Herpes genital sau nu? Va rog sa ma ajutati.

06-02-2012
Ariana2
Nu este medic/terapeut
Ariana2
Cu 3 saptamani in urma am avut un herpes bucal, acum 3 zile mi-a iesit o bubita plina cu un lichid incolor in zona inghinala, in prima faza nu am observat si am crezut ca este o iritatie a zonei datorita absorbantelor sau a chilotului, dar acea rana a degenerat intr-o iritatie mult mai profunda, s-a facut ca o arsura mica deschisa, am aplicat o crema de aciclovir, arzand zona si mai mult iar rana s-a marit, dupa inca o zi a mai aparut inca o vezica mica si la fel aplicand aciclovir si apoi o crema cicatrizanta s-a facut din ce in ce mai profunda si mai dureroasa. Azi dupa 3 zile am mers la medic dermatolog care mi-a spus ca este o infectie si mi-a dat sa iau Micogal o capsula pe zi, plus Nidoflor crema unguent. Intrebarea mea este in aceste conditii este sau nu vorba de herpes genital, deoarece eu nu sunt convinsa ca este doar o infectie a pielii, desi mi-as dori enorm sa fie asa. Va rog mult sa imi spuneti ce sa fac. Multumesc mult de ajutor.
4 comentarii
0
06-02-2012, ora 11:41
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Pentru a afla trebuie sa mergi la medicul ginecolog, acesta iti va spune ce este.
0
06-02-2012, ora 12:41
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Si apropo, daca este herpes genital ai vedea ameliorari de la aciclovir in 3 zile. Ai avea si usturimi la urinat de la herpesul genital. Daca aceste lucruri nu se intampla, , atunci nu este herpes genital.
0
06-02-2012, ora 12:52
Ariana2
Nu este medic/terapeut
Ariana2
Nu vad nimic ameliorat, desi am aplicat crema Aciclovir de 3 zile, si nimic, ci doar ranile care se maresc pe coapsa, pe pliul inghinal, iar in rest nu am nici un simptom, nu ma ustura la urinat, nu am mancarimi, nimic, decat durerea provocata de ranile existente prin frecarea cu lenjeria intima. Multumesc.
1
06-02-2012, ora 16:03
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu pare sa fie herpes genital. Mergi la ginecolog urgent, mai ales daca se extind si par a nu se rezolva de la sine cu trecerea timpului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Cum recunoști herpesul genital la femei?
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  • Simptome diferite în infecţia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaţii în expresia genelor virale
  • 10 informații importante despre herpes
  • Infecția virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •