herpes bucal, ajutati-ma cu sugestii de vindecare

01-08-2012
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
Am herpes bucal recidivant de 10 ani. Am incercat diverse tratamente dar totusi am, ce-i drept mai rar, aveam inainte aproape lunar. A reusit cineva sa scape de el. Am un bebe de 8 luni si imi este teama sa nu il molipsesc. Ajutati-ma va rog!!!!!!!
5 comentarii
0
01-08-2012, ora 11:43
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Nu il poti trata, dar scapa de eruptie inca de la inceput, foarte simplu, dupa recomandarile d-nei doctor:

http://adina.cheriches.ro/2011/06/01/herpesul-labial-tratat-cu-alcool-sanitar-70.html/comment-page-1#comment-5911


Vad ca de aici nu se poate da link direct, ca sa previna spamul probabil (si implicit traficul :)))) ) Coapiaza legatura si deschide separat pagina respectiva, explic in caz ca nu stii..
0
01-08-2012, ora 12:03
ryanya
Nu este medic/terapeut
ryanya
Am sa incerc data urmatoare, il am de ieri si este dat cu Zovirax si au ars leziunile. Acum imi este teama sa incerc.
Multumesc
0
01-08-2012, ora 12:09
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
ryanya, si eu obisnuiam sa fac herpes destul de des si ma tinea cate doua saptamani, ultimele doua dati am reusit sa reduc perioada la 5 zile. Am luat vitamina C 500 MG zilnic si am baut cate o citronada dintr-o lamaie stoarsa intr-un pahar cu apa si mi-am dat cu crema zovirax.. Am facut asta zilnic si in 5 zile a disparut herpesul total.
Un remediu impotriva recidiviei nu stiu insa cu vitamina C poti micsora perioada de viata a herpesului deja aparut.
0
01-08-2012, ora 18:08
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Ryania, nu are de ce sa-ti fie frica, te ustura, atat :)
Va disparea mai repede
0
16-02-2021, ora 10:56
anybodyyouknow
Nu este medic/terapeut
anybodyyouknow
Buna ziua Ryanya, si tuturor care sufera de acest virus
Daca te mai confrunti cu aceasta problema, sa stii ca exista tratament. Iti spun ce am facut eu. Acest virus ( si 1 si 2 ) a fost curatat din organismul meu.
Am facut urmatorii pasi:
Am luat tratamentul de la medic asa cum mi-a indicat. ( aciclovir, dar pot fi si altele recomandate )
Am gasit pe net un tratament herbal care promitea 95 % succes. Prietenii mi-au spus sa nu cred, dar disperat fiind, am fost determintat si am comandat si acest tratament. Odata cu acest tratament a trebuit sa urmez o dieta, pe care am tinut-o cat de bine am putut.
Am renuntat la fumat rapid
Nu am mai baut alcool deloc pe perioada tratamentului
Am facut sport cel putin 5 zile pe saptamana cite o ora jumate. ( dar cred ca e bine oricat poti si ai timp)
Am facut autohemotherapy cu Ozone Therapy, care tot pe net am citit ca va curata organismul de virusi, iclusiv pe acesta.
Deci in concluzie am urmat atat sfaturile medicilor cat si al medicinii alternative. Consider ca unele nu ar trebui sa le excluda pe celelalte, atata timp cat sint de calitate.
A fost o perioada grea, scumpa, dar acum, dupa repetate analize de singe de toate felurile ( IGG, IGM, PCR), doctorul mi-a spus sa uit ca am avut acest virus.
Iti doresc sanatate, asa cum doresc tuturor si si mie insumi. Sper sa iti fie de folos
PS: si mai este ceva:
Credinta. Am rugat pe Dumnezeu atat de disperat si iata ca a ajuns rugaciunea mea, asa cum a ajuns de fiecare data. Nu sintem singuri si numai de capul nostru. Eu asa cred.
Sper sa iti ajute ceea ce am scris.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Simptome diferite în infecţia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaţii în expresia genelor virale
  • 10 informații importante despre herpes
  • Infecția virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •