exemplu aciclovir) sau antibiotic.
In speranta ca ma veti ajuta cu un sfat, va multumesc anticipat
Radu-es
2 comentarii
0
24-11-2005, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Herpangina este o infectie virala a amigdalelor. Diagnosticul pus acum 20 de ani insa nu mai conteaza. Daca aveti simptome recurente de dureri in gat cu roseata si tumefactie a amigdalelor este posibil sa faceti in acele perioade o angina(amigdalita).

Trebuie sa mergeti la un ORList sa va faca un exudat faringian.
Ar putea fi o angina streptococica pe care nu e bine sa o tot lungiti pentru ca poate da complicatii.
Deoarece simptomele apar repetat ma gandesc ca exista un focar cronic de infectie care trebuie eradicat prin antibiotice.
Tratamentul anginei streptococice este cu Penicilina sau Eritromicina 10 zile.
Dar, asa cum am mai spus, recomand un exudat faringian macar.
0
05-07-2007, ora 00:00
katrina02
Nu este medic/terapeut
katrina02
buna ziua...am si eu o fetita de 2 anisori diagnosticata cu herpangina!!! as vrea sa stiu cat timp tine acest virus si daca se ia de la un copil la altul?nu am auzit niciodata de acest virus, acum e prima oara !va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.